Felföldi József: a NER-be beleálló édességgyáros, aki tanácsadóként akár segítené is a Tiszát

Felföldi József: a NER-be beleálló édességgyáros, aki tanácsadóként akár segítené is a Tiszát
Fotó: Felföldi József / Facebook

668

„Kívülről nézve ez a túlerőltetett teljesítményigazolás már nemcsak hiteltelen, hanem kifejezetten méltatlan is. Elsősorban önmagával, másodsorban pedig azon magyar emberekkel szemben, akiknek a kontójára ön »önerőből« lett egy igazi gazdasági csoda” – írta Felföldi József Tiborcz Istvánnak címzett hétfői Facebook-bejegyzésében. Orbán Viktor veje mellett az elmúlt hetekben több NER-es vállalkozóba és politikusba is beleállt a debreceni édességgyáros, majd szerdán egy korrupcióellenes tüntetést is bejelentett őszre a Parlament elé. A Telexnek a politikai nézetei változásáról és az esetleges politikai szerepvállalásáról is beszélt.

Felföldi neve kevésbé ismert a hazai üzleti világon kívül, pedig cége, a debreceni központú Felföldi Édességgyártó Kft. évi többmilliárdos forgalmat bonyolít. A cég egyik sikerterméke a boltok polcain gyakran látható Quick Milk, a tejet szívás közben megízesítő szívószál. „Az én vállalkozásom Magyarországon 2000-ben lezárult” – mondta a Telexnek a vállalkozó, aki arról beszélt, hogy forgalmának több mint kilencven százaléka külföldre megy, így a Quick Milket árulják többek között Angliában és Írországban, de már Afrikában is megvetették a lábukat a termékkel. Szereti Debrecent és Magyarországot, ezért nem gondolkodott eddig abban, hogy külföldre vigye a cégét, de úgy látja, vannak, akik az ő sikerére fenik a fogukat. „Rátapadnak, mint pióca az ember lábára, és próbálják kiszívni” – fogalmazott.

Úgy látja, hogy az egyik legnagyobb probléma, hogy Magyarországon a piac, a politika és a média teljesen összefonódott, szerinte „ebből kéne kimozdulni, hogy mindig a minőséggel versenyezzenek a cégek”. „Ha tankok mennek a határon, az nem jó, ha termékek, az igen” – tette hozzá Felföldi, aki az elmúlt évtizedekben többféle üzletbe belevágott, mielőtt az édességgyártás mellett döntött volna.

Nem esik messze az alma a fájától

Felföldi tavaly a hetvenedik születésnapja alkalmából adott interjút a 24.hu-nak, ahol arról beszélt, volt kitől tanulnia, mivel apja is mezőgazdasági vállalkozó volt – már amennyire vállalkozni lehetett a Rákosi-, majd a korai Kádár-korszakban. Teherautószámra adta el például a szabolcsi burgonyát Kelet-Magyarország városaiban, és mindig azt próbálta beszerezni, amiből éppen hiány volt.

Elmondása szerint Felföldi is hasonló módszerekkel vágott bele hatodikos korában, a hatvanas években az üzleti életbe: mindenki farmerban akart járni, de hiány volt belőle Debrecen környékén. Miután megtudta, hogy a jugoszláv határ mentén könnyebb beszerezni a ruhadarabot, taxiba szállt, elment a szegedi zsibvásárra, ahol felvásárolta, majd Debrecenben eladta a farmerokat. Állítása szerint ezzel heti 3–4 ezer forintot is meg tudott keresni, ami jó pénznek számított akkoriban, amikor a havi átlagbér körülbelül kétezer forint volt. Később a Ceaușescu-éra Romániájába csempészett az országban betiltott fogamzásgátlókat.

Első üzleti sikere az 1972-ben indított Mosoly Album volt. Felföldi azt vette észre, hogy a szülők megőrülnek a gyerekeikről készített képekért. Mivel akkoriban még nem volt minden háztartásban kamera, kitalálta, hogy képeket készíteni a gyerekekről, amiket aztán albumba is rendez, ezt pedig kész termékként adja el családoknak. A projekt első évében – kevés fotós ismerettel – még ő maga fényképezett, miután beindult az üzlet, elmondása szerint már négy hivatalos fotóst is alkalmazott.

Amikor a Mosoly Album projektje a hivatásos fényképészekkel önjáróvá vált, szembejött vele egy másik lehetőség. A hetvenes évek végén Debrecenben nem volt jellemző a – mai értelemben vett – street food, így felállított a belvárosban öt bódét, ahonnan hamburgereket és gofrit kezdett árulni. Állítása szerint a hatóságok rászálltak, végül az vetett véget a vegzálásának, hogy a kapcsolatain keresztül sikerült elintéznie egy találkozót Horváth István akkori belügyminiszterrel, aki Felföldi szerint felszólította az embereit, hogy nézzenek utána a férfinak, és ha nem találnak nála semmilyen „sáros” ügyletet, hagyják tovább vállalkozni.

Felföldi az édesipari cégét 1986-ban alapította, a sikertermék, a Quick Milk „varázsszívószál” ötletével csak 1995-ben állt elő. A 24.hu-nak erről is mesélt az interjúban: miután egy barátja autóbalesetben életét vesztette, úgy szerette volna segíteni a nehéz helyzetbe került özvegyét, hogy megvásárolta tőle egy korábbi, a szerencsi gyárból szerzett rézüstjüket, arra ugyanakkor csak évekkel később jött rá, hogy az üstben drazsét lehet gyártani. Ezeket az apró golyókat aztán szívószálakba töltötte, így született meg végül a Quick Milk koncepciója.

