Négy budapesti oltóponton kezdik meg az oltást az orosz vakcinával

771

„Nem alakulnak kedvezően a járványügyi adatok”– mondta Müller Cecília az operatív törzs csütörtöki tájékoztatóján, azon a napon, amikor egy hónappal ezelőtti szintre ugrott a napi új fertőzöttek száma. A tisztifőorvos szerint a második hullám lefelé tartó szakasza megtorpant, majd a stagnálás után már lassú emelkedés is látható az új megbetegedések és a kórházi ápolásra szorulók számában. Ennek okai „nem teljesen felfedettek”, de köze lehet a vírus újabb mutációihoz.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ folyamatosan vizsgálja a mutáns vírustörzseket. Bár az afrikai és a brazil mutációt még nem mutatták ki Magyarországon, Müller szerint a brit változatoknak „adott a közösségi terjedése”. Ez azt jelenti, hogy nem csak olyanok fertőződnek meg vele, akik korábban jártak Nagy-Britanniában. A tisztifőorvos arról is beszélt, hogy „ha tért hódít a brit mutáns – amiről tudjuk, hogy erősebb a megbetegítőképessége –, akkor további emelkedésnek nézhetünk elébe”.

Szomorú adat, hogy 97 beteget, köztük fiatalokat is elveszítettünk az elmúlt napon

– mondta Müller, aki szerint csak az oltással lehet megszabadulni a járványtól és a korlátozásoktól, ezért fontos, hogy mindenki „oltakozzon”. Arról, hogy kit és melyik oltóanyaggal lehet beoltani, csak a kezelőorvosok tudnak dönteni, a Nemzeti Népegészségügyi Központhoz ezért hiába fordulnak sokan erre vonatkozó kérdésekkel.

Csütörtökön kétféle oltóanyag érkezett Magyarországra: a Modernából 21 600, az AstraZenecából 40 600 adag került a Hungaropharma Zrt. raktáraiba. Ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy ebből hány embert lehet beoltani, akkor a számokat meg kell felezni, mivel mindkét vakcinából két adag beadása szükséges a védettséghez.

Az orosz Szputnyik vakcinával való oltás is elkezdődik, erre Budapesten négy oltópontot jelöltek ki: a Dél-pesti Centrumkórházat, a Honvédkórházat, a Szent Imre Kórházat és a Szent János Kórházat.

560 fővárosi háziorvosi praxisból praxisonként 5 fő kaphatja meg ezt a vakcinát az oltópontokon, ezt a háziorvosok fogják leszervezni. Azok, akik nehezen mozognak, az otthonukban kapják meg a védőoltást.

Azokat a 60 év felettieket, akik nem kaptak olyan levelet a tisztifőorvostól, amellyel regisztrálni lehet a koronavírus elleni oltásra, Müller Cecília arra kérte, hogy a kormányzati tájékoztató honlapokon kérjék a regisztrációt. Az oltásra váróktól ugyanakkor türelmet is kért a tisztifőorvos, hangsúlyozva, hogy nem lehet egyszerre beoltani mindenkit.

Ide kattintva a Telex járványszimulátorán megnézheti, hogyan terjed a koronavírus, és hogyan lehet gátat szabni neki, mennyit számít, ha kijárási korlátozásokat vezetnek be, és milyen hatékony fegyver tud lenni, ha minél több embert oltanak be.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!