Nincs meg elektronikusan, vagy csak alig – az Átlátszó szerint ezt mondták Rogánék 125 milliárd forintnyi költés dokumentációjáról

1775

2024 februárja óta próbálja közérdekű adatigényléssel megtudni a Miniszterelnöki Kabinetirodától az Átlátszó, hogy a 125 milliárd forintnyi kormányzati kommunikációs keretszerződésből mely médiumoknál mennyit költött a megelőző években a kabinetiroda a Kommunikációs Hivatal keretszerződései alapján, míg az ügy végül a Kúriáig jutott azután, hogy egyszerre perelték a hivatalt és a kabinetirodát – írja a lap.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda az adatok igénylésekor először úgy reagált, hogy „az Ön által meghatározott szempontrendszer szerint a szerződéseinket nem tartjuk nyilván, ennek megfelelően további kérdései nem értelmezhetők”, majd a rendelkezésre álló adatokat inkább betekintésre ajánlották, amely során csak kézzel lehet jegyzetelni. A lap a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál panaszt tett, melyre a hatóság úgy reagált, hogy „az információszabadság aránytalan korlátozását jelenti” a betekintési lehetőség a közérdekű adatigénylésére válaszul, amennyiben nincs arra jogszerű hivatkozási alap.

Ezután indított pert az Átlátszó, mely első, majd másodfokon is nyert, mire a Miniszterelnöki Kabinetiroda a Kúriához fordult. Ott előadták, hogy 419 projektet érint az adatigénylés, továbbá „összesen 450 darab doboz tartalmazza a papír alapon rendelkezésre álló iratokat. A zárt kezelés mellett csatolt 24 dobozban lévő iratok csak azok, melyek a 2020. évre vonatkozó, a kampány-nyomonkövetésen felül keletkeztek.” Azt állították, írja az Átlátszó, hogy a kért adatokat fizikailag lehetetlen elektronikus úton kiadni. „Az adatoknak csak kis része létezik elektronikus formában, néhány pendrive-on”, ami azt jelenti, hogy a kabinetiroda állítása szerint nem vagy alig dokumentálták elektronikusan a 125 milliárd forintnyi költést.

A bíróság arra jutott, hogy a „rendkívüli iratmennyiség következtében önmagában a betekintés nem eredményezi az információszabadság valóságos érvényesülését. A betekintés nem biztosítja az információszabadsághoz való jog részjogosítványát képező, a közérdekű adatok terjesztéséhez való jog érvényesülését.”

Az Átlátszó azt írja, hogy a Kúria megvizsgálta a csatolt 24 dobozt, melyből 17-ben több százas nagyságrendben kizárólag a hirdetések megjelenését alátámasztó sajtókiadmányok, azaz újságok voltak.

A lap azt írja, mivel végül nyertek, így az elektronikusan elérhető adatokat ki kell adniuk, a Kommunikációs Hivatalnak pedig ki kell adni a szerződések másolatait, mellékletét is.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!