Amit 2014-ben nem tettünk meg, most készen állunk megtenni – mondta Biden Putyinnak arra az esetre, ha Oroszország megtámadná Ukrajnát

705

Kedden, az orosz–ukrán határnál egyre fokozódó feszültségek közepette videóhívásban tárgyalt egymással Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök, erről ebben a cikkünkben számoltunk be tegnap. Moszkva mostanáig nem kommentálta a beszélgetést, de most ők is értékelték azt, és elárultak néhány részletet. Ahogy Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó is idézett néhány érdekesebb részletet a beszélgetésből.

Hónapok óta megy a hidegháború Ukrajna és Oroszország között, ezt pedig tetézte, hogy novemberben Oroszország több mint százezer katonát vonultatott a határhoz, bár Moszkva kitart amellett, hogy nem áll szándékában megtámadni Ukrajnát. A Kelet-Ukrajnában zajló konfliktusról itt írtunk bővebben.

Ezért is látta szükségesnek a két elnök, hogy tárgyaljanak egymással. Biden azzal a szándékkal mehetett neki a tárgyalásnak, hogy elmondja: Putyinnak soha nem látott gazdasági szankciókkal kell számolnia, ha offenzívát indít szomszédja ellen, míg az oroszok garanciát akarnak, hogy Ukrajna ne csatlakozzon a NATO-hoz, illetve ígéretet arra, hogy Ukrajna nem foglalja vissza a 2014-ben elvesztett területeit.

„Amit 2014-ben nem tettünk meg, most készen állunk megtenni”

– jelezte Biden Putyinnak, legalábbis erről számolt be Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó a CNN-nek. Biden arról beszélt, az Egyesült Államok készen áll arra, hogy kemény gazdasági szankciókkal büntesse Oroszországot, amennyiben Oroszország megtámadja Ukrajnát. De a gazdasági következmények mellett azt is világossá tette, hogy készek további védelmi felszereléseket biztosítani Ukrajnának, azon túl, amit már eddig adtak. Sőt, a közeli NATO-szövetséges országok védelmi képességébe is fektetnének válaszul, ha eszkalálódna a helyzet Ukrajnában.

A Fehér Ház közleménye és Sullivan nyilatkozatai után az oroszok is kiadtak egyet a beszélgetésről. Ebben úgy fogalmaztak, a beszélgetést az ukrán helyzet dominálta, Biden pedig az ukrán határ közelében tapasztalt orosz csapatösszevonások fenyegető jellegét hangsúlyozta. Hozzátették, amit az amerikaiak is kiadtak a beszélgetésről: az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei készek reagálni a helyzet fokozódására.

Az orosz beszámoló szerint Putyin válaszul azt hangsúlyozta, hogy nem lehet Oroszországra hárítani a felelősséget ebben a helyzetben, miközben a NATO „veszélyes kísérleteket” tesz arra, hogy ukrán területen terjeszkedjen, és erős katonai jelenlétet építsen ki az orosz határ közelében. Ezért garanciákat akarnak abban a kérdésben, hogy a NATO ne bővüljön Ukrajnával kelet felé, és ne építsen ki a NATO támadó jellegű fegyverrendszereket Oroszországgal határos államokban.

Jurij Usakov, Putyin külügyi tanácsadója kedd este újságíróknak arról beszélt, Putyin azt mondta Bidennek, hogy míg az amerikaiak a tőlük több ezer kilométerre lévő orosz csapatok miatt aggódnak, addig ők az oroszok, Oroszország biztonságáért aggódnak. Megkérdezték Usakovot, hogy Putyin megígérte-e Bidennek, hogy nem fognak orosz csapatok bevonulni Ukrajnába, de az orosz elnök tanácsadója teljesen elvetette az invázió ötletét, úgy fogalmazott:

„Ez szóba sem került.”

Biden és Putyin egyébként utoljára júniusban találkoztak személyesen, de akkor csak abban egyeztek meg, hogy visszaküldik egymáshoz nagyköveteiket, és párbeszédet kezdeményeznek majd a nukleáris fegyverek ellenőrzéséről. A két vezető kapcsolatairól itt írtunk bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!