Még ki sem aludt a tűz Kaliforniában, máris elindult a bűnbakkeresés

Még ki sem aludt a tűz Kaliforniában, máris elindult a bűnbakkeresés
Lángoló ház Altadenában 2025. január 8-án – Fotó: Josh Edelson / AFP

Los Angelesben és a környékén az elmúlt hetekben rengeteg épület, köztük hírességek villái is leégtek, legalább 25-en meghaltak, teljes városrészek semmisültek meg, tízezrek vesztették el az otthonukat a pusztító tűzvészben. A hét elején újra megerősödött a szél, ami nehezítette a kilenc napja tartó oltást. Csütörtökre kissé csökkent a szél ereje Los Angeles közelében, de az előrejelzések szerint a nagy erejű szél a jövő hét elején visszatér.

Miközben a tűzoltók küzdenek a lángokkal, a helyiek most válaszokat keresnek, hogy hogyan történhetett meg velük mindez. De nem csak ők bombázzák kérdésekkel a kaliforniai vezetést, hanem a megválasztott elnök, Donald Trump is, aki szeretné teljes mértékben a demokrata kormányzat és városvezetés inkompetenciájának betudni a tragédiát. Persze az ügy ennél bonyolultabb, a vádak egy része pedig álhír is.

A két legnagyobb tűzzel még küzdenek

A különböző bozóttüzek az elmúlt másfél hétben körülbelül 16 ezer hektárnyi területet perzseltek fel Kaliforniában, több mint 10 ezer ingatlan semmisült meg, és több mint 150 ezer embernek kellett elhagynia az otthonát. Több tucat hollywoodi híresség otthona is leégett, egész városrészeket kellett evakuálni.

Mexikói tűzoltók pihennek meg Tarzana közelében egy hegy tetején. Egy tűzvédelmi vonal létrehozásán dolgoznak együtt a kaliforniai tűzoltókkal – Fotó: David Ryder / Reuters
Mexikói tűzoltók pihennek meg Tarzana közelében egy hegy tetején. Egy tűzvédelmi vonal létrehozásán dolgoznak együtt a kaliforniai tűzoltókkal – Fotó: David Ryder / Reuters

A tűz hátterében az állhat, hogy Kaliforniában évek óta aszály van, és a 2024-es volt az egyik legszárazabb év, hónapokig nem esett eső. Erre jött rá a nagy erejű Santa Ana szélmozgás, ami még jobban kiszárította a növényzetet, és gyúlékonnyá tette az egész környéket. A tűz pontos okait még vizsgálják, de a körülmények már adottak voltak hozzá, hogy ilyen tűzvész induljon el. A tűz okait és pusztítását ebben a cikkben vizsgáltuk bővebben.

A helyzetet súlyosbította, hogy mivel januárban szokatlanok a bozóttüzek, ezért a hatóságok nem voltak felkészülve egy ilyen súlyos helyzetre. A tűzoltóságnál is szabadságra küldik ilyenkor az állomány egy részét. A tűz megfékezését az emberhiány mellett az elavult vízellátó rendszerek is hátráltatták. Egy ponton már a városi ivóvízkészletet kellett átpumpálni a tűzcsapokba, de még ez sem volt elég azokon a területeken, ahol a legnagyobb tüzek tomboltak – például Palisades környékén. A szeles időjárás ráadásul továbbvitte a parazsat.

Január 15-re enyhültek a Santa Ana széláramlatai, de a jövő hét elejére megint feltámadhat a szél. Ráadásul az előrejelzések még legalább tíz napig nem számítanak esőre a régióban. A szél átmeneti enyhülése így is reményteli lehet a tűzoltóknak, akik még mindig nem tudták teljesen megfékezni a két legnagyobb, eatoni és palisadesi tüzeket. Az Eaton és a Palisades miatt csak Los Angeles megyében még mindig több mint 172 ezer emberre vonatkozik evakuálási utasítás vagy figyelmeztetés. Az Eatont 45, a Palisades 17 százalékban sikerült megfékezni. Los Angeles mellett még több másik megyében égnek kisebb tüzek.

„A veszély még nem múlt el”

mondta a Los Angeles-i tűzoltóság vezetője, Kristin Crowley egy szerdai sajtótájékoztatón. Az viszont valószínű, hogy olyan brutális tűzeseményekre, mint amilyeneket az elmúlt 10 napban tapasztalt az Egyesült Államok, nem kell a közeljövőben számítani.

