Már alig veszünk fel készpénzt
A jegybanki statisztikák szerint a bankkártya forgalom évtizedekkel ezelőtti felfutása óta nem volt példa arra, hogy ne érte volna el a 20 millió darabot az egy negyedév alatt végrehajtott készpénzfelvételi tranzakciók száma – írta Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője friss elemzésében. Most azonban ez történt, a mögöttünk hagyott negyedévben a készpénzfelvételek száma alig haladta meg a 19 millió darabot, az egy évvel korábbi szinthez képest a visszaesés 7,8 százalékos.
A csökkenés ráadásul trendszerű: éves szinten a tranzakciók száma utoljára három éve, 2022. II. negyedévében növekedett, ám a most megtapasztalt mértékű zuhanásra 2021 óta nem volt példa.
Ez alapján a hazai bankkártya használati szokások nem támasztják alá azt, hogy nagymértékben növelni kellene a hazai készpénzkiadó ATM-hálózatot
Mint ismeretes, a kistelepülések megsegítése miatt a kormány ugyanakkor nagyszabású ATM-telepítést írna elő a bankoknak. A legújabb intézkedést megelőzően egyébként számottevően bővült a készpénzfelvételi lehetőségek száma: az idei első negyedév végén már 5212 ATM működött Magyarországon. Az elfogadó hálózat egy év alatt 332 egységgel bővült.
Gergely Péter szerint is kérdés, hogy reális elvárás lehet-e az a jogszabályi előírás, amely az év végéig írná elő az 1000 főt meghaladó települések mindegyikére az ATM-telepítést. Ez ugyanis szűk fél év alatt több mint 500 készülék kihelyezését tenné szükségessé, ami a bankok szerint teljesíthetetlen.
Mára egy-egy készpénzkiadó automata naponta átlagosan már csak 40 tranzakciót bonyolít. Hét éve, 2018-ban ez a szám még meghaladta a 60-at. Ha a kistelepülésekre is elviszik a készülékeket, akkor ez a használati arány tovább csökken majd. Gergely Péter szerint ugyanakkor az elmúlt hetek szabályozásának van egy olyan készpénzfelvétellel kapcsolatos része, amelyre vita nélkül szükség volt. Az ugyanis előírja a pénzintézetek számára, hogy egy-egy készpénzfelvételi tranzakció során az automatából felvehető összegnek minimálisan el kell érnie a 150 ezer forintot.
A szakember szerint a falvakba helyezett „buta”, egyfunkciós ATM-ek helyett a bankfiókok szolgáltatásának egy részét kiváltani képes okos ATM-ek járásközpontokba telepítésével lehetne érdemben javítani a vidéki lakosság hozzáférését a pénzügyi szolgáltatásokhoz.