Az Európai Bizottság Trump több kezdőlépését is sajnálja, de kész tárgyalni több gázról
Az Európai Bizottság kész arra, hogy több cseppfolyós földgáz (LNG) vásárlásáról tárgyaljon az Egyesült Államokkal, jelentette ki kedden Anna-Kaisa Itkonen. Az uniós testület szóvivőjét az USA hétfőn beiktatott elnöke, Donald Trump korábbi kijelentéseiről kérdezték, amik szerint hogy az EU-nak több amerikai LNG-t kellene vennie. Novemberben, a budapesti EU-csúcson az Európai Bizottság vezetője, Ursula von der Leyen már nyitottságot mutatott erre, hogy kiváltsák az orosz behozatalt.
Az uniós testület nem áll szerződésben senkivel LNG vásárlásáról, de nem a nulláról kezdenek, már az USA előző kormányzatával is egyeztettek, hangsúlyozta Itkonen. Először fel kell venniük a kapcsolatot. Egyelőre még a bizottsági elnök, valamint Kaja Kallas külügyi és biztonságpolitikai főképviselő napirendjén sincs találkozó az új vezetéssel, erősítette meg a testület.
Az USA elnöke egy sor rendelettel kezdte az elnökségét. Egyelőre nem váltotta be a korábbi fenyegetését és nem vetett ki vámokat az EU-ra, de többek között kiléptette az USA-t az Egészségügyi Világszervezetből (WHO-ból) és gyakorlatilag a globális minimumadóról szóló egyezményből is. Utóbbit sajnálják Paula Pinho vezető szóvivő szerint, Eva Hrnčířová egészségügyi szóvivő pedig a testület aggodalmát fejezte ki a WHO elhagyása miatt. Remélte, hogy az USA megfontolja a formális kilépést. Elismerte: van még mit javítani a szervezeten, ezért párbeszéd kell a reformjáról, de a vírusok nem állnak meg a határoknál, világszintű együttműködésre van szükség a vírusok ellen. Azt még elemzik, hogy a kilépés miatt kieső befizetések rónának-e nagyobb terhet az EU-ra. Nem kommentálták Elon Musk techmilliárdos karlengetését Trump beiktatási ceremóniáján.
Kedden az Európai Parlamentben is Trump elnökségének uniós következményei adták az egyik témát. Adam Szlapka a tagállami Tanács soros lengyel elnöksége nevében azt hangsúlyozta, hogy a transzatlanti kapcsolat megerősítése kölcsönös érdek. Oroszország Ukrajna elleni háborúja fenyegetés a világ rendjére, létfontosságú, hogy folytassuk a megtámadott ország támogatását. Egyetértünk, Trumppal, hogy mielőbb lezárjuk a háborút, de igazságos és tartós béke kell, amihez Ukrajnát is be kell vonni, Oroszország pedig nem győzedelmeskedhet, visszhangozta az állam- és kormányfők, köztük Orbán Viktor által többször egyhangúlag elfogadott fordulatokat.
Az EU és az USA egymás legnagyobb kereskedelmi partnerei, kölcsönös érdek a kapcsolat megerősítése. Az EU készen áll a párbeszédre erről és az energiaügyekről is, elkezdte kiváltani amerikai forrásokkal az oroszokat, az Egyesült Államok már most is ide adja el a legtöbb cseppfolyós földgázt. Ugyanakkor az EU meg fogja védeni a jogos gazdasági érdekeit és továbbra is használni fogja az eszközeit a demokratikus értékei védelmére. Nyitott rá, hogy nagyobb részt vállaljon a védelméből, már most is közel harmadával többet fektet ebbe, mint az orosz invázió kezdete előtt, emelte ki a lengyel EU-ügyi miniszter.
Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság alelnöke szintén a szövetségi és baráti kapcsolatot emlegette. „Ami tegnap igaz volt, az ma és holnap is az marad.” Az EU továbbra is egy többoldalú, szabályalapú rendet támogat, aminek többek között a határok sérthetetlensége és a nemzeti önrendelkezés az alapja. Folytatják Ukrajna támogatását, amíg kell, idézte ismét az uniós állam- és kormányfők visszatérő végkövetkeztetését. Arra figyelmeztetett, hogy az EU és az USA gazdasága a leginkább összefonódott a világon, több tekintetben egymásra támaszkodnak. Šefčovič szerint gyakorlatiasak lesznek, és szintén utalt az LNG-import növelésére, de figyelmeztetett: ha kell, megvédik az érdekeiket, és sajnálta az USA kilépését a párizsi egyezményből.
A felszólaló képviselők általában az együttműködés fontosságát hangsúlyozták. A fideszes Schaller-Baross Ernő úgy látta, hogy az EU elszigetelődött: egy évtizede az EP-ben és az Európai Bizottságban is minden baloldali politikus kígyót-békát kiált Trumpra, és továbbra is támadják amerikai barátainkat. Az új elnök csak arra készül, amit megígért: megvédi az USA határait, „megfékezi a társadalmat megmérgező woke ideológiát” és megerősíti a gazdaságot. Azt ajánlotta, hogy dolgozzunk együtt vele. A tiszás Lakos Eszter azt emelte ki, hogy a védelmi ipari fejlesztések, a kiberbiztonság és az új technológiák terén közösek az érdekeink, összefogva a megfizethető energiát is biztosítani lehet az európaiaknak. Arra figyelmeztetett, hogy egy kereskedelmi háború csak a versenytársainkat erősítené.
Címlapkép: Laurie Dieffembacq / Európai Parlament / Európai Unió