Egyes becslések szerint a tűz okozta kár és gazdasági hatások elérhetik a 250-270 milliárd dollárt (kb. 100 ezer milliárd forint), így ez az amerikai történelem legköltségesebb tűzkatasztrófája. Azokon a területeken, ahol már nincs tűz, takarítóbrigádok dolgoznak, próbálják helyreállítani a közszolgáltatásokat, a hatóságok pedig igyekeznek megakadályozni a fosztogatást.

A helyiek mindeközben várják a jelzést, hogy mikor mehetnek vissza az otthonaikba. A városvezetés egyelőre nem adott ki részletes tervet ahhoz, hogy melyik környék mikor válhat újra lakhatóvá. A legkülönfélébb helyeken alakultak adományközpontok, és az állatmenhelyeken is nagy a forgalom.

Altadena január 8-án és utána – Fotó: Maxar Technologies / ReutersAltadena január 8-án és utána – Fotó: Maxar Technologies / Reuters
Altadena január 8-án és utána – Fotó: Maxar Technologies / Reuters

Napok óta megy az adok-kapok

Legyen szó árvízről vagy tűzvészről, az ilyen helyzetekben az elkeseredett lakosság általában megpróbál válaszokat vagy felelősöket találni. A republikánusok pedig hamar a kaliforniai demokrata vezetést hibáztatták.

„A kaliforniai demokraták szélsőbaloldali politikája szó szerint porig éget minket. Ne szavazzanak többé olyan emberekre, akik nem fognak józan ésszel működő vízgazdálkodási és erdőgazdálkodási politikát folytatni. Én fel vagyok dúlva. Nektek is így kéne éreznetek magatokat” – posztolta Richard Grenell, Trump leendő „különleges küldetésekért felelős megbízottja” a múlt héten az X-en. Sok republikánus politikus és Elon Musk is megosztotta az üzenetet.

Donald Trump megválasztott elnök szintén hasonló hangnemben posztolt a Truth Socialre. Azt írta, hogy a kaliforniai demokraták inkompetens szemtanúkként nézték, ahogy megtörténik „az ország történetének egyik legsúlyosabb katasztrófája”. Bár nem nevezte meg őket, minden bizonnyal Gavin Newsom kormányzó és Los Angeles polgármestere, Karen Bass szerepelnek Trump bűnbaklistájának tetején. Ezek a megjegyzések csak előrevetítik, hogy mire számíthatnak a liberális politikusok Trump beiktatása után. A megválasztott elnök egy ponton lemondásra is felszólította Newsomot – akinek a nevét sértő szóviccel írta le.

Tűzoltó repülő Mandeville Canyon felett – Fotó: Carlos Barria / Reuters
Tűzoltó repülő Mandeville Canyon felett – Fotó: Carlos Barria / Reuters

A hét elején Trump azért is kritizálta a kormányzót, mert nem volt hajlandó aláírni egy állítólagos „víz helyreállítási nyilatkozatot, amely több millió gallon víz felhasználását tette volna lehetővé” a tüzek oltásához. Csakhogy a BBC nem talált semmilyen olyan dokumentumot, vagy tervezetet, ami erről szólt volna.

Newsom korábban valóban ellenezte azokat a törekvéseket, hogy több vizet irányítsanak át Dél-Kaliforniába. Ide tartozik egy 2020-as elnöki memorandum, amelyben Trump arra törekedett, hogy Észak-Kaliforniából a vizet a délebbre fekvő mezőgazdasági területekre irányítsák át. Newsom akkoriban ellenezte ezt, arra hivatkozva, hogy ezzel már amúgy is kihalás szélén lévő halfajok pusztulnának ki az állam északi részében. Trump szóvivője végül megerősítette a BBC-nek, hogy valóban erre utalt posztjában a megválasztott elnök.

Newsom tehát többféle vádat is kapott a nyakába, amikre hol felháborodottan, hol enyhébben reagált. Egy interjúban azt mondta, hogy Trump kijelentései kitalációk és „téveszmék”, és hogy nem csak rajta múlt a környezetvédelmi szabályozás. Ugyanis a kaliforniai főügyész is megakadályozta a víz déli irányba történő átirányítását célzó intézkedést a veszélyeztetett fajoknak okozott potenciális károkra hivatkozva, és azt mondta, hogy az intézkedés tudományosan nem lett volna megalapozott.

A kormányzó múlt héten is visszaszólt egy interjúban a megválasztott elnöknek. „Családok szakadtak szét, templomok égtek le. Ez az ember meg itt politizál” – fakadt ki. Azt is mondta, hogy lenne még gondolata Trumpról, de inkább nem osztja meg.

