Az OTP elmagyarázta, szerinte miért nem vonatkozik a szerződései többségére a devizahiteles ügyben hozott ítélet

802

Az OTP Bank szerint őket nem érintheti érdemben az Európai Unió Bírósága (EUB) által által devizahiteles-ügyben hozott precedens értékű ítélet, mert az ő szerződéseik nagyon nagy többségénél az árfolyamkockázat feltárása tisztességes volt – írták a Telexnek küldött levelükben.

Ahogy korábban megírtuk, az EUB egy április végi döntésével érvénytelennek mondott ki egy 2007-es magyar devizahiteles szerződést. A svájcifrank-alapú autólízing-szerződés ügyében a Kúria kért előzetes döntéshozatalt az unió bíróságától. Az EUB döntése precedens értékű lehet a hasonló ügyek elbírálásánál.

Az OTP egészen pontosan ezt írta: „Az Európai Unió Bírósága 2025. április 30-án közzétett előzetes döntéshozatali eljárásban hozott döntésének lehetséges hatásai az OTP Csoportot nem érintik érdemben. Az Európai Unió Bírósága jelen döntése ugyanis egy egyedi esethez kötődik és azon az előfeltevésen alapul, hogy a fogyasztói devizahitelt nyújtó adott pénzügyi vállalkozás árfolyam kockázatról szóló ügyfél-tájékoztatása tisztességtelen volt, és a devizahitel szerződés emiatt válik érvénytelenné (semmissé).

Az OTP Bank devizahitel szerződéseiben az árfolyam kockázat feltárása tisztességes volt, ezt a bíróságok az erre irányuló fogyasztói perek elsöprő többségében (néhány egyedi, gyakorlati hibás esetet leszámítva) következetesen megállapították. Az OTP Bank devizahitel szerződései tehát kevés egyedi kivételtől eltekintve érvényesek és tisztességesek, így nem merül fel esetükben az érvénytelenségi kérdés, amelyre az Európai Unió Bírósága jelen előzetes döntése a Kúriának iránymutatást ad.”

A 2007-es svájcifrank-alapú autólízing-szerződés ügye egy hosszú ideje húzódó per részeként került a magyar Kúria elé, ami előzetes döntéshozatalt kért az EU bíróságától. A Kúriának most az EU-s bíróság ítéletét figyelembe véve kell döntenie a konkrét ügyben. Azt, hogy ennek a következményei hány másik ügyre és milyen hatást gyakorolhatnak, egyelőre nem tudjuk pontosan.

Az ügyben korábban a magyar kormánynak is küldtünk kérdéseket, ők leszögezték, hogy a bírósági ítéleteket mindenkinek, így a bankoknak is tiszteletben kell tartani. Ezen kívül a Gyurcsány-Bajnai kormányok felelősségét firtatták a probléma kialakulásában.

Az EUB döntésére hivatkozva Hadházy Ákos és Jámbor András független országgyűlési képviselők és a DK is a devizahitelesek helyzetét rendező törvényjavaslat benyújtását jelentették be, a Jobbik pedig parlamenti vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazza az ügyben.

Az ítéletről szóló cikkünket itt lehet elolvasni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!