Több hallgató, kevesebb kollégiumi férőhely: egyre nagyobb kihívás egyetemistaként lakhatáshoz jutni

Országos fórumsorozatot indít a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) „Az egyetem ilyen” címmel, melynek célja, hogy feltérképezzék a magyar hallgatók problémáit az egyetemisták tapasztalatai és igényei alapján.

Magyarországon 310 ezer hallgatóra kevesebb mint 50 ezer kollégiumi férőhely jut

– emellett az albérletek is folyamatosan drágulnak, a HÖOK ezért a hallgatókat is érintő lakhatási problémákra hívja fel a figyelmet.

Az elmúlt években jelentősen nőtt a felsőoktatásba felvett hallgatók száma: 2020-ban 61 ezer fő, 2023-ban pedig már több mint 106 ezer diák nyert felvételt a magyar felsőoktatásba, és hasonló szint volt tapasztalható 2024-ben is. A kollégiumi férőhelyek mennyisége azonban csökkent az elmúlt hét évben, habár áruk alig változott: ez jelenleg is 10–20 ezer forint között mozog – közölte a HÖOK kedden. A csökkenés annak is köszönhető, hogy a kollégiumi épületek átalakításai gyakran a férőhelyek csökkenésével járnak.

És mivel a 310 ezer hallgatóból azonban csupán 50 ezer fő juthat kollégiumi férőhelyhez, így sokak számára jelent megoldást az albérlet. A probléma már korábban is érzékelhető volt, hosszú ideje minden évben túljelentkezések vannak a kollégiumokban, a túljelentkezések rendre Budapesten a legjelentősebbek.

Az élet egyéb költségeinek növekedése tovább rontanak a helyzeten, a növekvő árak miatt a hallgatók közül egyre többen kénytelenek teljes vagy részmunkaidőben munkát vállalni a tanulás mellett. Egy tavaly publikált kutatás szerint a nappali tagozatos hallgatók háromnegyede dolgozik az egyetem mellett. Mindez pedig a HÖOK szerint hosszú távon a diplomaszerzés esélyét is veszélyeztetheti.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!