Minden EU-s kifizetést a jogállamisághoz kötne egy új, szerdán elfogadott jelentés
Az Európai Parlament (EP) költségvetési bizottsága (BUDG) elfogadott egy, az Európai Unió következő hét évéről szóló költségvetési javaslatot. A 2028-tól 2034-ig tartó időszak költségvetésének tervezése már idén elkezdődik, a jelentés pedig azt mutatja be, mi lesz az EP álláspontja a költségvetés kidolgozásakor, valamint az arról szóló tárgyalások során.
A jelentés úgy fogalmaz, hogy ragaszkodnak ahhoz, hogy a jövőben „az uniós forrásokhoz való hozzáférésnek” kapcsolódnia kell az „uniós értékek és a jogállamiság tiszteletben tartásához”. Felveti továbbá egy olyan mechanizmus bevezetését is, melynek segítségével a támogatások kedvezményezettjei közvetlenül is hozzájuthatnak a forrásokhoz, „függetlenül a kormányuk intézkedéseitől.” Az EU hasonló jogállamisági feltételek miatt jelenleg is visszatart 20 milliárd eurót Magyarországtól.
A jelentés többek között arra is kitér, hogy a jelenlegi költségvetés, azaz az EU bruttó jövedelmének 1 százaléka nem elég az olyan „növekvő kihívások és szaporodó krízisek kezelésére”, mint az USA globális szerepének visszaszorulása, vagy az orosz háborús agresszió.
A BUDG szerint ugyanakkor egyszerűbb, átláthatóbb költségvetésre van szükség, amely egyszerre segít többek között a szegénység visszaszorításában, de fejleszti az EU védelmét, és versenyképességét is. A nagyobb költségvetésre pedig azért is szükség van, hogy ezek a törekvések ne ássák alá az EU szociális, környezetvédelmi, és egyéb hosszú távú céljait.