Felveszel 50 millió forint kedvezményes hitelt, az összes megtakarításodból állampapírt veszel, és szénné kerested magad
Több tízmillió forintot kereshet 25 év alatt az, akinek lenne pénze lakást venni, de azt nem a saját pénzéből, hanem hitelből veszi meg, miközben a saját pénzét állampapírba rakja. A nemrég bejelentett Otthon Start Program részeként ugyanis 3 százalékos kamattal lehet hitelhez jutni, miközben az állampapírok most ennél jóval többet fizetnek.
A Bankmonitor szakértői az RTL Híradónak egy olyan – hangsúlyozottan elméleti – számítást is bemutattak, amely szerint egy szélsőséges esetben akár 150 millió forintra is szert lehet így tenni, ha a következő 25 évben nem változnának az állampapírok kamatai. Ennek persze feltétele, hogy valakinek már most több tízmillió forint megtakarítása legyen, viszont jogosult legyen a kedvezményes hitelre.
A Bankmonitor által bemutatott esetben a képzeletbeli érintett vesz egy lakást, amihez felvesz 50 millió forint hitelt. Ez évente 3 százalékkal kamatozik, így 25 év alatt összesen 71 millió forintot kell visszafizetni.
Ugyanennek az embernek van 50 millió forint megtakarítása, amelyet teljes egészében állampapírba fektet. Ha a következő 25 évben nem változik az állampapírok kamatozása, és minden, kamatként kifizetett pénzt újra visszaforgat állampapírba, akkor ebből 25 év múlva 228 millió forint lesz. Ez egy több mint 150 millió forintos nyereség.
Érdemes viszont leszögezni, hogy ez egy tényleg teljesen elméleti felvetés, a számítás ugyanis a most elérhető ötéves állampapírok kamataiból indul ki, semmi nem garantálja viszont, hogy öt év múlva ugyanezek elérhetőek lesznek. Az állampapírok kamatozása ugyanis rendszeresen változik, néha többet, néha kevesebbet fizetnek.
Lehetséges persze, hogy addig megváltozik a kamatkörnyezet, és az állampapírok a mostani szintnél jóval kevesebbet fizetnek majd. Ha ez így lesz, akkor az érintett útközben még mindig meggondolhatja magát, kiveheti a pénzét állampapírból, és végtörlesztheti belőle a hitelét – amivel szintén jobban jár, mintha a saját pénzéből venne ingatlant.
A Bankmonitor szakértői a Telex kérdésére elmondták, hogy egy erősen elméleti megközelítést tartalmaz a riportban bemutatott logika, hiszen:
- nincs 5 éven túl fix kamatozást kínáló lakossági állampapír (erősen bizonytalan a hosszabb távon elérhető kamat, az intézményi állampapírok pedig jelentős árfolyam kockázattal rendelkeznek 10 év feletti futamidőnél);
- 25 éven át megkeletkező pénzösszeg esetében az infláció nem hagyható figyelmen kívül;
- a készpénzes vételi képesség esetén a hitelfelvételi folyamat miatti plusz időigény bevállalása akár hátrányt is okozhat a hirtelen keresletnövekedés mellett;
- hitel törlesztése 237 ezer Ft, ezt kell kifizetni mindenképpen a futamidő alatt. A jövedelem csökkenése, más probléma miatti fizetési nehézség a kölcsön kamatát és így a teljes visszafizetendő összeget is befolyásolhatja;
- lehetnek olyan még nem ismert feltétel az Otthon Start Programnál (a hitelhez, ingatlanhoz kapcsolódóan), amelyek befolyásolhatják azt, hogy kinek érdemes ténylegesen felvenni a kölcsönt.
Ezzel a lehetőséggel persze csak azok a vagyonos családok élhetnek, akiknek nagy mennyiségben van érdemi megtakarítása, amelyet hosszú távra le tudnak kötni. Ezzel az Otthon Start Program részben hasonlít azokra a korábbi családpolitikai intézkedésekre, amelyekkel a kormány a gazdagabb családokat még gazdagabbá tette.
Tudni kell persze azt is, hogy amikor a képzeletbeli lakásvásárló állampapírt vesz, akkor kölcsönadja a pénzét az államnak, aki azért a piaci szint felett fizet kamatot. Ez tehát az államnak pénzbe kerül. Amikor a lakásvásárló kedvezményes hitelt vesz fel, akkor a kedvezményes és a piaci hitel kamatszintje közötti különbséget az állam fizeti. Neki tehát ez is pénzbe kerül. A képzeletbeli, 150 milliós nyereséget tehát teljes egészében a magyar állam állja. Azoknak a vagyonos családoknak, akiknek eleve van rá több tízmillió forintnyi megtakarítása.
A július 2-i kormányülés után, elsősorban a július 3-i kormányinfón ismerhette meg a közvélemény az első lakás megvásárlását segítő új állami programot, az Otthon Startot. Emlékeztetőül a program ismert jellemzői:
- a részletek kidolgozása után szeptembertől indulhat a program;
- maximum 50 millió forint hitelt lehet fölvenni;
- 25 éves futamidőre;
- a futamidő alatt végig 3 százalékos kamattal;
- 10 százalékos önrésszel;
- a program legfeljebb 100 millió forintos összértékű és legfeljebb 1,5 millió forint/négyzetméter fajlagos értékű ingatlanra vehető igénybe.
Az RTL Híradó idézett részét itt lehet megnézni:
Cikkünket kiegészítettük a Bankmonitor reakciójával.