„Ha nem tetszik a rendszer, fejbe lehet lőni őket” – 80 borjút kellett leölni Pélpusztán
Elkeseredett bejegyzést írt a Facebookra szombat hajnalban a Pélpusztai Mezőgazdasági Zrt. vezérigazgatója. Akkor azt írta, szombaton 500 borjút fejbe kell lőnie, mert a marhatelepen felütötte a fejét a kéknyelv nevű betegség, és bár lenne másik telep, ahová el tudná szállítani az állatait, a hatóság ezt nem engedi, a telepen pedig már elviselhetetlenek a körülmények. Sári Ferenc a Telexnek elmondta, végül 80 állatot kellett leölni, mert azok kórosan soványak és gyengék voltak, 10 pedig magától elhullott a hétvégén. „A szenvedésük és a haláluk a hatóság embereinek lelkén száradjon” – írta a cégvezető.
Sári Ferenc bejegyzése szerint a probléma az, hogy amíg a betegség jelen van a telepen, addig megfigyelési zárlat alatt kell tartani az állatokat, azok nem hagyhatják el a telepet, ahol viszont egyre több állat zsúfolódik össze. „Közel 5 hónapja megfigyelési zárlat van, ami azt jelenti, hogy a kisbocik nem mehetnek ki a telepről. Eddig havi 3-4-500 kisboci született (a tavaszi egy gyengébb ellési időszak), ezért van csak ennyi boci ma bent. Azonban a nyáron havi 8-900 kisboci születik. Néha napi 30-40” – írja a cég vezetője.
„A kiszállítás hiánya miatt túlzsúfoltság van, mivel nem nevelünk növendéket, így erre alkalmas épületek sincsenek, ezért építettünk szalmabálákból ”istállókat„. Ami jó ”poén„ volt 15-20C hőmérsékleten – most az gyakorlatilag szauna nekik…”
– írja Sári. Az állapotok nemcsak az állatokra, a dolgozókra is veszélyesek, akik a túlzsúfolt környezetben próbálják ellátni az állatokat, és vért venni tőlük, hogy az eredményeket elküldhessék a laborba. Az egyik dolgozó trombózissal kórházba került, egy másikat fejbe rúgta az egyik nagyobb borjú.
Sári a Telexnek azt mondta, Heves megyében talált egy üres marhatelepet, amelynek a környezetében 20 kilométerben nincsenek szarvasmarhák, amely befogadta volna az állatok egy részét, erre a heves- és fejér megyei hatóság is rábólintott, már elő is készítették, hogy elszállítsanak oda 1000 borjút, amikor a központi hatóság lefújta a dolgot.
„gyakorlatilag a sorozatosan hibás hatósági döntések miatt állatkínzás zajlik nálunk.[…] Amikor az utóbbi időben felemeltem a hangomat emiatt, ezt a választ kaptam nem egy alkalommal a hatóság embereitől: ‘ha nem tetszik a rendszer, fejbe lehet lőni őket’” – írja a vezérigazgató
Bejegyzése alatt a NÉBIH hivatalos Facebook profilja kommentben azt írta, hogy a hatályos, áprilistól érvényes szabályok szerint a beoltott, védettnek számító állatokat el lehet szállítani a telepekről. Sári szerint Nagy István agrárminiszter is írt valakinek, aki megosztotta a Pélpusztai Zrt. bejegyzését, hogy „vakcinázza le őket, és oda szállítja, ahová akarja”. Sári szerint azonban ez nem ilyen egyszerű, nincs ugyanis elég oltószer az országban. A vezérigazgató elmondása szerint amikor az országos főállatorvos áprilisban kiadta az engedélyt, hogy lehet kéknyelv ellen oltani az állatokat, az országban nem volt még engedélyezett vakcina. Azóta lett, abból az országban csak a Pélpusztai Zrt. kapott, összesen 6000 darabot, amivel egyszer végig oltották az állományt. A védettség azonban két oltás után alakul ki, a másodikat három héttel az első után kellene beadni, annyi vakcina viszont nem volt, hogy a második oltást is beadják.
Sári szerint a hatóság azzal nyugtatja őt, hogy a héten érkeznek még vakcinák, azonban az első oltás óta már 8 hét telt el, így kérdéses, hogy ennyi idő után használ-e a második oltás, az után védettnek nyilvánítják-e az állatait. Mint mondta, nagyjából 1000 borjú megkapta mind a két oltását, ezeket az állatokat akarták volna a heves megyei telepre szállítani, azonban a hatóság arról tájékoztatta, hogy csak akkor lehet állatokat kivinni a telepről, ha az egész állomány védettnek számít.
A cégvezető hangsúlyozta, hogy a megyei főállatorvos és egyéb szakemberek nagyon támogatóak voltak, de feljebb, országos szinten elakadtak a dolgok. A jelenlegi helyzetben pedig nem tud mit csinálni. A héten még egyszer vért vesznek a kétszer oltott borjaktól, az eredményeket elküldik a központi laborba, de ha a hatóság álláspontja nem változott abban, hogy mikor lehet elszállítani állatokat a telepről, akkor továbbra is maradnak a túlzsúfolt, elviselhetetlen, állatkínzó állapotok.