A jelzáloghitelezést is érintheti a betelepülési törvény a Duna House szerint

Komoly zavarokat okozhat az ingatlanpiacon a helyi önazonosság védelméről szóló törvény a Duna House szerint, Máté Ferenc, az ingatlanpiaci cég vezérigazgató-helyettese állásfoglalásában aggodalmát fejezte ki a szerdán elfogadott jogszabály miatt. „Aggodalmunk elsősorban az elővásárlási jogok kiszélesítésére, a lakcímlétesítés korlátozásának lehetőségére, és az adófizetési kötelezettségre irányul. Ezek a mechanizmusok növelhetik a tranzakciós bizonytalanságot, lassíthatják az adásvételek folyamatát, és végső soron csökkenthetik az ingatlanok likviditását is az érintett településeken” – írta a Telexnek is eljuttatott állásfoglalásában Máté Ferenc.

Szerinte a jogszabály komolyan korlátozhatja a szabad költözést, torzíthatja az ingatlanok iránti keresletet az adott területeken, ez pedig jelentős mértékben kihat majd az árakra is. A betelepülőknek kivethető adófizetési kötelezettség is visszatartó erővel bírhat, tovább szűkítve a potenciális vevőkör nagyságát.

„A piac rugalmassága és a tranzakciók kiszámíthatósága elengedhetetlen az egészséges ingatlanpiaci működéshez. A törvény ráadásul pénzügyi stabilitási kockázatot jelent a bankok számára is, mivel alapjaiban érintheti a jelzáloghitelezés biztonságát és jövedelmezőségét”

– írta Máté Ferenc, aki szerint a kockázatokra válaszul a bankok kénytelenek lehetnek szigorítani a hitelezési feltételeket az érintett településeken. Szerinte félő, hogy ezek miatt egyes településeken komoly zavarokat okoz majd a túlszabályozás és annak hatásai: nem csak a betelepülni vágyókat, hanem az adott település ingatlantulajdonosait is hátrányosan érinthetik azzal, ha nehezebbé válik ingatlanuk eladása, vagy csökken az értékük.

A parlament szerdán 141 igen, 41 nem szavazattal, 6 tartózkodás mellett fogadta el azt a törvényjavaslatot, amely kimondja, hogy a jövőben

„a település közössége megakadályozhatja a település lakosságszámának nem kívánt növekedését, valamint felléphet a település nem kívánt társadalmi fejlődési irányával szemben”.

Az elfogadott javaslat szerint „helyi közügyként a települési közösségnek végső soron jogában áll meghatározni azt, hogy a településre kik és milyen feltételekkel települhetnek be”.

A törvény tervezetéről ebben a cikkünkben írtunk részletesebben. Az Átlátszó elemzése szerint a kormány településvédelme mögött választási megfontolások is meghúzódhatnak: a Fidesznek ugyanis nem kedvez a fiatalabb, mobilabb családok „kiköltözése”, az egyre növekvő városokban pedig 2022 és 2024 között jelentősen csökkent a kormánypártok támogatottsága.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!