Társadalmi egyeztetésre bocsátották az Otthon Start lakáshitelt, újabb részletek is kiderültek

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a 3 százalékos otthonteremtési hitel részletszabályait tartalmazó kormányrendeletet – közölte a Miniszterelnökség az MTI-vel. A Bank360 szerint a jogszabálytervezetet július 29-ig lehet véleményezni.

Újabb részletek is kiderültek a programról a rendeletből. Az alapfeltételek nem változtak: az állam 50 millió forintos, legfeljebb 3 százalékos, fix kamatozású kölcsönt biztosít legfeljebb 25 évre, a kölcsönt egy személy csak egyszer veheti fel, abban az esetben, ha a kölcsön iránti kérelem benyújtásának időpontjában és a benyújtását megelőző tíz éven belül nem rendelkezett saját tulajdonú belterületi lakóingatlannal.

Számos új részlet is napvilágra került, ilyen például, hogy a tervezet szerint nem minősül saját tulajdonú ingatlannak, vagyis a fenti szabály alól kivételt jelent, ha az igénylő

  • olyan ingatlanban rendelkezett tulajdonjoggal, amelynek az adásvételi szerződésben szereplő vételára nem haladta meg a 15 millió forintot;
  • olyan belterületi lakóingatlannal rendelkezett, amelynek lebontását az építésügyi hatóság elrendelte vagy engedélyezte;
  • olyan belterületi lakóingatlannal rendelkezett, amely haszonélvezettel terhelten került a tulajdonába, és az érintett lakóingatlanban a kölcsön iránti kérelem benyújtásakor is haszonélvező lakik.

Emellett a kölcsön akkor is igényelhető, ha az igénylő a kölcsön iránti kérelem benyújtásának időpontjában és a benyújtását megelőző tíz éven belül legfeljebb egy belterületi lakóingatlanban legfeljebb 50 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkezett.

Fontos részlet, hogyha a hitelprogramban házastársak együtt adják be az igénylést, akkor elegendő, ha egyikük megfelel a fenti feltételeknek.

A program lehetővé teszi adóstárs bevonását, emellett a kölcsön igénylésével egyidejűleg egyéb lakáscélú állami támogatások is igényelhetők.

Az igénylőknek az alábbi feltételeknek kell megfelelni a sikeres igényléshez:

  • büntetlen előélet;
  • nincs 5000 forintot meghaladó köztartozás;
  • legalább 2 éves társadalombiztosítási jogviszonyt tud igazolni, ezen belül:
    • közmunkásként nem lehet beadni a kölcsön iránt a kérelmet;
    • az igénylést megelőző 180 napra szigorúbb szabályok vonatkoznak;
    • a kétéves jogviszonyba a tanulói és a hallgatói jogviszony is beszámítható, de az igénylést megelőző 180 napba nem;
    • külföldi tb-jogviszonnyal is van lehetőség az igénylésre;
    • a két éves, folytonos tb-jogviszonyban legfeljebb 30 napos, egybefüggő szünet lehet, hallgatói státusznál ez 6 hónap, viszont a szünetek nem számítanak bele a két évbe.

Nem veheti fel a kölcsönt az, akit az igénylést megelőző 3 évben valamely állami lakástámogatási programban vissza nem térítendő támogatás vagy kamattámogatás visszafizetésére köteleztek.

A szerződés megkötését követően 5 évre az állam javára jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre a kölcsönszerződés megkötése időpontjában fennálló kölcsönösszeg 20 százalékának erejéig, a kölcsön és a kamattámogatás jogszerűtlen igénybevételéből eredő követelések biztosítására. Ezalatt az idő alatt nem lehet az ingatlant

  • lebontani (kivéve természeti katasztrófa esetén);
  • elidegeníteni;
  • az otthon használatát harmadik személynek átadni;
  • haszonélvezeti jogot alapítani;
  • lakáscéltól eltérően hasznosítani.

Ha ezek valamelyike bekövetkezik az 5 évben, vagyis amíg fennállnak az állam javára bejegyzett jogok, akkor vissza kell fizetni a kamattámogatást. Ha az ingatlant csak részben idegeníti el a támogatott, akkor a büntetés csak az adott részre fog vonatkozni, és a kamattámogatás is csak részben, az elidegenített résszel arányosan szűnik meg.

Nem minősül az elidegenítési és terhelési tilalom megszegésének, ha az otthonban öröklés révén harmadik személy tulajdonjogot vagy haszonélvezeti jogot szerez, illetve ha az otthonra közérdekű használati jogot alapítanak.

A tervezet szerint a folyósító hitelintézet legfeljebb 30 ezer forint díjat számolhat fel a kölcsön igénylésével és folyósításával kapcsolatban, amibe nem tartozik bele az értékbecslés és a helyszíni szemle díja. A 30 ezer forintos felső határ akkor is érvényes, ha a támogatott hitel mellett piaci lakáshitelt is vesz fel ugyanannál a banknál az igénylő. Fontos, hogy ha két különböző bank folyósítja a támogatott és a piaci hitelt, akkor a támogatott hitelt akkor lehet folyósítani, ha a piaci hitel folyósításáról már van igazolás.

A bankoknak a hitelbírálatra 30 napjuk lesz, építkezés esetén pedig 60 nap, amibe nem számít bele a 10 napos hiánypótlási időszak.

A hitelintézetek a folyósított Otthon Start hitelek után otthon építése esetén 80 ezer forint, otthon vásárlása esetén 40 ezer forint egyszeri költségtérítést kapnak.

A kamattámogatás mértéke az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK Zrt.) által havi rendszerességgel közzétett, a közzétételt megelőző 3 naptári hónapban tartott, 5 éves névleges futamidejű államkötvény aukcióin kialakult átlaghozamok adott aukciókon elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlaga 110 százalékának 1 százalékponttal növelt mértékének és az ügyfél által fizetett legfeljebb 3 százalékos kamatnak a különbözete. A tényleges ügyleti kamat 5 évente változhat.

A kamattámogatás elvesztéséről szóló rész lényegesen rövidebb, mint a családtámogatásokra vonatkozó jogszabályoknál. Az Otthon Start lakáshitel kamattámogatását akkor kell visszafizetni (a fentebb már említett okokon kívül), ha az igénylő valótlan adatokat adott meg, és jogosulatlanul jutott hozzá a kölcsönhöz. Emellett építkezésnél is elveszhet a kamattámogatás, ha a támogatott személy eláll az építési szándékától, vagy ha nem tudja igazolni egy éven belül, hogy a munkálatok megkezdődtek, illetve hat éven belül nem tudja bemutatni a használatbavételi engedélyt. A büntetést ez utóbbi esetekben az igénybevétel napjától számolják, mértéke a jegybanki alapkamat + 5 százalékpont.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!