Okosszemüveggel tartott terepszemlét a New Orleans-i merénylő

2025. január 7. – 13:00

Másolás

Vágólapra másolva

Január 1-jén a New Orleans-i Bourbon Streeten egy támadó a pick-upjával többeket halálra gázolt, majd lőni kezdett a járókelőkre. A hatóságok által terrorcselekményként vizsgált támadásban a merénylővel együtt 15 ember meghalt, 35-en megsérültek.

Az elkövető, Shamsud-Din Bahar Jabbar egy átlagos turistának adta ki magát, és kerékpárral bejárta a merénylet helyszínét, miközben napszemüveget viselt – írta meg az ABC. Lyonel Myrthil, a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) New Orleans-i különleges ügynöke egy vasárnapi sajtótájékoztatón azt mondta, Jabbar a Meta és a Ray-Ban okosszemüvegét használta, hogy videókat, képet készítsen a helyszínről, és előre megtervezze a támadást.

Brad Garrett nyugalmazott FBI-profilozó szerint egy ilyen szemüveggel feltűnés nélkül lehet minden olyat megcsinálni, amit egy mobiltelefon is tud. De hozzátette, még soha nem hallott olyanról, hogy valaki okosszemüveget használjon egy bűncselekmény elkövetéséhez. Garrett szerint ez tökéletes módja annak, hogy beolvadjon az elkövető, hiszen ki emlékezne rá egy átlagosnak tűnő napszemüvegben. Az FBI vasárnap hozta nyilvánosságra azt a videót, amelyben Jabbar biciklivel felderítette New Orleans főutcáját, a Bourbon Streetet.

Az elkövető az Egyesült Államokban született, és katona volt. Jabbar az amerikai hadseregnél IT- és HR-szakértőként szolgált. Lyonel Myrthil FBI-ügynök szerint Jabbar kétszer is ellátogatott New Orleansba a merénylet előtt. Először októberben járt az amerikai városban (ekkor készült róla a biciklizős videó), majd november elején.

Az FBI szerint Jabbar több videót is készített, amikor Texasból New Orleansba vezetett december 31-én. A felvételeken azt állította, hogy az Iszlám Állam (ISIS) ihlette a merényletet. Christopher Raia, az FBI egyik terrorellenes vezetője azt mondta, nincs bizonyítékuk arról, hogy Jabbar segítséget kapott volna az Iszlám Államtól vagy bárki mástól.

Az ABC megkereste a Metát, de a techcég nem válaszolt a lapnak. John Lucich számítógépes igazságügyi szakértő azt mondta a lapnak, hogy az okosszemüvegeket jogszerűen „egy terület kinézetének dokumentálására” vagy egy építkezés előrehaladásának nyomon követésére lehet használni. Lucich és Garrett szerint az ilyen szemüvegek sokat segíthetnek a hatóságoknak a New Orleans-i merénylethez hasonló ügyekben.

A Meta még 2021 szeptemberben mutatta be a Ray-Bannel közösen fejlesztett okosszemüvegét, ami akkor 300 dollárba került. A tavalyi Meta Connect fejlesztői konferencián a metaverzum utáni világban prominenssé váló Meta AI mellett egy Orion nevű, kiterjesztett valóságos prototípust is bemutatott Mark Zuckerberg.

A New Orleans-i merényletről ebben a cikkben írtunk részletesen.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
Partnereinktől