Az EU jogi eljárást indít, felszólító levelet küldött az Egyesült Királyságnak

Az EU jogi eljárást indít, felszólító levelet küldött az Egyesült Királyságnak

Az Európai Unió jogi eljárást indított az Egyesült Királysággal szemben, miután a brit kormány nem vonta vissza azt a törvényjavaslatot, amivel az Európai Bizottság szerint megszegte a mindkét fél által megkötött brexitmegállapodásban foglalt kötelezettségeit.

Ursulva von der Leyen, a Bizottság elnöke Brüsszelben jelentette be, hogy az EU azt kérte a britektől, hogy a problémás részeket szeptember végéig vegyék ki a saját belső piacukra vonatkozó törvénytervezetből, ez azonban nem történt meg. Von der Leyen azt mondta, hogy a szeptember elején benyújtott törvényjavaslat önmagában megsérti a kilépési megállapodásban lefektetett jószándék elvét, és elfogadása esetén szembemenne az ír-északír határ kérdésére kitalált megoldással. Mint mondta, a feleknek tartózkodniuk kellene bármilyen olyan intézkedéstől, ami veszélyeztetheti a közösen megfogalmazott célkitűzéseket.

Von der Leyen elmondta, hogy miután a brit kormány nem vonta vissza az érintett törvénytervezetet, a Bizottság a kötelezettségszegési eljárás első lépésének számító, hivatalos felszólító levelet küldött. „A levélben felkérjük a brit kormányt, hogy küldje el egy hónapon belül a meglátásait. Emellett pedig a Bizottság továbbra is keményen dolgozik, hogy teljes mértékben és időben életbe léphessenek a kilépési megállapodásban foglaltak. Mi tartjuk magunkat a vállalásainkhoz” – mondta Von der Leyen.

Még meg kellene egyezniük

Nagy-Britannia 2020. január 31-én a Boris Johnson brit miniszterelnök és az uniós tagországok vezetői által megkötött megállapodás alapján kilépett az EU-ból. A kilépési megállapodásban kulcsfontosságú kérdés volt, hol helyezkedjen el a vámhatár az EU és Nagy-Britannia között, ez a kilépési megállapodás alapján lényegében az Ír-tengeren lenne, miközben Észak-Írország egyszerre tartozna az Egyesült Királysághoz, és alkalmazná az EU vámszabályozását.

Miközben három és fél évvel a népszavazás után a brexit addigi szakasza véget ért, az egész történet nem zárult még le. A legtöbb gyakorlati kérdést nyitva hagyó kilépési megállapodás alapján egy átmeneti időszak következik 2020 végéig, addig a britekre vonatkoznak az EU-s előírások, de a döntéshozatalban már nem vehetnek részt. Az átmeneti időszakban kellene megegyeznie az Egyesült Királyságnak és az EU-nak a jövőbeli kapcsolatokról. Boris Johnson kikötötte, hogy nem fogják meghosszabbítani az átmeneti időszakot, de a koronavírus-járvány is háttérbe szorította a tárgyalásokat, amiken nem igazán közeledtek az álláspontok.

A mostani helyzet azért állt elő, mert a brit kormány szeptember elején nyújtotta be azt a saját belső piacára vonatkozó törvényjavaslatot, ami bírálatokat váltott ki a konzervatívok között is, mert nemzetközi egyezmény semmibe vételét jelentené, ezzel pedig veszélyes precedenst is teremtene.

A CNN szerint az Európai Bizottság csütörtöki bejelentése nem éri meglepetésként a londoni vezetést. A brit kormány korábban elismerte, hogy a törvényjavaslat valóban megsértené az egyezményt, de szerintük „nagyon konkrét és behatárolt módon.” A brit kormány azzal érvelt, hogy a törvény lenne a biztosíték a zavartalan kereskedelem folytatására az Egyesült Királyságot alkotó Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország között, amennyiben nem sikerülne megállapodni az éppen zajló tárgyalásokon. Reményeik szerint nem is kellene alkalmazniuk a törvényt.

Kezdődik a szkanderozás utolsó szakasza

Éppen ezért az EU-ban többen is egy zsarolási alapként vették a brit kormány terveit a tárgyalások utolsó hetei előtt. Boris Johnson október 15-ét adta meg a megegyezés határidejeként, és ha sikerülne nyélbe ütni a megállapodást, azt az akkor tartott EU-csúcson hagyhatnák jóvá a tagországok vezetői.

Mindenesetre Von der Leyen mostani bejelentésének éléhez is hozzátartozik, hogy október 30-ig adott határidőt a briteknek, amíg papíron akár meg is köthetnek valamilyen megállapodást.

A határidőhöz közeledve megint előkerült a komoly gazdasági felfordulással járó, megállapodás nélküli kilépés rémképe, ez következne akkor, ha nem tudnak megegyezni.

Mindkét fél hangsúlyozta, hogy van még esély a megállapodásra, de egyelőre igazi áttörés nem látszott. Többek között a brit és EU-s cégek közötti versenypiaci szabályok, a halászati jogok mentén sincs egyetértés. Az pedig látszik, hogy mindkét fél próbál úgy tűnni, mint aki elmegy a végsőkig, hogy a lehető legkevesebb engedményt kelljen tennie.

(BORÍTÓKÉP: JOHN THYS / AFP)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!