MNB-ügy: kikerült a szerződés, amivel átjátszották volna a vagyonkezelő céget Matolcsy Ádám baráti körének

1020

Bő egy hónapja lehet tudni, hogy a Matolcsy-éra utolsó napjaiban furcsa átszervezések kezdődtek a Magyar Nemzeti Bank alapítványa (Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány, röviden PADME) körül. Az alapítvány tulajdonában lévő Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. alapkezelője, az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. fölé február 28-tól új tulajdonost akartak bejegyezni, a Közép-Európai III. Magántőkealapot, amit a Matolcsy Ádám baráti körébe tartozó Száraz István érdekeltségébe tartozó Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. menedzsel. A tranzakció nagyon felbőszítette az MNB új vezetését: mint korábban írtuk, az új vezetés vizsgálatot indított és az Állami Számvevőszékhez is fordult. Most viszont új részletek derültek ki a manőverről, miután a 444.hu közérdekű adatigénylés nyomán megkapta az erről szóló kölcsönszerződést.

A megállapodás lényege tehát az, hogy az előző alapítványi kuratórium és céges menedzsment, egyben Matolcsy György vezetésének utolsó napjaiban megpróbálták átjátszani a jegybanki PADME alapítvány vagyonkezelőjének cégét, az Optima Befektetési Zrt.-t a Közép-Európai III Magántőkealapnak. A 444 birtokába került dokumentumból kiderül, hogy az értékpapír-kölcsönszerződést az Optima képviseletében Stofa György vezérigazgató, illetve a Közép-Európai III alapkezelője részéről a Quartz vezérigazgatója, Valkó Mihály kötötték. A nyolcoldalas szerződést Stofa a hajnali, Valkó a kora délutáni órákban írták alá.

A szerződés egyik legfontosabb része az, ahol rögzítik, hogy miután a kölcsönadó Optima-anyavállalat áttranszferálja a részvényeket a Quartz értékpapír-számlájára, „a Részvények tulajdonjoga értékpapír-kölcsön jogcímén átszáll a Kölcsönvevőre”. Tehát ezzel a pro forma kölcsönszerződéssel Stofa az addigi tulajdonos nevében a részvényeket nemcsak a Közép-Európai III birtokába, hanem egyenesen annak tulajdonába adta. Azaz a Quartz nevére kerültek a részvények, teljes tulajdonjoggal, még ha formálisan kölcsönről is volt szó.

A szerződést 60 hónapos, azaz ötéves meghatározott időtartamra kötötték az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. 100 darab, egyenként 1 millió forint névértékű részvényére, vagyis a társaság teljes részvényállományára. Tehát a Közép-Európai III Magántőkealaphoz 5 évre átvándorolt volna a jegybanki alapítvány vagyonkezelőjének tulajdonjoga.

A szerződés szerint a manőverre „elsősorban menedzsment feladatok teljesüléséhez kötött célok megvalósítása reményében” volt szükség. Az Optima nem kért fix összeget a kölcsönadott részvényekért. „A Kölcsönzési Díj mértéke az adott tárgyév vonatkozásában az OBA által a Részvényekre – eredménytartalék igénybevétele nélkül megállapított – ténylegesen kifizetett osztalék 0,80-szorosa”, amit „évente az adott tárgyév éves beszámolójának elfogadását követő 60 napon belül” kellett megfizetni.

A szerződésben három célfeladatot tűztek ki a kölcsönvevő Közép-Európai III számára, az utolsó ezek közül az volt, hogy 2025. június 30-ig megszülessen egy kötvényvisszaváltási megállapodás a Neumann János Egyetemért Alapítvány és az Optima Befektetési Alapkezelő között az „Optima2031 és 2031B kötvények tárgyában”. Erről a szálról sokat írtunk, így aki követte az MNB-ügy fejleményeit, tudja, hogy ez a vállalás kemény dió lett volna. A kecskeméti egyetem közérdekű vagyonkezelő alapítványa ugyanis 144 milliárd forintot kapott az államtól a fejlesztéseire 2020-ban, de a pénz nagy részét, 127,5 milliárd forintot 2021-ben kölcsönadott az Optimának. Az Optima a jegybanki alapítvány vagyonához hasonlóan nagyrészt ezt a pénzt is a lengyel GTC részvényeibe rakta, ahonnan a jelenlegi állás szerint nem tudná értékvesztés nélkül kivenni, a kecskemétiek így most hiába próbálják meg visszaszerezni.

Február 28-án Stofa György aláírásával beadtak a cégbíróságra egy olyan nyilatkozatot is, amivel az Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. hozzájárult ahhoz, hogy tulajdonosként a tőkealapot jegyezzék be a cégnyilvántartásba. A cégbíróságnál az összes február 28-i okmány ügyében a Pacsay & Sándor ügyvédi irodát képviselő dr. Sándor Tamás Zoltán ügyvéd járt el, illetve volt az ellenjegyző a dokumentumokon.

Azt már szintén bő egy hónapja lehet tudni, hogy a szerződést néhány nappal az aláírás után felbontották. Az első hírek arról szóltak, hogy az új jegybankelnök, Varga Mihály akadályozta meg a manővert, de a 444 úgy tudja, a kölcsönszerződés felbontását az Optima kezdeményezte, többek között a kuratóriumi tagok lemondására hivatkozva.

A Quartz hivatalos álláspontja az, hogy a megállapodás mögött kizárólag gyakorlati előnyök álltak. Április közepi közleményük szerint nem történt „közpénz-mágia” vagy vagyonelvonás, és a sajtó valótlanul sugallja, hogy az alapkezelő nem a törvényi előírások szerint járt el és jogosulatlan haszonra tett szert a működése során.

Ahogy arról korábban több cikkben is beszámoltunk, az Állami Számvevőszék március közepén három olyan, összesen több mint hatszáz oldalas jelentést publikált, ami többé-kevésbé a jegybankhoz köthető:

a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) gazdálkodásáról;
a Neumann János Egyetemért Alapítvány befektetéseiről;
– illetve magának az MNB-nek a működési szabályszerűségéről, köztük a székházfelújítás költségéről.

Ezek közül az első, a PADME gazdálkodásáról szóló jelentés szólt a legnagyobbat, annak ellenére, hogy – ahogy arról a Telex műsorában is sok szó esett – a független sajtó munkájának köszönhetően már évek óta lehet tudni, hogy az MNB-alapítvány gazdálkodása problémás. Két nappal a hivatalos jelentés publikálása előtt, március 17-én számolt be arról a számvevőszék jelentéstervezetét megszerző Direkt36, hogy az ÁSZ súlyos hiányosságokat állapított meg és hatalmas veszteséget okozó döntéseket azonosított a jegybank több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyonának gazdálkodásával kapcsolatban. Arról, hogy az MNB-alapítványok vagyonából hogyan veszett el körülbelül 200 milliárd forint különböző ingatlanügyekkel, ebben a cikkünkben írtunk hosszabban, az MNB-ügy fejleményeit pedig itt követjük.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!