Tőzsdei árrobbanás: a Nutella olasz gyártója felvásárolná a Kellogg amerikai gabonapehelycéget

Ritkán látni olyat, hogy egy fejlett nyugati tőzsdén egy nagy cég egyetlen nap alatt 56 százalékot drágul. Most ez történt a WK Kellogg amerikai gabonapehely-gyártó papírjaival. Híre kelt ugyanis, hogy az olasz Ferrero megvásárolhatja.
Vannak hatalmas, több tízmilliárd dollár értékű felvásárlások, például a mesterséges intelligencia, a felhőszolgáltatások vagy a félvezetőgyártás piacán, de ha igazán kézzelfogható, sokak által ismert termékeket gyártó cégek cserélnek gazdát, az valahogy sokszor sokkal izgalmasabb, ahhoz mindenkinek van kötődése.
Nézzük például ezt a sztorit! A potenciális vevő, a Ferrero a világ második legnagyobb édességcége, ismert termékei a Nutella, a Ferrero Rocher, a Tic Tac és a Kinder. A hatalmas olasz céget, amelynek a központja Alba városában található, egy, a 19. században született olasz cukrász, Pietro Ferrero alapította, de a mai cég is a Ferrero család tulajdona. A mai elnök Giovanni Ferrero Olaszország leggazdagabb embere, személyes vagyonát 44 milliárd dollárra becsülik. A cége méretét jól jelzi, hogy ez az egyetlen cég használja fel állítólag a világ mogyorótermésének negyedét.
A potenciális portéka, a Kellogg sem akármilyen brand, az Egyesült Államokban mindenki ismeri, de azért itthon is népszerűek a reggelire fogyasztható mindenféle pelyhei. Will Keith Kellogg, az alapító élettörténete külön regényt is megérne, az egykori seprűárus egy kis egyház tagjaként speciális étrendet követett, ehhez fejlesztette ki az egészséges gabonapelyheket. Ebből aztán dúsgazdag lett, arab lovak tenyésztésébe fogott, de nagy filantróp is volt, vagyonát szétosztotta. Ételeinek jó reklámot csinált, hogy az 1860-ban született Kellogg 91 éves koráig élt, az már kevésbé lehetett szívderítő, hogy így öt gyermeke többségét is túlélte.
Mint a BBC írja, most az amerikai piacon, a Wall Street Journal és a Financial Times beszámolói alapján az terjedt el, hogy akár már ezen a héten megvalósulhat az üzlet.
A Ferrero állítólag 3 milliárd dollárért megvásárolhatja az amerikai Kellogg's kukoricapehely-gyártót,
mire utóbbi részvényei kilőttek, mint a rakéta. Mindez rá is fért az árfolyamra, mert a WK Kellogg az utóbbi években anyagi nehézségekkel küzdött, és több mint 500 millió dolláros adósságot halmozott fel.
A cégre és az iparágra Donald Trump is negatív nyomást gyakorolt, amely a „Make America Healthy Again” kampányának részeként célba vette a mesterséges színezékeket tartalmazó termékeket.
A Kellogg ugyan bejelentette, hogy a 2026–27-es tanévre eltávolítja a szintetikus színezékeket az iskolákban fogyasztott gabonapelyhekből, de még nem tűzött ki határidőt arra vonatkozóan, hogy mikor vonja ki azokat általánosan is a kiskereskedelemben értékesített gabonapelyhekből.