Egy új rendelet szerint az állam elővásárlási jogot kaphat bármely eladó magyar cégre, ha egy külföldi befektető tulajdonrészt szerezne benne

A kormány új rendelete értelmében az állam elővásárlási jogot kaphat bármely eladó magyar cégre, amennyiben egy külföldi befektető tulajdonrészt szerezne benne, írja a Forbes. A friss szabályozás nemcsak a koronavírus-járvány idején bevezetett befektetésvédelmi rendszer logikus folytatása, hanem komoly fordulat is: eddig az állam csak szűk körben, meghatározott stratégiai ágazatokban élhetett ezzel a jogával – mostantól viszont szinte minden ügylet esetében lehetősége nyílik arra, hogy belépjen vevőként, ha megakadályoz egy külföldi tranzakciót.

A módosítás két kulcseleme, hogy egyrészt a minisztériumi eljárások határideje 30 napról 45 napra nő, amit további háromszor 30 munkanappal lehet meghosszabbítani, másrészt ha a gazdasági minisztérium – érdemi indoklás nélkül – tiltja a külföldi tulajdonszerzést, akkor az állam az eredeti szerződés feltételeivel léphet a vevő helyébe.

A vonatkozó rendelet már hatályban van, és a már folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell. A vizsgálatokat továbbra is a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium végzi, amely teljes rálátással bír a tranzakciókra, de döntéseit nem köteles megindokolni. A jogszabály szerint az elővásárlási jogot az állam az MNV Zrt.-n vagy más kijelölt szervezeten keresztül gyakorolhatja, ám egyelőre nem világos, hogy ez utóbbi lehet-e például magáncég is.

Bár a hivatalos cél továbbra is a stratégiai iparágak védelme – például az olyan külföldi befektetőkkel szemben, amelyek gazdaságinak álcázott politikai célokat követhetnek –, a gyakorlatban ez a lépés súlyos következményekkel járhat a magyar cégpiacra nézve, teszi hozzá a lap. Az állami belépési lehetőség gyengítheti a versenyt, ezáltal lenyomhatja az eladási árakat, és elriaszthatja azokat a külföldi befektetőket, akik nemcsak pénzt, hanem technológiát, szakértelmet és nemzetközi kapcsolatrendszert is hoznának. Emellett kérdéses, hogy egyes esetekben valóban jobban jár-e az állam, ha beül egy tőkeerős piaci vevő helyére.

A rendelet tovább növeli a jogbizonytalanságot, hiszen a befektetők most már nemcsak az engedélyezési folyamat kimenetelétől, hanem az állam belépési szándékától is függnek – úgy, hogy közben a döntések mögötti szempontokat nem ismerik. A piac számára ez nehezen tervezhető környezetet teremt, különösen, hogy a rendeletet a veszélyhelyzeti jogalkotás keretében fogadták el, szakmai egyeztetés nélkül, egyik napról a másikra. Így miközben a kormány hivatalosan a nemzetgazdaság védelmére hivatkozik, valójában olyan jogi és piaci helyzetet alakított ki, amely hosszú távon akár több kárt is okozhat, mint amennyi előnyt remél tőle.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!