Az OTP után az MBH és az Erste is reagált a Kúria devizahitelek ügyében hozott döntésére

Július 14-én hétfőn hozták nyilvánosságra a Kúria jogegységi határozatát, amellyel meghatározták, hogyan kell a magyar jogrendszerben alkalmazni az Európai Unió Bíróságának április végi, devizahiteles ügyben meghozott döntését. A határozat értelmében az árfolyamkockázatról nem megfelelő tájékoztatást kapó ügyfelek az alaptőke felett mindent visszakaphatnak, a többieknek viszont nem jár vissza semmi.

A határozatra kedden az OTP Bank reagált elsőként, amely szerint az ő szerződéseiket a Kúria döntése nem érinti, mivel ők a devizahiteles szerződések aláírása előtt megfelelően tájékoztatták az ügyfeleiket. Hasonlóan látja a helyzetet az Erste Bank, amely kérdésünkre azt írta:

„Az Erste Bank – időközben forintosított – devizahitel szerződései érvényesek, az Európai Unió Bíróságának legutóbbi ilyen ügyben hozott döntése és a Kúria jogegységi határozata ezeket nem érinti. Ezt az Erste Bankot érintő devizahitelszerződések érvénytelenségének megállapítására irányuló eljárásokban a bíróságok több ezer esetben megállapították, hogy a bank eleget tett az árfolyamkockázattal kapcsolatos ügyféltájékoztatására vonatkozó követelményeknek.”

A Kúria határozatára az MBH Bank is reagált, ők állásfoglalásukban azt írták:

„A Kúria a 2025. július 14-én közzétett jogegységi döntésében megerősítette, hogy az Európai Unió Bíróságának 2025. április 30-i ítélete nem terjed ki általános jelleggel a devizaalapú kölcsönszerződésekre. A döntés kizárólag csak azon eseteket érinti, ahol a fogyasztói devizahitelt nyújtó pénzügyi intézmény árfolyamkockázatról szóló ügyféltájékoztatása egyáltalán nem történt meg vagy az nem volt megfelelő, és emiatt a bíróság megállapíthatja a devizaalapú kölcsönszerződés érvénytelenségét. Hangsúlyozzuk, hogy a Kúria döntése alapján jogvita esetén minden ügyet a bíróságnak egyedileg kell vizsgálnia az érvénytelenség szempontjából és a bíróság jogosult egy devizaalapú kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítására.

Bankunk elkötelezett a tisztességes és átlátható szerződéskötési gyakorlat, a fogyasztókat védő jogi kötelezettségek betartása mellett, minden esetben tiszteletben tartja a magyar bíróságok jogerős döntését. Az MBH Bank 2023 májusában jött létre három bank egyesülésével, a jogelőd bankok gyakorlatát korábban több bírósági döntés is alátámasztotta. Az árfolyamkockázati tájékoztatókkal kapcsolatos peres ügyekben ezek egyedi vizsgálatára mindig sor kerül, az ilyen típusú peres ügyeket a bank rendszerint megnyeri.”

A Kúria határozatáról itt írtunk hosszabban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!