444: Pénzmozgás nélkül cserélgetett ingatlanokat az MNB-ügyből ismert kör

354

A Matolcsy-kör tagjai többször pénzmozgás nélkül cserélték el egymás között a jegybanki alapítványokon keresztül megszerzett ingatlanokat – tudta meg a 444 egy friss dokumentumból.

Mint a cikk írta, a Száraz István tulajdonában lévő Danube Hotel Invest Kft. elcserélte az érdekeltségébe tartozó Chino Invest Kft.-t és Infopark H Kft.-t a lengyel GTC tulajdonában lévő GTC VRSMRT Kft.-re, a GTC Trinityre, valamint kötvényekre. A lengyel vállalat éves beszámolójából az is kiderült, hogy az ügylet valós értéke 14,8 millió euró (közel 6 milliárd forint) volt, és a tranzakció nem igényelt készpénzes elszámolást sem.

A 444 szerint a kötvények a Mészáros Lőrinc és Száraz István érdekkörébe tartozó MBH Bank kötvényei lehetnek. A dokumentum alapján a GTC tavaly 3,9 millió euró (nagyjából 1,5 milliárd forint) értékben vásárolt MBH-kötvényeket.

A GTC a csere keretében Száraz Istvánéknak adta a Vörösmarty tér 3. szám alatti ingatlanokat és a tavaly alapított horvátországi ingatlanfejlesztő céget, ami a zágrábi Matrix irodaházak fejlesztéséért felelős GTC Matrix eszközeinek és forrásainak több részét vette át. Szárazék pedig az üzlet részeként átadták az Infopark H építőipari projektcéget, valamint a Chino Investet.

A cégbíróságra benyújtott dokumentumok szerint egyrészt módosítani kellett a Chino Invest Kft. alapító okiratát, hogy a tulajdonrészek pénzmozgás nélkül is átruházhatók legyenek. Másrészt, a Danube Hotel Invest a 70 százalékos részéből 10 százaléknyit átadott a társtulajdonos Urban Estate Kft.-nek. Emiatt végül 60-40 százalékos megoszlás mentén cserélték el a céget.

Miután a lengyel GTC több mint 1,2 milliárd forintért megvásárolta Szárazéktól a G-Alpha VRSMRT Kft.-t, Száraz István érdekeltsége ingyen visszakapta az ingatlanokat.

2024-ben 13,2 millió euróért (5,3 milliárd forintért) eladták a Száraz-féle Danube Hotel Invest Kft. tulajdonában lévő Lánchíd Hotelt a Leon Hotel Projekt Kft.-nek. Mint a cikk írta, ez jelentős hasznot jelenthet a GTC-nek.

A 444 szerint nem ez volt az első alkalom, hogy a Matolcsy-kör házon belül cserélgetett ingatlanokat. A Seven House Kft. 2017-ben például az egyik tulajdonában lévő szolnoki ingatlant elcserélte egy budapestire.

Az MNB-ügy

Ahogy arról korábban több cikkben is beszámoltunk, az Állami Számvevőszék március közepén három olyan, összesen több mint hatszáz oldalas jelentést publikált, ami többé-kevésbé a jegybankhoz köthető:

a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) gazdálkodásáról;
a Neumann János Egyetemért Alapítvány befektetéseiről;
– illetve magának az MNB-nek a működési szabályszerűségéről, köztük a székházfelújítás költségéről.

Ezek közül az első, a PADME gazdálkodásáról szóló jelentés szólt a legnagyobbat, annak ellenére, hogy – ahogy arról a Telex műsorában is sok szó esett – a független sajtó munkájának köszönhetően már évek óta lehet tudni, hogy az MNB-alapítvány gazdálkodása problémás. Két nappal a hivatalos jelentés publikálása előtt, március 17-én számolt be arról a számvevőszék jelentéstervezetét megszerző Direkt36, hogy az ÁSZ súlyos hiányosságokat állapított meg és hatalmas veszteséget okozó döntéseket azonosított a jegybank több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyonának gazdálkodásával kapcsolatban. Arról, hogy az MNB-alapítványok vagyonából hogyan veszett el körülbelül 200 milliárd forint különböző ingatlanügyekkel, ebben a cikkünkben írtunk hosszabban, az MNB-ügy fejleményeit pedig itt követjük.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!