A titkolt jegyzőkönyvekből látszik, kinek az érdekében jártak el igazából Matolcsy Kecskemétre küldött emberei

Az MNB alá tartozó Pallas Athéné Alapítványhoz köthető kuratóriumi tagok nyomták át a kecskeméti egyetem alapítványának vezetésén, hogy az több mint százmilliárd forintot kölcsönadjon a jegybank alá tartozó Optima Befektetési Zrt.-nek – rajzolódik ki azokból a jegyzőkönyvekből, amelyek tartalmát a KecsUP hozta nyilvánosságra, és amit mi hosszú cikkben dolgoztunk fel.
Az még márciusban került a nyilvánosság elé, hogy a kecskeméti Neumann János Egyetemet fenntartó Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) is vastagon érintett az MNB-botrányban. Az alapítvány 2021-ben 127,5 milliárd forintot adott kölcsön az MNB-birodalomhoz tartozó Optima Befektetési Zrt.-nek. Az Optima a pénzt ingatlancégekbe fektette, amelyek elvesztették értékük jelentős részét, így az egyetem most csak reménykedhet, hogy valamikor visszakapja majd a pénzt.
A kétes ügyletet már márciusban megismerhettük, a KecsUP újságírói viszont most egy iratbetekintésen keresztül hozzájutottak az egyetemi alapítvány vezetési üléseinek jegyzőkönyveihez. Ezek alapján pedig a korábbinál jobban látszik, hogy a kecskemétiek egy része eleinte ódzkodott a pénz kölcsönadásától, az MNB-től érkezett vezetők azonban átnyomták az ötletet.
Ez elég egyértelműen mutatja, hogy a kecskeméti egyetem vezetésére kijelölt MNB-s kötődésű szereplők valójában nem az egyetem, hanem a jegybanki alapítvány érdekében jártak el. Az egyetemi alapítvány kuratóriumában ugyanis ketten is ültek, akik Matolcsy György köréből, és az MNB alá tartozó Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány vezetéséből érkeztek:
- az egyetemi alapítvány kuratóriumát Csizmadia Norbert vezeti, aki abban az időben a jegybanki Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványt is vezette;
- és a kuratóriumban akkor még ott ült Bánkuty Tamás is, aki a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány igazgatója volt.
A kecskeméti egyetem alapítványába tehát beültettek két embert Matolcsy György MNB-s köréből, akik a jegyzőkönyvek szerint végig azért dolgoztak, hogy az alapítvány szinte az összes pénzét kölcsönadja az Optimának. Az egyetemi alapítvány kuratóriumában ülő kecskeméti kötődésű tagoknak viszont mintha nem is lett volna véleménye az egészről.
A tranzakcióval kapcsolatban a kuratórium felett álló felügyelőbizottságnak eleinte voltak kétségei. Ebben a testületben három kecskeméti kötődésű szereplő ül, köztük Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármester. Az ő férje, Szemerey Szabolcs Matolcsy György másodunokatestvére, vagyis ő családilag kötődik a volt MNB-vezérhez, de nem tartozik Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványnál dolgozók köréhez.
Szemereynéék tehát eleinte nem lelkesültek annyira azért, hogy az egyetemi alapítvány pénzét kölcsönadják, és garanciát is kértek a szerződés mellé. Miután ezt megkapták, meggondolták magukat, és belementek abba, hogy az alapítvány szinte teljes vagyonát, 127,5 milliárdot beadjanak Matolcsyék nagy játszmájába.
A KecsUP-on megjelent cikksorozat szerzője, Hraskó István a Telexnek erről azt mondta: „A jegyzőkönyveket olvasva az volt a benyomásom, hogy a kötvényjegyzés folyamatát a két PADME-s kuratóriumi tag, Csizmadia és Bánkuty határozták meg, azok mellett főleg ők érveltek. Lezsák Sándor a legtöbb erről szóló vitában meg sem szólalt, de volt olyan ülés, amin Gaál József kecskeméti alpolgármester, és a szintén tag Nagy Zoltán sem szólaltak meg. Tehát Csizmadia és Bánkuty előadtak valamit, a többiek pedig később Csizmadia tartózkodása mellett megszavazták.”
A teljes erről szóló cikkünket itt lehet elolvasni. Az MNB-botrányról szóló dokumentumfilmünket itt lehet megnézni: