Tűzszünet a Gázai övezetben: több ezer palesztin indult vissza a rommá lőtt területre, a Hamász három női túszt enged szabadon

Tűzszünet a Gázai övezetben: több ezer palesztin indult vissza a rommá lőtt területre, a Hamász három női túszt enged szabadon
Fotó: Bashar Taleb / AFP

417

  • Háromórás késéssel kezdődött meg a régóta várt tűzszünet a Gázai övezetben.
  • A fegyverszünet (magyar idő szerint) vasárnap reggel 7:30-kor kezdődött volna, de Izrael megvárta, amíg a Hamász átadja a vasárnap szabadon bocsátandó túszok listáját.
  • Az elhalasztott tűzszünet alatt Izrael folytatta a légicsapásokat, amikben legalább 13 palesztin meghalt, 30-an megsebesültek.
  • A Hamász ezután közzétette annak a három izraeli, fiatal női túsznak a nevét, akiket vasárnap délután enged majd szabadon.
  • Lemondott Itamar Ben Gvir izraeli nemzetbiztonsági miniszter, aki régóta hangos ellenzője volt a tűzszüneti megállapodásnak.
  • A tűzszünet után több ezer palesztin indult meg, hogy visszatérjen gázai otthonába, amit a háború 15 hónapja alatt kellett elhagynia. Többségük otthona azonban mostanra megsemmisült.

A Hamász a Telegramon közzétett bejegyzésében nyilvánosságra hozta annak a három izraeli női túsznak a nevét, akiket állítása szerint az Izraellel kötött tűzszünet részeként elsőként enged szabadon, írja a BBC.

Emily Damari – Fotó: Emily Damari családi archívum
Emily Damari – Fotó: Emily Damari családi archívum

A lap értesülései szerint a három nő Romi Gonen, Emily Damari és Doron Steinbrecher, akikről a következőket lehet tudni:

  • A 28 éves Emily Damari kettős brit-izraeli állampolgár, őt a Kfar Aza kibucban ejtették túszul. A nő édesanyja szerint a tavaly novemberben szabadon engedett túszok elmondták neki, hogy a fogságban kapcsolatban voltak Emilyvel.
  • Doron Steinbrecher 31 éves állatorvos asszisztens, aki szintén a Kfar Azában lévő lakásában volt, amikor a Hamász megtámadta. Október 7-én 10:30-kor hangüzenetet küldött a barátainak: „Megérkeztek, túszul ejtettek”.
  • A 24 éves Romi Gonent akkor fogták el, amikor megpróbált elmenekülni a Supernova fesztiválról.

A három túszt a megállapodás alapján várhatóan magyar idő szerint délután 3 óra után engedik szabadon.

Közben Izrael állam a hivatalos X-oldalán megosztotta annak a 33 túsznak a névsorát, akiket a tűzszüneti megállapodás első szakaszának részeként a Hamász várhatóan szabadon enged. Közöttük van a túszok legfiatalabb és legidősebb tagja. Kfir Bibas kilenc hónapos volt, amikor először elrabolták, azóta már két születésnapja volt, a fogságban. A legidősebb túsz a 86 éves Shlomo Mantzur.

Légicsapás és lemondott izraeli nemzetbiztonsági miniszter

Az elhalasztott tűzszünet egy órájában izraeli légicsapások érték Gázát, a támadásnak a CNN szerint tizenhárom palesztin áldozata van, és további harmincan megsebesültek.

Közben vasárnap reggel a tűzszüneti megállapodás elleni tiltakozásul benyújtotta felmondását Itamar Ben Gvir izraeli nemzetbiztonsági miniszter. Ezzel együtt a szélsőjobboldali Otzma Jehudit (Zsidó Erő) párt kilép az izraeli kormányból. Ben Gvir Netanjahunak írt levelében azt írta, nem fog a kormány megbuktatásán dolgozni, de a tűzszüneti megállapodást „a terrorizmus teljes győzelmének” nevezte.

Fotó: Debbie Hill / AFP or licensors
Fotó: Debbie Hill / AFP or licensors

Itamar Ben Gvir régóta hangos ellenzője a tűzszüneti megállapodásnak, így csütörtök este bejelentette, hogy a nyíltan zsidó fajvédő és arabellenes nézeteket terjesztő szélsőjobboldali Otzma Jehudit kilép a kormánykoalícióból, ha a kabinet jóváhagyja a Hamásszal kötött túszmentő tűzszüneti megállapodást. Netanjahu koalíciójának Ben Gvir pártja nélkül is megmarad a többsége, 62-58 arányban.

Visszatérés Gázába

A tűzszünet életbe lépése után megérkeztek az első segélyszállító teherautók is Gázába. Az ENSZ élelmezési ügynöksége szerint a teherautók az északi Zikimen és a déli Kerem Shalomon átkelőn keresztül jutottak be Gázába. „Az első teherautók búzalisztet és azonnal fogyasztható élelmiszercsomagokat szállítottak a kétségbeejtően nagy szükséget szenvedő embereknek”, írja a Világélelmezési Program az X-en. A tűzszüneti megállapodás értelmében naponta 600 segélyszállító teherautónak kell bejutnia a területre. Az ENSZ menekültügyi ügynökségének vezetője szerint a gázai humanitárius válság megfékezéséhez hatalmas mennyiségű segélyre van szükség.

Humanitárius segélyt szállító teherautók érkeznek a Gázai övezetbe a Kerem Shalom átkelőn keresztül 2025. január 19-én. – Fotó: Eyad Baba / AFP or licensors
Humanitárius segélyt szállító teherautók érkeznek a Gázai övezetbe a Kerem Shalom átkelőn keresztül 2025. január 19-én. – Fotó: Eyad Baba / AFP or licensors

Vasárnap több ezer palesztin indult meg, hogy visszatérjen az otthonába, ahonnan a háború miatt kellett elmenekülnie. Többen közülük útközben megálltak ünnepelni – holott a legtöbbjüknek megsemmisült az otthona. Egy Gáza városból elmenekült férfi, Saleem Nabhan a Reuters hírügynökségnek azt mondta: „Az otthonainkat elpusztították, ezért most sátrakat állítunk fel, és a közelben maradunk, hogy úgy érezhessük, visszatértünk az otthonainkba”.

A Hamász közben közleményében azt írta, továbbra is várják, hogy Izrael elküldje azoknak a palesztin foglyoknak – köztük nőknek és gyerekeknek – a listáját, akiket a tűzszüneti és túszcsere-megállapodás részeként ma terveznek szabadon engedni. Ennek értelmében szerintük minden elengedett izraeli túsz után 30 palesztin foglyot engednének ki az izraeli börtönökből – így 90-et kellene ma szabadon engedniük.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!