VSquare: A magyar uniós elnökség legnagyobb szabású budapesti eseményét is többen bojkottálhatják

Több uniós ország fontolgatja, hogy bojkottálja az Európai Politikai Közösség (EPC) és az Európai Tanács novemberi budapesti csúcstalálkozóját, írja diplomatákra hivatkozva a VSquare. Ahogy arról korábban írtunk, a dupla találkozó lenne a legnagyobb szabású rendezvény, amit a júliusban kezdett soros magyar elnökség alatt tartanának.
November 7-én az EPC tagjaitól, azaz szinte az összes európai – nem csak uniós – országból érkeznének az állam- és kormányfők. Az üléseket felváltva tartják az EU-n belül és kívül, előbbi esetben a soros elnöknél. Legutóbb az Egyesült Királyságban rendezték meg. Másnapra csak az uniós tagok maradnának egy informális csúcstalálkozóra, hogy a legmagasabb politikai szinten egyeztessenek. Az ilyen üléseket – a formálisokkal ellentétben – szintén a soros elnöknél szokták megtartani.
Ahogy arra a VSquare is emlékeztet, több tagállam is bojkottálta a miniszteri szintű budapesti informális találkozókat, amiért a magyar kormány összemosta az elnökséget a júliusi „békemissziójával”. (Emiatt a csütörtökön kezdett informális külügy- és védelmi miniszteri ülést is gyakorlatilag áthelyezték Budapestről Brüsszelbe.) A VSquare több diplomatára hivatkozva arról ír, hogy számos fővárosban figyelik, mi lesz a miniszterelnök következő lépése, mielőtt döntenének a részvételről a novemberi csúcson. Leginkább az északi és a balti országoknál lát esélyt arra, hogy távol maradjanak.
A hírlevél korábban magyar forrásokra hivatkozva arról írt: akár Donald Trumpot is meghívná a kormány, hogy az Egyesült Államok november 5-i elnökválasztása után – legalább videón – bejelentkezzen. Egy diplomata nem ezt, hanem egy esetleges, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöknél tett látogatást hozott példának arra, mivel paprikázhat fel többeket a magyar miniszterelnök.
A hírlevél szerint még az elnökségi csapatban is többeket megleptek az utak, holott – a nyilatkozatoknak megfelelően – nyugodt féléves időszakra készültek, egy forrás arról beszélt: „sokan aggódnak, hogy mi jön ezután”.
Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknek és angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!