A Temu berobbanna az európai élelmiszerpiacra
A Bild német lap már kész tényként kezeli, hogy a kínai filléres áruk ismert platformja, a Temu nagymértékben szélesíti élelmiszerkínálatát és megtámadja az európai online élelmiszer-kereskedelmi piacot. A Temu Magyarországon is nagyon sikeres, állítólag tavaly a magyarok több mint 100 milliárd forintot költöttek el rajta.
A német cikk szerint a Temu széles választékban kínál olcsó árucikkeket (legyen az elektronikai, ruházati, vagy valamilyen dekorációs termék), de a minőség sokszor hagy kívánnivalót. A kínai platform a jövőben jelentősen bővíteni kívánja az élelmiszerkínálatát.
Az online áruház a jövőben akár a német szupermarketekkel és diszkontokkal is versenyezni szeretne. Az online élelmiszerpiac ugyanakkor eddig nagyon kicsi és nehézkes volt, így még az Amazon sem ért el sikereket vele, így vannak, akik eleve szkeptikusak, ugyanakkor elsősorban az ázsiai (ott elég olcsó) levesporok hatalmas piacán érhet el sikereket a Temu. A ready-to-eat soup piac a világ egyik leggyorsabban növekvő élelmiszeripari szegmense, 2023-ban 1,2 milliárd dollárosra becsülték, de évi 8 százalékos várható növekedéssel 2034-ra elérheti a 2,7 milliárd dollárt. Az ilyen leves lehet csomagolt, konzerv, vagy akár fagyasztott is, de a Temu elsősorban ezekben az instant „tésztás” formákban lehet erős.
A pasztőrözött vagy sterilizált elkészítéssel ezek ugyanis szinte korlátlan ideig eltarthatók, akkor is, ha zöldséget, húst, vagy tenger gyümölcseit tartalmaznak. A forgalmas városi környezetben pedig a levesek népszerűek a könnyű elkészíthetőség miatt, hiszen egy csomag befér a táskába, nem ömlik ki, nem kell hűteni és vízforraló azért szinte minden munkahelyi környezetben elérhető.
A fogyasztóvédők ugyanakkor óva intenek az olcsó platformon található termékektől. A német vagy európai biztonsági előírásokat ugyanis a kínai gyártók gyakran nem tartják be, ami akár azt is jelenti, hogy a termékek veszélyes összetevőket tartalmaznak, vagy „szaguk” van. A cikk szerint különösen az étrend-kiegészítők tartalmazhatnak olyan összetevőket, amelyek Európában nem engedélyezettek, de arra is fel kell készülni, hogy a címkézés, vagyis az ügyfelek tájékoztatása sem lesz megfelelő. Európában és azon belül is Németországban különösen szigorú irányelvek vonatkoznak az élelmiszertermékekre.