Tűzgátló anyagtól vörösre-magentára festett kert Los Angeles Mandeville Canyon negyedében – Fotó: Agustin Paullier / AFP
Tűzgátló anyagtól vörösre-magentára festett kert Los Angeles Mandeville Canyon negyedében – Fotó: Agustin Paullier / AFP

A szintén sokat emlegetett Los Angeles-i polgármester, Karen Bass azért került nagyon kellemetlen helyzetbe, mert pont a bozóttüzek idejére volt időzítve egy utazása Ghánába, ahol az új elnök beiktatásán vett részt. Bass csak múlt szerdán tért vissza Afrikából, amikor már javában pusztított a Hollywoodot is fenyegető tűzvész. Távolléte könnyű célponttá tette őt a politikai ellenfelek és a frusztrált Los Angeles-iek számára.

Bass próbálta menteni a menthetőt, és egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a távolléte alatt is óránként egyeztetett a tisztviselőkkel. „Folyamatosan kapcsolatban voltam a tűzoltóparancsnokainkkal, a megyei, állami és szövetségi tisztviselőkkel” – mondta.

Egy férfi levonta az amerikai zászlót a lángokban álló otthona előtt Altadenában – Fotó: David Swanson / Reuters
Egy férfi levonta az amerikai zászlót a lángokban álló otthona előtt Altadenában – Fotó: David Swanson / Reuters

„Eltekintve attól, hogy fotózkodni lehet a tűz előtt, az összes munkát – a kapcsolattartást a mentőcsapatokkal, a közös munkát a városi tanáccsal és mindenkivel – távolról is el lehet végezni” – védte meg Basst Bob Blumenfield Los Angeles-i tanácsos. De Bass kritikusai nem csupán a republikánus körökből érkeztek, hanem a demokraták közül is bírálták néhányan. „Megmagyarázhatatlan döntés, hogy nem jött vissza korábban” – írta Tommy Vietor, aki 2011-12-ben Barack Obama alatt a nemzetbiztonsági tanács szóvivője volt.

Futótűzként terjed a fake news is

A Politico szerint a bírálói a ghánai utazása mellett azért is haragudtak meg Bassra, mert állítólag csökkentette a tűzoltóság költségvetését, hogy a város rendőrségével kötött költséges új szerződést ki tudja fizetni. Ugyanezért a Los Angeles Times tulaja is nyilvánosan kritizálta a polgármestert.

Csakhogy a tűzoltóság költségvetésének csökkentéséről szóló hírek valójában hamisak.

A város a költségvetés kidolgozásának idején éppen egy új szerződésről tárgyalt a tűzoltósággal, ezért a tűzoltóság számára elkülönítettek további forrásokat egy külön alapba. Sőt, a város tűzoltósági költségvetése az előző költségvetési ciklushoz képest több mint 50 millió dollárral nőtt – igaz, a munkaerő létszámával továbbra is gondok vannak. A polgármester és csapata azt is elbaltázta, hogy nem reagáltak azonnal a fenti hamis állításokra, így azok már széles körben elterjedtek az interneten.

Kalifornia kormányzója, Gavin Newsom és Karen Bass, Los Angeles polgármestere a Pacific Palisades negyedben január 8-án – Fotó: Eric Thayer / Getty Images
Kalifornia kormányzója, Gavin Newsom és Karen Bass, Los Angeles polgármestere a Pacific Palisades negyedben január 8-án – Fotó: Eric Thayer / Getty Images

Egy másik álhír, ami kering az interneten, és amiért a demokrata vezetést teszik felelőssé, hogy a tűz által sújtott Pacific Palisades negyedben a víztározók állítólag nem voltak tele, ami miatt a tűzoltók nem tudtak oltani.

A Los Angeles-i Víz- és Energiaügyi Hivatal szerdai sajtótájékoztatóján cáfolta ezeket az állításokat. A terület három tartályát egyenként körülbelül 1 millió gallon vízzel töltötték fel, de ezek a készletek szerda kora reggelre kimerültek. „Négyszer akkora vízigényt tapasztaltunk, mint amire valaha is szükség volt korábban. Minden rendelkezésre álló szelepet kinyitottunk, hogy minél több vizet nyomjunk a Palisades területére. Ez a tűz azért volt más és példátlan, mert nem álltak rendelkezésre légi erőforrások a leküzdésére” – mondta Janisse Quiñones, a hivatal vezetője.

