Trump obskúrus emberével és az argentin elnökkel is találkozott a Trump beiktatására érkező fideszes EP-képviselő

Orbán Viktor magyar kormányfő egyéb elfoglaltságai miatt nem tudott részt venni – meghívása dacára – Donald Trump amerikai elnöki beiktatásán hétfőn. Orbán sajtófőnöke, Havasi Bertalan ugyanis azt közölte a Telexszel még január 15-én, hogy a miniszterelnök 20-án a magyar EU-elnökség eredményeit értékelő konferencián tart előadást, Budapesten. Laza árukapcsolás lett végül, hogy szintén az Unióhoz köthető személyiség, Gál Kinga fideszes EP-képviselő látogatott el Washingtonba magyar részről.
Gál egy olyan csoport tagjaként utazott a tengerentúlra, ami a Patrióták Európáért pártcsalád tagjaiból verbuváltak. A fideszes politikus szerencsére alaposan dokumentálta az utazást a Facebook-oldalán. Január 18-án posztolt először Amerikából azzal a felütéssel, hogy ő a Patrióták alelnökeként és a Fidesz képviseletében utazott el Washingtonba. Gál mellékelt fotóin a spanyol szélsőjobbos Vox és az EP-frakció elnökével, Santiago Abascallal, valamint Takács Szabolcs magyar nagykövettel pózolt. Gál megosztotta itt, hogy részt fog venni Trump beiktatásán, valamint előtte-utána republikánus szervezésű eseményeken. Így lelkendezett, becsempészve a hideg időjárást is mondataiba:
„Washingtonban fagyos ugyan a hőmérséklet, de a beiktatást megelőző események hangulata annál melegebb, ahogy a Patrióták delegációjának fogadtatása is amerikai barátaink részéről. A találkozások célja a patrióta európai pártok és amerikai barátaink közötti együttműködés elmélyítése, megerősítése. Itt az ideje, hogy újra naggyá tegyük Európát!”
A Gál-turné következő, január 19-i állomásán Gorka Sebestyénnel, Trump terrorizmus elleni főigazgatójával találkozott a beiktatás előtti Western Hemisphere Security Forum rendezvényén. Gorkáról érdemes tudni, hogy Magyarországon született, dolgozott a kilencvenes években a Honvédelmi Minisztériumnál, majd az iszlamista terror önjelölt szakértője lett a sajtóban. A 2000-es évek végén Amerikába emigrált, majd másfél évtized múlva már az elnök egyik nemzetbiztonsági tanácsadója lett, ahonnan viszont nyolc hónap után kitúrták riválisai a szókimondó Gorkát.
Azt a Gorkát, aki amerikai éveiben sarkos véleménnyel volt az akkor még ellenzéki Fideszről, de később is az MSZMP korruptságához hasonlította a Fideszét. Gorka később egyre magasabb polcra került médiaszerepléseivel, sokan sekélyesnek tartották a tudását, a doktori disszertációjáról is csupa rosszat mondtak terrorszakértők. Az egyre inkább jobbra sodródó Gorkáról még a Trump közelében dolgozók is negatív véleménnyel voltak, és nem jósolnak neki nagy karriert Trump második kormányában sem.
Gál Kinga később a Western Hemisphere Security Forumról posztolt még egyet, ahol Gorka, valamint „Michael Flynn altábornagy és Santiago Peña paraguayi elnök társaságában” mutatkozott. Flynnről azt érdemes tudni, hogy iraki és afganisztáni szolgálatai után Trump első kormányának nemzetbiztonsági tanácsadója lett – három hétig. Ugyanis idővel kiderült, hogy a kelleténél szorosabb kapcsolatot Szergej Kiszljak orosz nagykövettel, és többször járt Moszkvában is, többek közt előadni. Flynn ennek kapcsán félrevezette feletteseit is, ami miatt vizsgálat is indult ellene, de Trump végül elnöki kegyelmet adott neki. Flynn azóta a QAnon-konteó lelkes híve, keresztény nacionalista lett.
Egy másik rendezvényen a Fox Newsból anno botrányok közepette távozott, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tavaly propagandisztikus interjút készítő tévéssel, Tucker Carlsonnal is fotózkodott Gál. Arról írt, Carlson mellett Rick Santorum volt republikánus szenátor, elnökjelölt-aspiráns is köszöntötte a Patrióta-delegációt.
Január 19-én egy, a washingtoni Biblia Múzeumba szervezett beiktatási előrendezvényre is összeállt a Patrióta-csapat egy fotóra. A beiktatás napján Gál Kinga már Javier Mileivel, a megszorításairól hírhedtté lett argentin elnökkel is sikerült találkoznia. „Az ő példája mutatja, hogy a sikeres jobboldali, konzervatív kormányzás hogyan teheti újra erőssé nemzeteinket” – írta róla az EP-képviselő.
Gál Kinga bemutatta a meghívót is az eskütételre, majd kitett egy képet arról, ahogy a beiktatás előtt lekapják őket „az Epoch Times stúdiójában Santiago Abascal, a Patrióták és a Vox párt elnökének, valamint Joseph Humire, a Center for a Secure Free Society (SFS) nevű nemzetbiztonsági think tank ügyvezető igazgatójának társaságában”. Az SFS egyébként azt írja magáról, az Amerikát fenyegető nemzetbiztonsági veszélyeket elemzi, kiemelve itt a magyar kormánnyal olyan jó viszonyban lévő államokat is, mint Kína vagy Oroszország.
Gál már a beiktatás után jelentkezett még egy szelfivel, amin egy ablak előtt áll, a háttérben a Capitolium sziluettjével. „Trump elnökségével egy patrióta fordulat kezdődik a nyugati világban, amelyet Európában mi, Patrióták képviselünk. Ahogy beiktatási beszédében fogalmazott: »megkezdődött a józan ész forradalma«” – fogalmaz a posztban. Egy későbbi bejegyzésben egy Capitolium alakú talán-mézeskaláccsal is elbüszkélkedett, az ajándék sütire a 47-es számot is odapingálták, mivel Trump az Egyesült Államok 47. elnöke lett.
A legfrissebb Gál-poszt azonban már csak szőrén-szálán kapcsolódik Amerikához – többek közt a Trump kabinetjébe is bekerülő X-tulajdonos Elon Musk tevékenységéhez. A Telex által is követett EP-vitáról szól, amit a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet (DSA) betartatása miatt hívtak össze. Gál a szélsőjobb álláspontját osztva jelezte, a véleménynyilvánítás és a szólás szabadságából nem engednek, a baloldal pedig csak el akarja hallgattatni ellenfeleit. Gál így fogalmazott:
„A Patrióta-frakció továbbra is kiáll a szólásszabadság védelméért és helyreállításáért az EU-ban. Egyre erősebbek vagyunk, és rengeteg európai ember támogat bennünket, akik nem hagyják elhallgattatni magukat. Mindent megteszünk a cenzúra felszámolásáért, a szólásszabadság védelméért és az emberek hangjának érvényre juttatásáért. A Patrióták képviselik a szabadságot az Európai Parlamentben.”