Biden alatt sem száll vissza az USA az egyik legfontosabb fegyverzetellenőrzési szerződésbe

Újabb potenciális témalehetőséggel bővült, hogy miről is beszélhet majd egymással Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök június 16-án, Genfben, miután amerikai lapértesülések szerint Biden mégsem támogatja, hogy az Egyesült Államok újra csatlakozzon az egyik legfontosabb fegyverzetellenőrzési szerződéshez, a Nyitott Égbolt megállapodáshoz.

Ebből még Donald Trump vezetésével szállt ki az USA 2020 novemberében – a döntést az akkor még csak elnökjelölt Biden élesen kritizálta, ám a megválasztása után történt, a NATO által is szorgalmazott felülvizsgálat után arra jutott a kabinet, hogy mégsem csinálják vissza Trump döntését. Pedig az elmúlt időszakban több amerikai-orosz egyeztetés is volt részben ez ügyben is, főleg, hogy Moszkva hamarosan törvénybe foglalná, hogy Washingtont követve ők is kiszállnak a megállapodásból.

Az orosz vezetés ezt januárban jelezte, azt állítva, hogy az amerikai kilépés komoly kárt okozott, mert felborította a részes államok érdekegyensúlyát, és aláásta a megállapodás bizalom- és biztonságerősítő szerepét. Moszkva nehezményezte, hogy Washington szövetségesei nem támogatták Moszkva javaslatait a szerződés életben tartására.

Az 1992-ben aláírt és 2002-ben hatályba lépett Nyitott Égbolt szerződés lényege, hogy a csatlakozott országok engedélyezik a többiek számára, hogy fegyvertelen felderítő gépeik ellenőrző repüléseket hajtsanak végre a többi területe fölött. A szerződés rendelkezései alapján az utóbbi másfél évtizedben több mint 1500 ellenőrző repülést hajtottak végre, amelyek egyik fő célja a bizalomerősítés, a leszerelési egyezmények betartásának ellenőrzése, írja az MTI. A szerződésnek 34 európai és észak-amerikai részes állama volt.

Ha nem történik változás, az azt jelenti, hogy a két vezető atomhatalom között csak egy, az Új START fegyverzetellenőrzési szerződés marad érvényben, mégpedig 2026. február 5-éig.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!