Viharos szél fújja szét a parázsló pernyét, miközben tűzoltók dolgoznak Los Angeles közelében – Fotó: Ringo Chiu / Reuters
Viharos szél fújja szét a parázsló pernyét, miközben tűzoltók dolgoznak Los Angeles közelében – Fotó: Ringo Chiu / Reuters

A BBC által megszerzett, és tényellenőrzött adatok is azt mutatják, hogy a tározók a korábbi évekhez képest még több vizet is tároltak. Ugyanakkor a Santa Ynez víztározó karbantartás miatt le volt zárva Pacific Palisadesben, és a tűz kitörésekor üres volt. A Los Angeles-i Víz- és Energiaügyi Hivatal szerint ha a Santa Ynez víztározó működött volna, az növelhette volna a vízellátást, de nem világos, hogy végső soron milyen hatása lehetett volna. Newsom kormányzó független vizsgálatot kért a Santa Ynez helyzetének kivizsgálására.

Tűzvész a kaliforniai Encino közelében – Fotó: Patrick T. Fallon / AFP
Tűzvész a kaliforniai Encino közelében – Fotó: Patrick T. Fallon / AFP

A tározók kérdése mellett sokkal inkább a szél volt a döntő. „112 km/órás szél volt, olyan, mintha egy 200 méter magas sárkánnyal próbálnánk megküzdeni egy apró kis karddal. Itt nem nyersz. Amint meggyullad és kiterjed, addig megy előre, amíg el nem áll a szél, vagy beleütközik a Csendes-óceánba, aztán pedig már csak oldalra terjed” – mondta a Los Angeles megyei tűzoltóság egy nyugalmazott zászlóaljparancsnoka, Mark Whaling a Politicónak.

Trump elnök senkit nem hagy az út szélén

Newsomot és Basst is egyértelműen bosszantja a kritika, de valószínűleg mindketten belátták, hogy a hétfőn beiktatandó elnöktől függ, hogy azonnali és hosszú távú finanszírozást kapnak-e a várhatóan évekig tartó újjáépítési folyamathoz.

Trump már az előző ciklusában is belengette, hogy visszatartaná a katasztrófák utáni támogatásokat annak érdekében, hogy növelje a befolyását a helyi politikában. Sőt, szeptemberben még azzal fenyegetőzött, hogy ha Newsom nem enged a vízgazdálkodás megváltoztatására vonatkozó követeléseinek, akkor egy vasat sem ad a jövőben a tűzvédelemre és a helyreállításokra. „Ha nem írja alá azokat a papírokat, nem adunk neki pénzt a tüzek eloltására. És ha nem adunk neki pénzt a tüzek eloltására, akkor gondjai lesznek” – mondta Trump szeptemberben Kaliforniában.

Állatmentők átveszik és biztonságba helyezik azokat a háziállatokat, akiket a gazdáik nem tudnak ideiglenes szálláshelyükre vinni az evakuálást követően – Fotó: Zaydee Sanchez / Reuters
Állatmentők átveszik és biztonságba helyezik azokat a háziállatokat, akiket a gazdáik nem tudnak ideiglenes szálláshelyükre vinni az evakuálást követően – Fotó: Zaydee Sanchez / Reuters

Ezek után nem meglepő, hogy Newsom békésebb hangnemre váltott, és meghívta Trumpot, hogy látogassa meg a tűz által sújtott területeket. „Csatlakozzon hozzám és másokhoz, hogy köszönetet mondjon a hősies tűzoltóknak, akik az életüket teszik kockára” – mondta. Levelet is írt Trumpnak, amelyben arról értekezett, hogy nem szabad átpolitizálni az emberi tragédiákat.

A városvezetőkkel tartott legutóbbi sajtótájékoztatókon már Bass is azt mondta, hogy bár közvetlenül nem beszélt a megválasztott elnökkel, konstruktív kapcsolatfelvétel történt a hivatalba lépő kormányzatának néhány tagjával. „Csatlakoztam a meghíváshoz, hogy a leendő elnök jöjjön Los Angelesbe. (…) Tegnap közvetlenül beszéltem az újonnan hivatalba lépő adminisztrációval. Remek hívás volt” – mondta Bass.

Helyi lakosok válogatnak a Santa Anita-lóversenypálya parkolójában kialakított adományponton január 11-én – Fotó: Mario Tama / Getty Images
Helyi lakosok válogatnak a Santa Anita-lóversenypálya parkolójában kialakított adományponton január 11-én – Fotó: Mario Tama / Getty Images

Trump valószínűsíthető Los Angeles-i látogatása nemcsak a demokrata politikusok, hanem a feltörekvő republikánusok szempontjából is fontos esemény lehet. Ilyen például Kathryn Barger, Los Angeles megyei felügyelőbizottság tagja, aki az utóbbi időben már komoly ismertségre tett szert. A CNN szerint éljenezve fogadták a városban a helyi és országos hírműsorokban elmondott információ miatt. Barger törleszkedő hangvételű levélben szintén meghívta Trumpot, hogy látogasson el a katasztrófa sújtotta területre. „Arra is kérjük önt, mint elnökünket, hogy álljon ki Los Angeles megye lakosai mellett, miközben az újjáépítés irányába haladunk. Jelenlétét nagyra értékelnénk” – írta.

