Fiának adja át az OTP vezérigazgatói posztját Csányi Sándor

Csányi Sándor az április 25-i OTP-közgyűlésen bejelentette, hogy személyében is különválasztják az OTP elnöki és vezérigazgatói feladatkörét május 1-jei hatállyal. A két pozíció formális szétválasztása már hat éve megtörtént. Harminchárom év után Csányi Sándor a bank igazgatóságának elnökeként folytatja munkáját, a vezérigazgatói feladatokat Csányi Péter, az OTP Bank Digitális Divíziójának vezérigazgató-helyettese, a bank igazgatóságának tagja veszi át.
Csányi Péter 2016-tól van az OTP alkalmazásában. Már akkor is felkavarta a banki közvéleményt, hogy miként is kell értékelni az érkezését. Az OTP leigazolt egy kiváló cv-vel rendelkező, komoly nemzetközi tapasztalatokkal bíró pénzügyi szakembert, vagy Csányi Sándor a hazai bankrendszerben addig nem látott módon, családi dinasztiát épít az általa vezetett banknál?
Csányi Péter életrajza
Csányi Sándor öt gyermeke közül a legidősebb, Attila, a Bonafarm-cégcsoportból ismert, a második, a 40 éves (1984-es születésű) Péter életrajza alapján 2006-ban a londoni City University gazdaságtudományi szakán diplomázott, majd 2007-ben a madridi IE Business Schoolban tett pénzügyi mesterdiplomát, illetve 2015-ben az amerikai Northwestern Universityhez tartozó Kellogg School of Managementen szerzett Master of Business Administration (MBA) diplomát.
2011-től 2016-ig Csányi Péter a McKinsey & Company Inc. tanácsadó cégnél többségében banki projekteken szenior tanácsadóként tevékenykedett.
A hazai banki elitben nagyon sokan ott pallérozódtak, Jelasity Radován, az Erste Bank első embere, Simák Pál, a CIB vezetője, Zolnai György, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, de Bencsik László, az OTP vezér-helyettese is, vagy a korábbi első emberek közül Tomas Spurny, a CIB korábbi cseh CEO-ja, vagy Bernáth Tamás, a BNP-Cardif vezérigazgatója.
Az intézményt pedig az az Anthony Radev vezette, aki Csányi Sándor jó barátja, ma is „kollégák”, hiszen Radev a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnökségi tagja, benne van a Mol Nyrt. igazgatóságában. Radev nemrégiben a Corvinus elnöke volt, de ott sok konfliktus övezte a munkáját.
Csányi Péter ebben az időben a hazai csapat tagja volt, de a projektek szinte kizárólag nemzetköziek voltak, kollégái szerint Csányi Péter nem volt édesapja miatt kivételezett helyzetben: a befektetési banki világában, ha feladat van, akkor nincsen se éjjel, se nappal, és Csányi Péter ilyenkor ugyanúgy éjjel-nappal gürizett, mint a többiek.
OTP-s évek
Csányi Péter 2016-ban csatlakozott az OTP Bankhoz a digitális értékesítési és fejlesztési igazgatóság ügyvezető igazgatójaként. Ekkor azt hallottuk, hogy Csányi Sándor egyes OTP-nagytulajdonosokkal már a személyi döntés bejelentése előtt megosztotta gondolatait. Hogy kivel vagy kikkel, azt nem tudjuk pontosan, de a részvényesi struktúra alapján az OTP-ben akkor a Rahimkulov család, a Mol Nyrt., illetve a francia Groupama-csoport volt 5 százaléknál nagyobb tulajdonos, immár csak az utóbbi kettő ilyen a BÉT honlapja szerint.
2021 márciusától Csányi Péter az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, 2021. április 16-tól az OTP Bank igazgatóságának tagja. 2020-tól a horvátországi OTP banka d.d. felügyelőbizottságának elnöke.
Korábban a bankban azt tartották, hogy végzettsége, a nemzetközi tapasztalatai alapján Csányi Péter biztosan alkalmas az OTP vezetői posztjára, de az első pillanattól fogva körülölelte az a gyanakvás, hogy vajon eleve meg van ágyazva neki az út a szervezet legtetejére, vagy azért ez még nem dőlt el előre. Hiszen egy családi vállalkozásnál természetes a családon belüli utódkinevelés helyzete, de vajon mennyire működhet ez egy nyilvános tőzsdei cégnél?
A kezdeti fő kérdések így hangoztak: képes-e az OTP menedzsmentje, a Csányi Péterrel egy szinten levők vagy akár a főnökei, amikor volt ilyen, a napi munkavégzés során eltekinteni a családi nexustól? Tudnak-e ugyanúgy számonkérni vagy éppen vitázni az ügyvezető igazgatóval, mint a nem „Csányi” vezetéknevű ügyvezetőkkel? Ha Csányi jól teljesít, esetleg feljebb lép a ranglétrán, nem kapja-e meg a vádat, hogy persze, neki könnyű? Ha pedig nem teljesít jól, lesz-e, aki levonja a következtetéseket?
Csányi OTP-s szerepéről azért azt is el lehetett mondani, hogy más magyar kereskedelmi banknál, vagyis egy versenytársnál bajosan kapott volna állást. „Az nem volt reális, hogy bármelyik versenytársnál vezető állásba fogadják, mert az Erste, az MBH vagy a CIB vezérigazgatója attól tarthatott volna, hogy nem összeegyeztethető a vasárnapi családi ebédekkel a versenytárs bank ügyeinek belső ismerete” – fogalmazott egy forrásunk.
Az utóbbi években már egyre biztosabbnak tűnt, hogy Csányi Péter a kiszemelt utód.
Egyrészt valóban jól teljesített, több területen is bizonyított. Másrészt Barna Zsolt, aki korábban Csányi Sándort távollétei alatt helyettesítette, az MBH Bank élére igazolt, harmadrészt maga Csányi Sándor pedig egyre nagyobb feladatokat kapott a nemzetközi futballvilágban. Részben amolyan globális kincstárnok lett, részben azt regélik, hogy az európai futball tévéközvetítési jogainak menedzselése is részben hozzá tartozik majd. Igaz, ő eddig is sok mindent csinált párhuzamosan, hiszen a bank mellett, a hazai, az európai és a globális futballban is voltak tisztségei, de hazai egyetemi és saját vállalkozásaival kapcsolatos teendői is voltak. Most eggyel talán kevesebb lesz, bár igazgatósági elnökként azért kontroll alatt tarthatja a folyamatokat.
A cikk elkészüléséhez a Google Trends adatait is használtuk.