Nem csak a síneken vannak problémák: a GYSEV és a MÁV vonalátadása miatt a munkavállalói szerződésekkel is gond van

Nem csak a síneken vannak problémák: a GYSEV és a MÁV vonalátadása miatt a munkavállalói szerződésekkel is gond van
Illusztráció: Varga György / MTI
Nagy Márta
Nagy Márta
Soproni tudósító

Óriási az eltérés a MÁV és a GYSEV dolgozóinak kollektív szerződése között, a két társaság eltérő módon fizette többek között a műszakpótlékot, a készenlétet és még sok minden mást, így a július elsején végrehajtott átszervezés megfelelő idő hiányában problémákat okozott. Július 15-én újra tárgyalóasztalhoz ülnek a cégvezetők és a szakszervezetek.

„Teljesen más a két vállalat szerkezete” – mondta Németh Tamás, a Vasutasok Szakszervezetének képviselet-vezetője. Vagyis két, részleteiben teljesen eltérő struktúrát kellett a két vasúttársaságnak néhány hónap alatt összesimítania.

Kapkodás után tárgyalás

A MÁV és a GYSEV vezérigazgatója a vonalátadásról szóló minisztériumi levelet februárban kapta meg. Németh Tamás úgy tudja, az átadás zavartalan lebonyolítása érdekében a GYSEV fél évet, a MÁV egy évet kért. Nem kaptak, hiszen a vonalátadásról gyakorlatilag már múlt időben kell beszélni, az július elsején hivatalosan megtörtént. Csakhogy a dolgozók, az ingatlanok, eszközök, anyagok átvétele időigényes, nem úgy működik, hogy átállítjuk a szemafort és akkor máris másik pályára fut a szerelvény.

A kapkodás mindig hibalehetőséget rejt magában. A Vasutasok Szakszervezete több ilyenre is felhívta már a vállalatok vezetőinek, a szakminisztériumnak, illetve a dolgozóknak a figyelmét. A szakszervezet szerint a MÁV Zrt. például nem tudta határidőre biztosítani a vonalátadásban érintett összes adatot, a dokumentumok egyeztetése közben derült ki egy sor probléma. Németh Tamás kiemelte, hogy a kollektív szerződések között óriási volt az eltérés, érdekes módon a MÁV javára. Például a műszakpótlék a MÁV-nál folyamatos, általában 30 százalékos, de egyes kiemelt feladatköröknél 40 százalékos, míg a GYSEV-nél 20 százalékos.

A szakszervezet árgus szemekkel figyelte, hogyan teljesül a minisztérium ígérete, miszerint az átszervezéssel nem érheti kár és hátrány a dolgozókat.

Érthető, hogy ezt látva most az is tagja akar lenni az érdekképviseletnek, akit eddig hidegen hagyott a szakszervezet. A MÁV-nál eddig is a Vasutasok Szakszervezete volt a legnagyobb taglétszámú képviselet, most már ők a meghatározók a GYSEV-nél is.
Van is mit felmutatniuk, a tárgyalásoknak már vannak konkrét eredményei. A műszakpótlék 20 és 30 százalék közötti része nyolc százalékkal az alapbérbe épült be.

A 30 százalék feletti részt, ami a MÁV-nál is szolgálati hely vagy feladatfüggő, bérkiegészítésként határozatlan időre kapják meg az érintett vasutasok. Az alapbéresítés után a GYSEV megvizsgálja , hogy a vállalat irányadó alapbérei ehhez hogyan viszonyulnak, hiszen nem lehet jelentős eltérés az azonos munkát végzők bérében. Ez a szakszervezet reményei szerint a munkavállalók jelentős többségénél további alapbéremelést eredményez.

A szakszervezet tiltakozik az ellen, hogy bérkiegészítéssel tüntessék el a különbözőségeket, mert ha a kiegészítés nem épül be az alapbérbe, nincs szerepe például a szabadság, a táppénz összegében, és ha nincs benne a bérmegállapodásban, akkor bármikor visszavonható, elvehető. Ezért a VSZ például határozottan arra kérte tagjait, ne is írják alá az új munkaszerződéseket az újabb tárgyalásokig, ami július 15-én lesz a szakszervezetek és a vasúttársaságok között, valószínűleg a tulajdonosi jogokat gyakorló minisztérium felügyeletével.

Markáns eltérések a pótlékoknál is

A munkaszerződések területi hatályával is gond van, a szerződésekben ugyanis a munkavégzés helye a Dunántúl. Ez a megfogalmazás azt a félelmet hozta elő a vasutasokban, hogy az ország felében vezényelhetőkké válnak. Németh Tamás úgy tudja, már sikerült meggyőzni a GYSEV vezetését, pontosítani fogják a területi hatályt.

A nyár közepi egyeztetés egyik fontos témája lesz a készenlét bérezésének kérdése, a két társaságnál ugyanis markánsan eltér a készenlét kezelése. Németh Tamás elmondta, vannak tagjaik, akiknél 100-120 ezer forintos keresetcsökkenéssel jár az, hogy a MÁV-tól a GYSEV-hez kerül, ha ezt a kérdést nem sikerül megoldaniuk. Sokat veszíthetnek az olyan munkakörökben dolgozók is, akik a különböző pótlékokkal kerestek jól a MÁV-nál, mint például a felsővezetékes zavarok elhárításán dolgozó brigádok tagjai.

A Vasutasok Szakszervezeténél azt mondják, ha nem tudják a béreket a korábbi szinten tartani, és a foglalkoztatás garanciáit beépíteni a munkaszerződésekbe, félő, hogy a fiatal, képzett munkaerő- főleg a műszakiak – búcsút intenek a vasútnak. Ez komoly problémákat okozna a működésben, márpedig a vonatközlekedésnek enélkül is van éppen elég gondja. „Ezeken kívül is sok részletkérdést kell még helyre tenni mindenki megnyugvására” – teszi hozzá a szakszervezeti vezető.

Mávosok a GYSEV-hez, GYSEV-esek a MÁV-hoz

Miközben a MÁV 1624 dolgozója átkerül a GYSEV-hez, a GYSEV Zrt. egyes részmunkaterületeink feladatai és dolgozóinak munkáltatója előre láthatóan a MÁV SZK lesz. Ezen a téren hasonlóan nagy a bizonytalanság, a dolgozókat munkavállalói fórum keretében arról tájékoztatták, hogy a tárgyalások még nem zárultak le.

Az állami tulajdonban lévő MÁV Szolgáltató Központ Zrt. közvetlenül a MÁV csoport része. Feladata a MÁV-csoport vállalatainak integrált működési, pénzügyi, humán, informatikai, logisztikai és beszerzési szolgáltatásainak biztosítása. A MÁV Szolgáltató Központ Zrt. vezérigazgatója 2023 óta dr. Bada János, akit 2023-ban neveztek ki az igazgatói posztra, 2024-ben pedig, a MÁV SZK más vezetőivel együtt pedig milliós fizetésemelést kapott.

A GYSEV-es dolgozókat érintő átszervezés külön nehézsége, hogy az már az osztrák vonalakat, illetve dolgozókat is érinti.

A munkaszerződésekkel kapcsolatos problémákról a MÁV-nak és a GYSEV-nek is küldtünk kérdéseket, amint választ kapunk, beszámolunk róla.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!