A klímaválságnak ára van: naponta 140 milliárd forintnyi dollárba kerül egy tanulmány szerint

Az erdőtüzek, hőhullámok, aszályok és más, az éghajlatváltozásnak tulajdonítható szélsőséges események 2000 és 2019 között évente átlagosan több mint százmilliárd dolláros költséget okoztak, a klímaválság így 391 millió dollárba, azaz közel 140 milliárd forintba került naponta az elmúlt 20 évben, írja a Nature Communications című folyóiratban tanulmány alapján a CNBC.

„Megállapítottuk, hogy a szélsőséges események költségeiből évente 143 milliárd dollár az éghajlatváltozásnak tulajdonítható. Ennek többsége (63%-a) az emberi halálozás miatt következik be” – olvasható a jelentésben.

A fennmaradó rész a vagyon és egyéb javak pusztulásából származik, a legtöbb veszteséget 2008-ban, majd 2003-ban és 2010-ben szenvedték el a legtöbben. A Nargis trópusi ciklon 2008-ban sújtotta Mianmart, amely a Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége szerint több mint 80 ezer emberéletet követelt. 2003-ban súlyos hőhullám sújtotta Európa szárazföldi részét, amely 70 ezer emberéletet követelt, 2010-ben Oroszországban hőhullám, Szomáliában pedig aszály pusztított.

A világ egyre nehezebben küzd meg a szélsőséges időjárási jelenségekkel, különösen a globális hőmérséklet további emelkedésével és a katasztrófák fokozódásával. A Földön idén regisztrálták a legmelegebb nyarat, ami jelentős mértékben meghaladta az eddigi rekordot, így 2023 lesz az eddigi legmelegebb év.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!