Máris megindult a lakásárak emelkedése, érdemes az Otthon Start hitel felvételét előkészíteni

1231

A július 2-i kormányülés után, elsősorban a július 3-i kormányinfón ismerhette meg a közvélemény az első lakás megvásárlását segítő új állami programot, az Otthon Startot. Emlékeztetőül a program ismert jellemzői:

  • a részletek kidolgozása után szeptembertől indulhat a program;
  • maximum 50 millió forint hitelt lehet fölvenni;
  • 25 éves futamidőre;
  • a futamidő alatt végig 3 százalékos kamattal;
  • 10 százalékos önrésszel;
  • a program legfeljebb 100 millió forintos összértékű és legfeljebb 1,5 millió forint/négyzetméter fajlagos értékű ingatlanra vehető igénybe.

A BiztosDöntés.hu most összeállított egy sorvezetőt, hogy miként érdemes készülni a hitel felvételére, hiszen várhatóan olyan verseny lesz a keretrendszerbe beférő ingatlanokért, hogy azok piacán hamar 10-15 százalékos áremelkedés jelentkezhet, vagyis jól jár, aki siet.

Azért is érdemes időben lépni, mert nem tudni, meddig lesz majd elérhető a kedvező lakáshitel – figyelmeztet Hargitai-Szabó Katalin, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

1. Igazoljuk a 2 éves folyamatos tb-jogviszonyt!

Az Otthon Start lakáshitel feltétele lesz a legalább 2 éves folyamatos tb-jogviszony megléte, amit igazolni is kell majd. Ha valaki nem biztos a dolgában, a jogviszonyt ellenőrizheti személyesen a kormányhivatalban, vagy online is lekérheti az Ügyfélkapun keresztül. Fontos azonban, hogy a dokumentum 30 napig érvényes, így az igénylés benyújtásakor újat kell majd kérni.

2. Legyünk köztartozásmentesek!

Egy nettó 5 ezer forintot meghaladó összegű adótartozás vagy egy 30 ezer forintot meghaladó adótartozásnak nem minősülő köztartozás is megakaszthatja a hitelfelvételt. A kérelem benyújtása előtt ezért ellenőrizni kell, hogy nincs-e köztartozásunk, és ha van, rendezzük azt minél hamarabb.

3. Ellenőrizzük a bankszámlakivonatunkat!

Alapvető elvárás a lakáshiteleknél, hogy a munkabér átutalással, bankszámlára érkezzen. Jellemzően 3-6 havi kivonatot kér a bank, és amit kevesen tudnak, ezeken nem csupán a jövedelmet ellenőrzik. Rizikós lehet például, ha a bírálat során arra utaló jelet találnak, hogy szerencsejátékozunk. Ne legyenek a kivonaton tartozások és rendezetlen hitelek sem, mint ahogy az is probléma lehet, ha az egyenlegünk folyamatosan mínuszban van.

4. A munkaviszony

A bankok legalább 3-6 hónapos, lehetőleg határozatlan idejű munkaviszonyt várnak el az aktuális munkahelyen. A próbaidő nem elfogadott, illetve természetesen a felmondás alatt állók sem igényelhetnek hitelt. Ha mégis munkahelyet vált valaki, akkor meg kell várnia, amíg letelik a próbaideje. A határozott idejű munkaszerződés önmagában nem kizáró ok, de nem minden bank fogadja el.

5. Ne legyünk elmaradásban más hitellel!

Amikor hitelt igénylünk, a bankok mindig bekérdeznek a Központi Hitelinformációs Rendszerbe (KHR), közkeletű nevén a BAR-listába. Ellenőrzik, hogy nem vagyunk-e elmaradásban egy meglévő hitelünkkel. A KHR-ben akkor jelenik meg negatív státusz, ha legalább 90 napig folyamatosan a bruttó minimálbér összegét elérő elmaradásban vagyunk. Ha hiteligénylésnél derül csak ki, hogy problémás ügyfélként vagyunk nyilvántartva a KHR-listán, jó eséllyel elutasítják a kérelmünket az Otthon Start esetében is.

6. Ellenőrizzük, hogy mire elég a jövedelmünk!

A jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) határozza meg, hogy a havi nettó jövedelmünk milyen mértékben terhelhető hitellel: 600 ezer forint jövedelem alatt 50 százalék, míg 600 ezer forinttól 60 százalék a limit. Ebbe kell tehát beleférnie az új és a meglévő hitelek törlesztőrészleteinek.

7. Térképezzük fel az ingatlanpiacot!

Az ingatlanhirdetések, statisztikák, szakmai elemzések böngészésével reális képet kaphatunk az adott környék árairól, ingatlankínálatáról. Ezzel elkerülhető lehet egy túlárazott ajánlat, valamint képbe kerülhetünk a pénzügyi lehetőségeinket illetően is.

8. Kérjünk előzetes hitelbírálatot!

Akár már az ingatlankeresés előtt készíttethetünk előzetes hitelbírálatot a kiválasztott bankoknál. Ennek során adósminősítést végeznek, és megállapítják, hogy mekkora összegű kölcsönt kaphatunk. Erről egy úgynevezett előbírálati igazolás készül, így tisztában leszünk azzal, hogy pénzügyileg meddig nyújtózkodhatunk. A dokumentum az eladó bizalmát is növelheti, ugyanis azt jelzi, hogy a bank hitelképesnek tart bennünket. Fontos, hogy az előbírálati igazolás jellemzően 1-3 hónapig érvényes, ha pedig lejár, akkor újabb bírálatot végez a bank.

9. Tervezzük meg az önerőnket!

A lakáshitelhez elengedhetetlen a megfelelő összegű önerő. Ez jellemzően az ingatlan vételárának 20-30 százaléka, az Otthon Start Programnál viszont 10 százalék is elegendő lehet. Minél hamarabb gondoljuk át, hogy ezt miből tudjuk majd előteremteni.

10. Készüljünk fel az alkura!

2025 májusában átlagosan 1-7 százalékot lehetett alkudni a lakások irányárából a Duna House becslése szerint, ám természetesen ingatlanonként változó, hogy mennyit enged az eladó. A BiztosDöntés.hu szakértőinek tapasztalata szerint az árak már az Otthon Start hírére emelkedni kezdtek, vagy ha nem is emeltek árat az eladók, a vásárlók alkupozíciója romlott. Vevőként ezért kemény ellenállásra készülhetünk, és célszerű gondosan felépítenünk az alku során alkalmazandó stratégiánkat is.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!