Megijedtünk a visszatérő inflációtól? A magyar lakosság alig vesz fel áruhitelt
Hároméves mélypontra jutott 2025 februárjában a hitelintézetek áruhitel kihelyezése. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint az idei év második hónapjában mindössze 2,67 milliárd forint értékű áruhitelt vettek fel a lakossági ügyfelek, ennél gyengébb teljesítményt utoljára 2022 áprilisában nyújtott ez a szegmens. Arra pedig, hogy a februári 10 133 áruhitelnél kevesebb szerződéssel találkozzunk, még egy évvel hátrébb kell lapozni a naptárakban – utoljára 2021 áprilisában kötöttek tízezernél kevesebb szerződést az ügyfelekkel a hitelnyújtók.
Mindez annak fényében lehet meglepő, hogy 2024-ben, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján még a szerződések száma és értéke is rekordot döntött. A háztartások 46,4 milliárd forint kölcsönt vettek fel, ami a 2023-as 40,4 milliárdos értékhez képest 15 százalékos növekedés volt.
Most azonban az első két hónap a bázishoz képest 18 százalékos visszaesést mutat. Az áruhitelek ma a piac mindössze 1 százalékát teszik ki, miközben két éve, 2023 decemberében 100 megkötött lakossági hitelszerződésből még több, mint 3 áruhitel volt.
Mi a magyarázat?
Az alacsony érték egyik oka a szezonalitás. Gergely Péter szerint az év első hónapjai jellemzően nem erősek az áruhitel piacon, hiszen a termék jellegéből adódóan a karácsonyi értékesítési csúcs után vagyunk, amikor az emberek a kiköltekezés után összébb húzzák a nadrágszíjat.
Ugyanakkor mégis meglepő, hogy tavaly novemberben még történelmi csúcsot, 5,72 milliárd forintos kihelyezést és 22 ezernél is több szerződést regisztráltak a finanszírozók. Az akkori fellendülés motorja a szakértő szerint az inflációs sokk utáni fellélegzés időszaka volt, ám emellett fontos piacbővítő elem volt az is, hogy az áruhitelre specializálódott pénzügyi szolgáltatók mostanra már a webshopokban rendelt termékek mellé is pillanatok alatt tudnak kölcsönt nyújtani.
Az biztos, hogy az infláció visszatérése sem tett jót a piacnak, mivel a bizonytalanság ismét megjelent a családokban, aminek következménye a háztartási beruházási kedv megcsappanása volt, de azért a kiskereskedelmi forgalom növekedőben van, így megintcsak meglepő az áruhitelezés visszaesése.
Nincsenek akciók
Mindenesetre az év elejére viszonylag kevés kereskedő és finanszírozó hirdet finanszírozási akciót. Márpedig –a piac egyik leghangsúlyosabb szereplőjének, a közelmúltban a Magyar Cetelem megvásárlásával a szegmens meghatározó specialistájának számító Cofidis becslésére – a piacon minden harmadik-negyedik áruhitel akciós, 0 százalékos teljes hiteldíj mutató (thm) melletti szerződés keretében kerül értékesítésre. A két nagy piaci szereplő egyesülése után 2024. december 20-tól a bank Magyar Cofidis Bank Zrt. néven folytatja tevékenységét, és kivezette a Cetelem márkát Magyarországról.
Fontos tudni, hogy immár a webáruházi vásárlás során is lehet nagyon gyorsan hitelhez jutni, igaz itt a hitelt nyújtók a fokozott csalási lehetőség miatt eléggé óvatosak. De azért például az említett Cofidisnél a hitelképesség igazolása és elbírálása egy automatizált folyamatban, valós időben történik. A gyors, mintegy 20 percig tartó hitelügyintézést követően a termék szinte azonnal kiszállítható.
Inkább személyi hitel
Az áruhiteles akciók mindenesetre elmaradoztak, pedig az ügyfelek a kamatokat nézik, és mivel immár a kisebb összegű hiteleknél és a szerényebb anyagi lehetőséggel bíró ügyfeleknél is számottevően csökkentek a személyi kölcsön kamatok, ezért sokan személyi kölcsönből finanszírozzák a korábban áruhitelből megoldott beszerzéseiket.
A török hátterű Trive Bank is kínál teljesen online személyes hitelre is online hiteligénylési folyamatot, utóbbinál ráadásul akár 15 percen belül számlán lehet a kért összeg. Ez így már valós alternatívája lehet egy áruhitelnek.
A legtöbb bank személyi kölcsönénél az átfutási idő ennél azért némileg hosszabb, és a teljesen online igénylési folyamat sem mindenhol érhető el, viszont cserébe már 10 százalék körüli kamatokkal is találkozhatunk. A szakember által bemutatott hitelek közül a CIB Banknál például félmillió forintos hitelösszeg akár 10,99 százalékos éves kamattal is elérhető,