A Mészáros-csoport házi könyvvizsgálója ellenőrzi mostantól a Matolcsy-kör MBH-s érdekeltségeit
A Matolcsy-kör összes MBH-s érdekeltségét Mészáros Lőrinc könyvvizsgálója ellenőrzi, írja a G7 egy, a cégbírósághoz pénteken beadott dokumentumcsomag alapján. A dokumentumok alapján három héttel ezelőtt könyvvizsgálót neveztek ki az MBH Bank 10,7 százalékát birtokló CEE Paramount Equity Zrt.-nél. A cég a korábbi jegybankelnök, Matolcsy György fiához, Matolcsy Ádám üzleti köréhez köthető, a körnek két másik cégen keresztül további 12,4 százalékos részesedése van az MBH-ban. Azoknál a vállalatoknál már korábban megjelent ugyanez a könyvvizsgáló.
Ez azért fontos, mert az MNB alapítványi vagyonából elpárolgó százmilliárdok miatti botrány egyik kulcskérdése, hogy mi lesz a Matolcsy-féle üzleti kör MBH-s részesedésével. A G7 szerint egyértelmű volt, hogy ha Matolcsyék kezét elengedik, az ország egyik legfontosabb, részben állami, részben Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő bankban sem tarthatják meg a részesedésüket. Az MBH neve más szempontból is felmerült az MNB-alapítvány ügyében: az alapítványi vagyonkezelő cég 170 millió euró értékű hitelt (ma közel 70 milliárd forint) vett fel a banktól, ami az ÁSZ jelentéstervezetében még szerepelt, a végső jelentésből azonban kikerült a bank neve.
Az MNB-ügy
Ahogy arról korábban több cikkben is beszámoltunk, az Állami Számvevőszék március közepén három olyan, összesen több mint hatszáz oldalas jelentést publikált, ami többé-kevésbé a jegybankhoz köthető:
– a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) gazdálkodásáról;
– a Neumann János Egyetemért Alapítvány befektetéseiről;
– illetve magának az MNB-nek a működési szabályszerűségéről, köztük a székházfelújítás költségéről.
Ezek közül az első, a PADME gazdálkodásáról szóló jelentés szólt a legnagyobbat, annak ellenére, hogy – ahogy arról a Telex műsorában is sok szó esett – a független sajtó munkájának köszönhetően már évek óta lehet tudni, hogy az MNB-alapítvány gazdálkodása problémás. Két nappal a hivatalos jelentés publikálása előtt, március 17-én számolt be arról a számvevőszék jelentéstervezetét megszerző Direkt36, hogy az ÁSZ súlyos hiányosságokat állapított meg és hatalmas veszteséget okozó döntéseket azonosított a jegybank több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyonának gazdálkodásával kapcsolatban. Arról, hogy az MNB-alapítványok vagyonából hogyan veszett el körülbelül 200 milliárd forint különböző ingatlanügyekkel, ebben a cikkünkben írtunk hosszabban, az MNB-ügy fejleményeit pedig itt követjük.
A három cégnél kinevezett Mészáros-közeli könyvvizsgáló jól jelzi, hogy milyen irányba halad a folyamat. A munkára ugyanis azt a Quercus Audit RB Kft.-t kérték fel, amely Mészáros Lőrinc több tucat vállalatánál végzett hasonló munkát az elmúlt években. Bár a társaságnak vannak más kisebb ügyfelei is, tulajdonképpen ez a cég a Mészáros-csoport házi könyvvizsgálója. A G7-nek nyilatkozó szakértők szerint nem példa nélküli, de nem is általános, hogy néhány héttel az üzleti év könyvelési zárása előtt neveznek ki könyvvizsgálót egy céghez, aminél ráadásul korábban nem is volt vizsgáló. Ezzel a könyvvizsgáló is kockázatot vállal, hiszen az év végi leltárnál például nem volt jelen, így azt bemondásra kell elhinnie.
A tőzsdén jegyzett MBH Bank piaci kapitalizációja közel 1800 milliárd forint. Ez azt jelenti, hogy a Matolcsy-körhöz köthető 23 százalék önmagában is több mint 400 milliárdot ér jelenleg.