A tálibok őrizetbe vettek két külföldi újságírót és afganisztáni segítőiket

Az Afganisztánt uraló tálibok őrizetbe vettek Kabulban két külföldi újságírót, akiket az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának Hivatala, az UNHCR alkalmaz, valamint több helyi segítőjüket – közölte pénteken a szakosított ENSZ-szervezet.


Az esetről nem sokkal azután számolt be a UNHCR, hogy nyilvánosságra került: Joe Biden amerikai elnök várhatóan rendeletet ad ki az Egyesült Államokban befagyasztott afgán állami vagyon egy részének, 3,5 milliárd dollárnak a felszabadításáról. A tálib kormány szóvivője szerint még vizsgálják a történteket.

Az egyik őrizetbe vett külföldi újságíró, Andrew North a BBC brit közszolgálati médium volt tudósítója, aki húsz éve Afganisztánban dolgozik. Felesége, Natalia Antelava a Twitteren kérte, hogy azoknak, akiknek befolyása van a táliboknál, segítsenek elérni férje és a többiek kiszabadulását.

Az újságírók védelmére létrejött CPJ nemzetközi szervezet elítélte az őrizetbe vételt, és követelte az illetők azonnali szabadon bocsátását. A CPJ szerint az őrizetbe vételek kedden történtek.

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-szervezet február eleji információi szerint a sajtószabadság lábbal tiprásának leginkább az afgán újságírók az áldozatai. Tavaly augusztus óta több mint ötvenet vett őrizetbe vagy tartóztatott le a tálib rendőrség, illetve a hírszerzés. Durva fogva tartásuk néhány órányi időtartamtól egy hétig is eltarthat az RSF szerint.

Afganisztán nemcsak a világ egyik legveszélyesebb országa, de a nyugati csapatok kivonulása után a világ egyik rejtélyes helye is lett. Mi a nyugati csapatok, diplomaták és újságírók távozása után jutottunk be, hogy megtudjuk, terrort vagy békét hoztak az országnak a szélsőséges iszlamista tálibok.

Olvassa el helyszíni riportsorozatunk négy részét, ha még nem tette volna:

Miszter Andrasz, megvan az afgán vízuma, utazzon Afganisztánba! – helyszíni tudósítónk első riportjából kiderült, milyen bugyrai vannak az ügyintézésnek Pakisztánban, és hogyan tudott a határ menti zóna helyett végül egyből Afganisztánba indulni.

Fegyveres kamaszok ejtettek fogságba Afganisztánban, és tálibok mentettek meg a táliboktól – tudósítónk második riportjából kiderült, hogy első napja a határon átlépve beigazolta a sötét jóslatokat, de aztán nem várt fordulat jött, és tálib vezetőktől kérdezhetett.

Fegyverorgiába torkollott a szigorúnak indult csomagellenőrzésünk Kabul határában – tudósítónknak a riasztó úti ellenőrzését háromnegyed óra alatt sikerült közös fotózásba fordítani a főváros közelében.

Kabulban könnyebben szerezhettem volna fegyvert, mint készpénzt – tudósítónk elérte utazásunk célját, Afganisztán fővárosát, ahol egy pillanatra majdnem elhittük, hogy minden rendben van, de aztán feltárultak a rettegés mélységei. Megfélemlített nők, nyilvánosan megbotozott szobrász, szabadon engedett elítéltek elől bujkáló ügyvéd mesélt nekünk a tálibok hatalomátvétele után kialakult állapotokról.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!