GVH: Ismét támadnak az üdülési jogos csalók
Üdülési jog – a legtöbb tájékozott ember szemében ez a kifejezés önmagában szitokszó. Látszólag kedvező struktúra, minden évben lehet menni nyaralni, akár változatos helyekre, és az első nagy befizetés után már csak kisebb fenntartási költségek vannak. Aztán persze a legtöbbször a színes-szagos termékbemutatókon levetített „Hawaii” helyett csalódást keltő, lepukkant szolgáltatás jár csak. De az igazi borzalmak még csak ekkor kezdődnek. A nem ritkán 30-40 évre megszerzett jogokkal az eredeti vevő, aki már idősebb, nem jár nyaralni, eladná, vagy az örökös szabadulna tőle, de újabb és újabb átverés áldozata lesz.
Nem cifrázzuk, szinte olyan ez, mint a nigériai csalás:
„Hamar visszakaphatja a 3 millió forintot, de az ügyintézéshez azért fizessen be százezer forintot.”
ilyen szövegek hangoznak el – hallottuk a Gazdasági Versenyhivataltól (GVH) a rémisztő példákat annak kapcsán, hogy a GVH ismét figyelmeztetést adott ki.
Mint írták, a Gazdasági Versenyhivatal az elmúlt évtizedekben számos eljárásában vizsgálta az üdülőhasználati jogok másodlagos értékesítésével összefüggő megtévesztéseket. A folyamatos és aktív hatósági fellépés ellenére ezen átverések azonban továbbra is komoly veszélyt jelentenek, különösen az idősebb és anyagilag nehezebb helyzetben lévő fogyasztókra.
Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke azt mondta: „Véget kell vetnünk az üdülési jogokkal kapcsolatos visszaéléseknek! Ezek az átverések a legkiszolgáltatottabb helyzetekben lévő honfitársainkat károsítják meg. Ezekkel a gyakorlatokkal egyszer és mindenkorra le kell számolnunk. A bűnözőket szigorú büntetésekkel kell elrettenteni attól, hogy becsapják az idős, nyugdíjas honfitársainkat.”
A GVH márciusban a Gondolja Végig Higgadtan kampánysorozata keretében hívta fel a figyelmet az üdülési jogok másodlagos értékesítésével kapcsolatos problémahalmazra, illetve a különböző veszélyekre.
A Gazdasági Versenyhivatal már a 2023-as tevékenységét ismertető beszámolójában javaslatot tett az üdülési jogok esetében a fogyasztói jogérvényesítés megerősítésére. A GVH javasolta az üdülési jogok másodlagos értékesítésének előzetes közjogi jóváhagyáshoz kötését, illetve az értékesítéshez közvetlenül nem kapcsolódó járulékos szerződések megkötésének tiltását is.Továbbá a GVH – az érintett szaktárcákkal és hatóságokkal való egyeztetést követően – azt is felvetette, hogy indokolt lehet szigorítani az üdülési jogokkal kapcsolatos visszaélések büntetőjogi tényállását, illetve azok szankcionálását.
Tekintettel a GVH-hoz az elmúlt időszakban érkezett lakossági jelzésekre a nemzeti versenyhatóság ezt most ismételten kezdeményezi a jogalkotók felé.
A nemzeti versenyhatóság az üdülési jogukat értékesíteni vágyóknak azt javasolja: minden ajánlat esetén alaposan tekintsék át a felkínált feltételrendszer részleteit, szerződéskötés előtt pedig alaposan tájékozódjanak az érintett vállalkozások megbízhatósága és fogyasztói értékelése felől. Fontos, hogy a fogyasztók a személyes találkozókon se engedjenek az esetleges nyomásgyakorlásnak és minden esetben megfontolt, tudatos döntést hozzanak.