Az izraeli légicsapások után azonnal gyengülni kezdett a forint, az olaj ára viszont felfelé lőtt ki
Geopolitikai bizonytalanság – a tőkepiacok ezt a mismásoló kifejezést használják arra, ha valójában súlyos áldozatokat követelő háborúkról beszlünk. Ilyenkor a reakciók eléggé kiszámíthatóak, erősödik a dollár, a legnagyobb deviza, de drágul az arany is, a biztos menedék, Gyengülnek viszont a fejlődő piacok devizái, de jellemzően a tőzsdék is. Ha pedig egy olajtermelő állam is érintett, akkor az olaj is hirtelen drágulni kezd.
Június 13-án hajnalban az izraeli–iráni konfliktus hozta is a „kötelezőt”. A forint azonnal gyengülni kezdett az euróval és a dollárral szemben. Na, azért nagyon nagy összeomlásra nem kell gondolni, valójában a forint kisebb kilengésekkel 1, 2, 3 forintot gyengült a nevezett devizákkal szemben, de benne maradt a mostanában megszokott sávokban. Írásunk idején a forint az euróval szemben 403 forint fölé gyengült (ugye a magyar fizetőeszköz esetében a minél magasabb érték jelenti a gyengülést), a dollárral szemben pedig már a 350-es szintet is megközelítette.
Az arany unciánként már 3425 dollárt ért, ez sem volt meglepő, amikor ég a világ, sokan vesznek aranyeszközöket, de a legintenzívebb a Brent típusú kőolaj drágulása volt, amely 6 dolláros ugrással 74 dollár/hordós szintre lőtt ki. Mindez azért volt valóban a hadihíreknek köszönhető, mert amúgy a forint viszonylag álmos volt az utóbbi időben, a piac joggal bízhatott abban, hogy a nyugodtan, új erők által vezetett Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem fog kapkodni. Ha esetleg gyengülne a forint, akkor akár kamatemeléssel is védené az árfolyamot, ha pedig nagyon megerősödne a forint, akkor az MNB biztosan kihasználná azt kamatcsökkentésre. Ez a biztonságérzet pedig abban segített, hogy a forint nem is nagyon ugrált.
És bár a hazai elemzők enyhén ereszkedő, nagyjából 410 forintos év végi euróárfolyamot várnak, hiszen a makrogazdaságban sem kezdődött túl jól az év, azt, ami június 13-án hajnalban történt, még biztosan nem lehet a magyar eseményeknek betudni, annyira látványos volt az, ahogy a piacok megváltoztak a légicsapások hírére.