A Mol új stadiont és sportparkot épít Újpesten

A Mol Nyrt. 2024 márciusában vette meg az újpesti fociklubot, a megállapodás a Mol Vagyonkezelő Zrt. és az Újpest 1885 Futball Kft. tulajdonosa között született. Ratatics Péter, a klub új elnöke nagyjából fél éve azt is bejelentette, hogy a csapat a 2027-es idényt már új stadionban szeretné kezdeni. Egy június 20-i bejelentés szerint pár nappal korábban, vagyis június 16-án ebben történt egy fontos lépés, egy ingatlanfejlesztő cég és a Mol-csoport előszerződést kötött a Fóti út 141. cím alatt található egykori lóversenypályára, amely később sokáig a Tungsram egyik telephelye volt.
Az elővételi szerződés szerint a Mol Nyrt. vásárolja meg a telket birtokló projekttársaságot, a 2A Ingatlan Befektetési Kft. által tulajdonolt Fóti út 141. Ingatlankezelő Kft.-t. Mint arról az Átlátszó korábban részletesen is írt, a Mol szempontjából azért pikáns az eladó, mert olyan magánszemélyek bukkannak fel a háttérben, akiknek már korábban is erős kapcsolata volt a csoporttal, például a Kopaszi-gát fejlesztése, vagy tőkealapok révén.
Olyan érdekeltségről van szó, amely részben Komondi Zsolt (úgy tudjuk elsősorban ő tárgyalt Ratatics Péterrel), részben egyéb érdekeltségek tulajdonában van, de az ügyben hallottunk Garancsi István aktuális és Hernádi Zsolt Mol elnök-vezérigazgató korábbi tulajdonosi szerepéről is.
Érvek
A jelenlegi stadion, a több mint száz éves, még Hajós Alfréd építészi munkája alapján elkészült Szusza Ferenc Stadion, vagyis a legendás Megyeri út 13. már nem felel meg a 21. századi elvárásoknak, bár 2019-ben felújították, 800 millió forint értékű munkával befedték a lelátókat, a futópályát a korszellemnek megfelelően kivették, de a 12-13 ezres stadion szerkezete, dizájnja a régi maradt, és ugyanúgy beázik a tető.
A szurkolók nem élték meg jól, hogy a korábban belga tulajdonossal rendelkező Újpest kimaradt abból a hullámból, hogy az összes nagy fővárosi csapat új stadiont kapott. De az igazi gond a megközelítés volt, miközben a Fradi Groupama Arénája, vagy a Puskás Ferenc Stadion metrómegállóban van, de az MTK, a Vasas és a Honvéd stadionja is elérhető kötött pályás közlekedéssel, addig az Újpest stadionjától csak több mint egy kilométerre volt kötött pályás megálló.
Emiatt a szurkolók gyakran autóval próbálkoztak, de a mindössze 141 parkolóhely sokszor már a meccsek előtt foglalt volt a közelben található egyéb sportlétesítmények vendégei miatt.
Telekkeresés
Mint egy háttérbeszélgetésen Ratatics Pétertől hallottuk, a csapat új megoldást keresett. A telekkeresés során természetesen csak Újpest jöhetett szóba. Az Eston nevű cég mérte fel az ingatlanokat, összesen 13 lokációt azonosított, de ezek zöme hamar kirostálódott (a tömegközlekedés, a tulajdonosi helyzet, vagy a beépíthetőség miatt). Végül három megoldás maradt, az említett Fóti 141, a Vasúttörténeti Parktól északra található vasúti infrastruktúra, vagy a Megyeri 13, azaz valahogy a régi telekre bezsúfolni az új stadiont.
Az érvek során a vasúti rész kiesett, ott elég bonyolult lett volna az a vasúti rendbetétel, amely Rákosrendezőnél is elképesztő kihívás lesz a fővárosnak, amely végül bejelentkezett erre a feladatra.