Felföldi Magyarországgal kapcsolatos első nagyobb nyilvános csalódása is a szívószálhoz köthető. 2007-ben feltűnt egy Unistraw nevű ausztrál cég, ami azt állította, hogy ők rukkoltak először elő a Quick Milk ötletével. A Unistraw több mint hetven országban védette le a szívószál szabadalmát, és bíróságon követelte, hogy tiltsák el Felföldiéket a termék forgalmazásától. A magyar édességgyártónak valóban nem volt bejegyzett szabadalma a termékre, de ekkor már évek óta hordta a szívószálat a különböző élelmiszeripari szakkiállításokra, tehát fel tudta mutatni, hogy nem az ausztráloktól lopta az ötletet. Ez egy ország kivételével mindenhol elegendő bizonyíték volt ahhoz, hogy Felföldinek adjon igazat a bíróság – ez volt Magyarország, ahol végül el is tiltották a céget a termék gyártásától, ami miatt aztán a vállalkozó 2014-ben tüntetést szervezett Budapesten. A fellebbezés után a bíróság végül Felföldinek adott igazat, véget vetve az édességgyár hétéves kálváriájának.

A cég éves forgalma 2023-ban 5,2 milliárd, egy évvel később 6,2 milliárd forint volt, tavaly mindössze 200 millió forint jött belföldről, azaz az árbevétel szinte teljes egészében exportból származik. A cégbeszámoló alapján az export nagy része (64 százalék) EU-n belüli, de több mint 2 milliárd forint érkezik az EU-n kívüli piacokról is.

Felföldi politikai bejegyzései csak most kaptak nagyobb médiafigyelmet, de a vállalkozó már évek óta jelen van hasonló írásaival a közösségi médiában. Hét éve indított Facebook-oldalát 134 ezren követik, közben négy éve a tiktokozásba is belevágott. Az elmúlt években nézetei sokat változtak, így míg a G7-nek arról beszélt, hogy 2022-ben még a Fideszre szavazott, és posztjaiban is inkább az ellenzéket bírálta a kormánypárt helyett, addig a választást követő évben egyre kritikusabbá vált a Fidesszel. Újabb bejegyzéseiben már arról írt, hogy a kormány tönkretette a magyar nemzetet, a demokráciát autokrácia váltotta fel, Orbán Viktor maga a Jóisten akar lenni, és nálunk természetes, hogy a szegénylegényekből néhány év alatt Forbes-listás milliárdosok lesznek.

Ugyanebben az évben, 2022-ben egyébként kirakott a YouTube-ra egy – milliárdos vállalkozótól legalábbis szokatlannak nevezhető – dalt, ahol már a győztes ellenzékről rappel. Mindenkinek ajánlunk szíves hallgatásra:

Politikai ambíciók

Felföldi József a Telexnek azt mondta, az utolsó csepp a pohárban egy 410 ezer eurós (kb. 160 millió forintos) levonás volt, amit egy általa abszurdnak nevezett bírósági döntés miatt emeltek le a számlájáról. A vállalkozó már korábban eldöntötte, hogy visszavonul, és fiára hagyja a vállalkozást, de 2021-ben bejelentette, hogy kénytelen visszatérni, mivel fiát „megszédítették”, és megpróbálták megszerezni tőle a vállalkozást. Az ügy lezárultáig a vállalkozó nem szerette volna részletezni, hogy mi is történt pontosan, de azt elárulta, hogy ehhez volt köze a 410 ezer eurós levonásnak is. Az ügynek állítása szerint van egy németországi szála is: Németországban zajlik egy per a cég ellen, a helyi elosztási lánc szétverésével szerinte nagyjából 20 milliárd forinttal károsították meg a vállalatot a hazai rosszakarói, de neveket nem árult el. Szerinte a cél a vállalkozás tönkretétele volt, hogy aztán azt jó pénzért tudják felvásárolni.

„Egy tisztességes országot csak tisztességesen lehet vezetni” – mondta Felföldi. A vállalkozó arról beszélt a Telexnek, hogy azért nyilvánult meg az elmúlt napokban, mert nem bírja elviselni a jelenlegi helyzetet. Azt látja, ha valaki komolyabb teljesítményt ér el, a vállalkozását elirigylik vagy ellehetetlenítik. Facebook-bejegyzéseivel arra is szeretné felhívni a figyelmet, hogy szinte már minden statisztika alapján az EU-s ranglisták végén kullogunk. „Egy Svájcot bármikor meg tudnánk csinálni” – fogalmazott, szerinte ehhez csak arra lenne szükség, hogy szakértőket válasszon maga köré a kormány, és hogy azzal foglalkozzunk, amiben tényleg jók vagyunk: az élelmiszerrel.

Felföldi nem gondolja, hogy a Fidesz választáson leváltható lenne, de beszélt arról, hogy tanácsadóként szívesen részt venne a politikában, akár a Tisza Párt munkáját is segítve, azonban egyelőre még nem keresték Magyar Péterrel egymás társaságát. A vállalkozó Hevessy József korábbi debreceni polgármesternek adott tanácsokat a rendszerváltás után, aktív szereplőként ezt leszámítva sosem folyt bele a politikába.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!