Tiborcz háromszor akkora vagyon fölött rendelkezhet, mint amit neki tulajdonítanak

641

Semmi kétség afelől, hogy Tiborcz István, Orbán Viktor miniszterelnök veje az egyik leggazdagabb ember Magyarországon. A májusban megjelent, a témában mértékadónak számító 100 Leggazdagabb kiadvány az ifjú üzletembert a 11. helyre sorolta, 188 milliárd forinttal. A Válasz Online szerint viszont ez az összeg nem tükrözi a valóságot

Tiborcz ugyanis ennek az összegnek a triplája fölött rendelkezhet, vagy rendelkezhetett 2024 végén. Ennek egy része pedig közvetlenül a magyar államtól származik.

A portál úgy jutott el ehhez a számhoz, hogy a közvetlenül Tiborcz Istvánnak tulajdonított céges vagyonhoz hozzáadták a Tiborczhoz köthető magántőkealapok és ingatlanalapok vagyonát. Ezekben az alapokban 2024 végén a 665 milliárd forint volt a nettó eszközérték, ez még tehát a Válasz szerint hozzá jön ahhoz a 188 milliárd forinthoz, amellyel Tiborcz a BDPST, a Gránit Bank és a Waberer's cégein keresztül rendelkezik.

A magántőkealapok a NER kedvenc vagyonfelhalmozási struktúrái, a magyar törvényi szabályozásnak hála ugyanis rejtve maradhat, hogy valójában kinek a pénzét kezelik ezek az alapok, így anélkül is a nyilvánosságtól elzártan foroghatnak a vagyonok, hogy azt offshore számlákra kellene kimenteni. Azt viszont meg lehet nagyjából mondani, hogy egy-egy alap melyik érdekkörhöz lehet köthető, leginkább abból, hogy az alapot kezelő cég kihez köthető. Amit tudni lehet az alapokról, az az, hogy mekkora a nettó eszközértékük, vagyis terhek és hitelek nélkül mennyi tiszta vagyon van az alapokban.

Ilyen alapon a Válasz Online Tiborcz Istvánhoz köti a Gránit Alapkezelő által kezelt Főnix, Gordiusz és Diorit magántőkealapokat, valamint az Equilor Alapkezelő által kezelt Central European Opportunity, Central European Opportunity II., Center Building magántőkealapokat és a Central European ingatlanalapot.

A Főnix magántőke alap birtokolja többek között a megújuló energiával foglalkozó Alteo Zrt.-t, a Dürer Kert helyén és a Kopaszi Gátnál épülő irodaparkokat, amiket az állam megvásárolt, és azt a kétkerületnyi területet Soroksár és Gyál között, ahová valamilyen titkos beruházást terveznek a tulajdonosok. A Diotrit pedig legutóbb a Marriott hotel megvásárlásánál bukkant fel, de a Szabadság téri tv székház és a Gellért Szálló megvásárlásában is szerepet kapott. Gránit által kezelt alapokat nemcsak azért sorolja Tiborcz köréhez a cikk, mert Tiborcz a Gránit Alapkezelő anyavállalatának számító Gránit Bank fő tulajdonosa, hanem mert a Tiborcz tulajdonában lévő BSPDT-vel közösen szállnak be ingatlanos projektekbe, ahogy ez a Marriott esetén is történt.

Bár ugye nem tudni pontosan, hogy milyen magánvagyonok vannak a Gránit és az Equilor cikkben megnevezett alapjaiban, az biztos, hogy az állami Magyar Fejlesztési Bank nagy összegeket tett ezekbe, összesen 203,4 milliárd forintot. Vagyis a 665 milliárd forintból, amit a Válasz Tiborcznak tulajdonít, több mint 200 milliárd a magyar államtól jött. Az alapokban tartott összvagyon jelentősen nőtt, 2023-ban a nettó eszközérték még 487 milliárd forintot tett ki.

A BDPST-n keresztül kerestük Tiborcz Istvánt, hogy reagáljon a Válasz Online állításaira. Cikkünk megjelenése után a BDPST Grouptól azt a választ kaptuk, hogy „teljes mértékben szakmaiatlan a Válasz Online ma megjelent cikke, amely Tiborcz István vélelmezett vagyonáról szól. A BDPST Grouphoz tartozó Gránit Alapkezelő által kezelt különböző alapokban azok befektetőinek, tulajdonosainak vagyona van, nem pedig Tiborcz Istváné. Az alapkezelő az alapok mögötti befektetőkkel kapcsolatban minden a hatályos jogszabályok szerinti jelentési kötelezettségének eleget tesz a hatóságok felé. A különböző alapkezelők által kezelt magántőkealapok vagyonát önkényesen hozzászámolni Tiborcz István vagyonához hatalmas és szándékolt csúsztatás.”

Gazdagodásának történetét a Direkt36 idei, A dinasztia című dokumentumfilmje is bemutatta:

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!