A régi stadionnál főleg az volt a korlát, hogy a környező telkek beépítettek, új (nagyobb) stadiont eleve nehéz lett volna oda építeni, ráadásul az UEFA ajánlása alapján el is kellett volna fordítani a stadiont, hogy megfelelő legyen a tájolása.
A jelenlegi stadiontól légvonalban 1 kilométerre található Fóti 141. előnye, hogy közel van az utánpótlás központ, éppen ott van egy Mol-kút is, de persze ennél fontosabb, hogy jobb a tömegközlekedés, villamossal és vonattal is megközelíthető a terület, illetve ha egyszer reális lesz még a 3-as metróvonal meghosszabbítása Káposztásmegyer felé, az is arra haladna, de persze aki azzal szeretne meccsre menni, hát, vélhetően még várhat egy kicsit.
Paraméterek
A megvásárolandó terület 180 ezer négyzetméteres, maga a stadion 18 ezres lenne, de szerkezetileg úgy készülne, hogy további széksorokkal bővíthető legyen, amennyiben lesz arra igény.
Mi lesz itt? A stadion mellett sportpark, később meghatározott pályákkal, edzőközpont, klubház, irodák, étterem, parkoló (mélygarázs), szurkolói kocsma, illetve valamilyen kereskedelmi funkciók, sportdiagnosztika, regenerációs központ, pár bolt – erre a Mol közösségi egyeztetést kezdeményez július 21-én Újpest lakosságával, hogy a végső beruházói kialakítások a helyi igényekre is választ adjanak.

Kérdés a zaj, az akusztika, illetve a funkciók összehangolása, de a területnek van egy része, ahol nincsenek lakószomszédok, a vasút van közel, maga a stadion oda illeszkedne.
A terület most nagyjából üres, a tulajdonos elbontott szinte mindent, amolyan ipartörténeti emlékként a kazánházat és a kéményt tartotta meg,
A végső feltételek
Mint hallottuk, a szerződés véglegesítésének lényeges feltétele, hogy az alkalmassá váljon stadion építésére. Ma még ugyanis nem alkalmas sportlétesítmények felépítésére, illetve a maximum 18 méteres magasságra vonatkozó szabály alól is kellene mentesség, mert a stadiont – a magas talajvíz miatt (közel van a Duna) – nem lehet lesüllyeszteni. A szükséges engedélyek megszerzése közös feladat lesz, de a kockázat az eladóé.
A beruházások pénzügyi vonatkozásait a felek üzleti titokként kezelik, a telek megvétele mellett a stadion felhúzása és a tájépítészet lesznek a fő kiadások.
A stadionépítések nemzetközi benchmarkjai alapján egy székre vetítve 3500-5000 euró körül alakulnak a stadionépítések, a pontos összeg függ a funkcióktól és persze a minőségtől.
A jelenleg használt Szusza Ferenc Stadion az államé, de az Újpestnek 2032-ig bérleti szerződés van rá, a tervek szerint ott maradhatna az első osztályba most visszakerült női csapat, az NB 3-as felnőtt tartalék, illetve az U19-es csapat.
És, hogy ez az egész magánberuházás megtérülhet-e? Ez is olyan, mint minden a magyar fociban, ha valaki pusztán pénzügyi számokat néz, akkor nem lesz könnyű jó táblázatot összeállítani. Ha a focihoz kapcsolódó társadalmi felelősség, a hazai és nemzetközi kapcsolatépítési lehetőségek, vagy a sok ezer a klubhoz kötődő gyerek és családja is valahogy bekerül a képletbe, akkor már jobban érvelhető a projekt. Az mindenesetre biztos, hogy a klub szempontjából végre komoly érték, az eddiginél sokkal modernebb infrastruktúra keletkezhet, és mivel az Újpestnél nagy hazai és nemzetközi tervek vannak, a fiatal sportoknak és a külföldi tehetségeknek is vonzóbb lehet egy modern infrastrukturájú klub.