Még szorosabb lehet a 4iG Nyrt. és az állami védelmi ipar együttműködése
Nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá a védelmi digitalizáció területén megvalósuló stratégiai együttműködési lehetőségek feltárására a tőzsdén jegyzett 4iG-csoport 4iG Űr és Védelmi Zrt. (4iG SDT) elnevezésű cége és az állami HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt – írta meg az MTI a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján megjelent közleményre hivatkozva.
Ezzel még szorosabbá válhat a magánkézben levő 4iG-csoport és az állami védelmi ipar együttműködése. Nemrég jelentették be ugyanis a felek, hogy a 4iG-csoport és a magyar állam N7 Defence Zrt. néven közös céget hoz létre, amelyben a 4iG lesz a 75 százalékos többségi tulajdonos, az államnál csak 25 százalék mínusz egy részvény lesz. A kritikus infrastruktúra, azaz az ingatlanok, adott esetben a gyárak, berendezések állami tulajdonban maradnak.
Az akció azóta is vitatott, hogy csak néhány aspektust említsünk:
- A NATO-tagállamok időközben arról döntöttek, hogy felemelik a hadiipari kiadásaikat a GDP 5 százalékára. Ez nyilván megemelte az érintett cégek értékét – de vajon voltak-e erről előzetesen sejtéseik a szerződő feleknek?
- Milyen jogi eljárással zajlik majd ez az ügylet? Hiszen ez privatizációnak tűnik, ugyanakkor sem a közbeszerzés, sem a meghívásos pályázat elemei nem bukkannak fel.
- A szuverenitásra oly nagy hangsúlyt fektető magyar kormány hogyan illeszti össze a részben külföldi kézben levő magáncég felé történő kiszállást a sokat emlegetett szuverenitási szempontjaival?
Mindenesetre a friss tájékoztatás szerint a megállapodás rögzíti, hogy a 4iG SDT és a Honvédelmi Minisztérium alá tartozó HM EI Zrt. nyitott az együttműködésre a védelmi digitalizáció több kulcsterületén, így különösen a szoftverfejlesztés, rendszerintegráció, üzemeltetés, az IT- és távközlési infrastruktúra fejlesztése, valamint a kibervédelem terén. Az együttműködés egyik lehetséges formájaként a felek megvizsgálják egy közös vállalat alapításának lehetőségét is, amely strukturált keretet biztosíthatna a technológiai fejlesztésekhez, valamint hazai és nemzetközi projektek hatékony megvalósításához.