Az újjáépítés és az ehhez szükséges kormányzati támogatások központi témává léptek elő.

A CNN szerint viszont Trumpnak nem lesz könnyű több milliárd dollárt találnia a szövetségi költségvetésben, miközben a republikánus többségű képviselőház épp arra bazírozik, hogy csökkentse a szövetségi kiadásokat.

Malibu január 8-án – Fotó: Daniel Cole / Reuters
Malibu január 8-án – Fotó: Daniel Cole / Reuters

J.D. Vance megválasztott alelnököt vasárnap reggel arról kérdezte a Fox műsorvezetője, hogy a hivatalba lépő kormányzat esetleg visszatartja-e a támogatást Kaliforniától – az államtól, amelyet Kamala Harris több mint 20 százalékponttal, azaz nagyjából 3,2 millió szavazattal nyert meg a 2024-es elnökválasztáson.

„Trump elnök minden amerikaival törődik”

válaszolta Vance. Az viszont, hogy a megválasztott elnöknek milyen tervei vannak Los Angelesszel kapcsolatban, nem világos. Trump tett néhány visszafogottabb nyilatkozatot, például arról beszélt, hogy Newsommal korábban jól tudtak együtt dolgozni. A jelek szerint azt is tudomásul vette, hogy most is muszáj lesz összefogni, mert kettejüknek kell levezényelni majd az újjáépítést – amit már el is kezdtek előkészíteni. „Már fel is tettem az ingatlanfejlesztői kalapomat” – mondta Trump Los Angelesről. A CNN forrásai szerint Trump a beiktatása utáni első napokban látogathat majd el a helyszínre.

A héten katasztrófavédelmi segélyt küldtek a régiónak, és Bass pénteken azt mondta, hogy a Szövetségi Vészhelyzet-kezelő Ügynökség (FEMA) ígéretet tett arra, hogy a város tűzoltási költségeinek minden fillérjét megtéríti. Emellett több rendeletet is kiadott, amelyekben felszólítja a városi hivatalokat, hogy gyorsítsák fel a birtokbavételi engedélyek elbírálását, hogy az épen maradt, nemrég átadott épületekbe hamarabb beköltözhessenek a lakók. A rendelet továbbá felszólítja a hivatalokat, hogy gyorsítsák fel az építési engedélyek felülvizsgálatát, és a kérelem benyújtását követő 30 napon belül hozzanak döntést.

Kevin Marshall édesanyja erdőtűzben megsemmisült házának romjai között a Los Angeles-i Pacific Palisades negyedben – Fotó: John Locher / AP / MTI
Kevin Marshall édesanyja erdőtűzben megsemmisült házának romjai között a Los Angeles-i Pacific Palisades negyedben – Fotó: John Locher / AP / MTI

Bass elrendelte emellett két munkacsoport létrehozását, amelyeknek feladata, hogy terveket dolgozzanak ki a törmelékeltávolításra, illetve a tűz utáni villámárvizek, sárcsuszamlások és törmelékáradatok kockázatainak és veszélyeinek csökkentésére.

Newsom is aktivizálta magát, két szempontból is. Az egyik irány nála is a bűnbakkeresés volt. A kormányzó egy interjúban nemrég azt állította, hogy a kezdetektől fogva nem kapott egyenes válaszokat a helyi vezetéstől. Másrészt, Newsom aláírt egy rendeletet, amely felfüggeszti a helyi környezetvédelmi törvények bizonyos követelményeit, hogy segítse a gyorsabb újjáépítést. „Kalifornia az ország élvonalába tartozik a környezetvédelem terén. Ezt nem fogom feladni, de a késlekedést sem fogom megengedni” – mondta Newsom, aki azt ígérte, hogy a bürokrácia nem fogja lassítani a helyreállítási folyamatot. Kedden Newsom és a Los Angeles-i városi tanács tagjai előzetes lépéseket tettek az ingatlanspekuláció, a kilakoltatások és a jelentős bérletidíj-emelések megelőzése érdekében.

Kedvenceink