Albérleti árak: a vidéki egyetemisták szüleinek mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk

372

Július 23-án, szerda este a felsőoktatási ponthatárok kihirdetésével hivatalosan is elindul az idei albérletszezon. De vajon mit lehet tudni a várható bérleti díjakról?

„2025 júniusában országosan 7,3 százalékkal emelkedtek az albérletárak éves összevetésben a KSH–Ingatlan.com-lakbérindexe szerint, miközben a lakóingatlanok ára 14 százalékkal nőtt. Budapesten még nagyobb volt a különbség”

– emelte ki Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. A fővárosban a bérleti díjak tavaly júniushoz képest csak 6,7 százalékkal emelkedtek, miközben a lakások 19 százalékkal drágultak.

2025 júliusának közepén a bérlők már 16,5 ezer kiadó lakóingatlan-hirdetésből válogathatnak, szemben az egy évvel korábbi 14,3 ezerrel, ez 15 százalékos növekedés. Az aktuális albérletpiaci tendenciák, így a nagyobb kínálat vagy egyes szülők lakásvásárlási lendülete kedvezően érinthetik azt a közel 130 ezer felvételizőt, akiknek a száma idén 13 éves rekordot döntött.

A legtöbb nappali tagozatos hallgató a KSH adatai szerint Budapesten tanul, a számuk 2023-ban meghaladta a 118 ezer főt. Debrecen a második legnagyobb egyetemváros közel 24 ezer hallgatóval, majd Szeged, Pécs és Győr következik a sorban 19, 18 és 10 ezer nappali tagozatos egyetemistával.

Budapesten 270 ezer forint a havi átlagos bérleti díj, de az egyes kerületek között óriási különbségek vannak. A legdrágább a II. kerület 370 ezer forintos havi átlaggal, a legolcsóbb pedig a XXIII. havi 160 ezer forintos átlagos albérletárral. A budapesti árszinttől alig marad el a debreceni 248 ezer forintos átlagos bérleti díj. A kétszázasok klubjába tartozik még Győr és Székesfehérvár 200-210 ezer forintos átlaggal. Szegeden és Pécsett pedig 165 és 185 ezer forint az átlagos havi bérleti díj. Miskolc a legolcsóbb egyetemvárosok közé tartozik, ott 125 ezer forint az átlagos albérletár.

Az egyetemisták körében kedvelt szobabérlés esetén a havi költségek alacsonyabbak, de még mindig jelentősek: Budapesten 110 ezer forintért lehet átlagosan szobát bérelni havonta, és a legolcsóbb külső kerületekben is 75-80 ezer forint az átlagos szobaár egy hónapra. Debrecenben és Szegeden 70-70 ezer forintból jön ki átlagosan egy havi szobabérlés, Győrben 60 ezer, Pécsett viszont 75 ezer forintba kerül ugyanez.

Alaposan megtépázhatja az albérletpiac keresleti oldalát a szeptemberben induló Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, államilag támogatott, kedvező 3 százalékos kamatozású lakáshitelt kínál az első lakásvásárlóknak.

„Az idei albérletszezon végefelé sokkal több szülő dönthet úgy, hogy bérlés helyett inkább az első lakás megszerzésében támogatja gyermekét. A legtöbb egyetemi városban ugyanis elképzelhető olyan forgatókönyv, hogy ugyanannak az ingatlannak a havi hiteltörlesztője olcsóbb lehet, mint a bérleti díja.”

– hangsúlyozta Balogh László.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!