Népszerűtlen first ladyként távozott, most úgy érzi, felkészültebben tért vissza Trumppal a Fehér Házba

„Izgalmas négy év következik, sok dolgunk lesz, hogy újra formába hozzuk az országot”
– ezt mondta egy héttel férje elnöki beiktatása előtt a Fox Newsnak Melania Trump, aki Donald Trump oldalán másodszor is nekifut a feladatnak, ami elsőre felemásan sikerült neki. A szlovéniai születésű egykori modell egy akkori felmérés szerint minden idők legnépszerűtlenebb elnökfeleségeként hagyta el a Fehér Házat négy éve, de azt állítja, most felkészült.
Férje két elnöki ciklusa között kiadott egy emlékiratot, felnevelte Trump legkisebb fiát, a most 18 éves Barront, dokumentumfilmet forgat a saját, nagyon elfoglalt életéről, és azt ígéri, abban az elnöki beiktatás részleteit is megmutatja majd. Az Amazon 40 millió dollárt fizet a filmért, amit már decemberben elkezdtek felvenni, nem sokkal azután, hogy Trump másodszor is megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Melania, a misztikus
Melania Donald Trump harmadik felesége, 1998-ban ismerkedtek meg egy New York-i buliban, a mostani elnök már akkor ingatlanmágnás volt. 20 éve házasodtak össze, éppen január 22-én, szerdán van a házassági évfordulójuk. Donald Trumpnak összesen öt gyereke van az előző két házasságából négy, Melaniával közösen egy, Barron.
A „sok dolgunk lesz” megfogalmazás azért különösen érdekes, mert Melania Trump legjellemzőbb ismertetőjegye first ladyként és Donald Trump harmadik feleségeként is a távolmaradás. Nemcsak szimplán a politikától és a megszokott first lady-szereptől, de a legtöbb nyilvános eseménytől is, így még mindig szenzáció, ha valahol megjelenik. Így volt ez a 2016-os és a tavalyi elnökválasztási kampányban is, igaz, egészen más volt a fogadtatása 8 éve, mint most.
A 2016-os republikánus elnökjelöltségért folytatott kampányban férje ellenfele, Ted Cruz texasi szenátor előhúzott egy 2000-ben megjelent fotósorozatot a későbbi first lady modellkarrierjéből. A képeken Melania meztelenül, gyémántékszerekben, bilincsben és króm pisztollyal a kezében pózol egy Boeing 727-es fedélzetén. „Ismerjétek meg Melania Trumpot, a leendő first ladyt. Vagy szavazhattok Ted Cruzra” – kampányolt akkor Trump ellen. Ő alulmaradt ugyan, Melania Trumpra mégis rátapadt az „Amerika első meztelen elnökfelesége” jelző, és hosszú időbe telt, mire megszabadult tőle. A meztelen képekről ma már szó sincs, a fotósorozat inkább csak egy pont a sok közül Melania Trump életrajzi bemutatásában.
Melania Trump a meztelen képeknél is nagyobb megütközést váltott ki az amerikaiakban, amikor Trump első elnöki beiktatása után egy ideig nem költözött be vele a Fehér Házba. Arra hivatkozott, hogy az elnökkel közös egyetlen gyereke, az akkor még 10 éves Barron New Yorkban jár iskolába és nem akarja, hogy megszakítsa a tanévet. Ez az indok viszont elég sovány volt azután, hogy az előző elnöki pár Michelle és Barack Obama a világ szeme előtt nevelte a két lányát, sőt még a kutyájukat, Bót is, de az őket megelőző elnöki családoknak is megfelelt a Fehér Ház.
Melania Trump – akit hallgatagsága miatt viccesen csak „a portrénak” nevez Donald Trump legidősebb lánya, Ivanka Trump – a pletykák szerint elsősorban azért nem költözött be az elnöki rezidenciára, mert időre volt szüksége, hogy újraírja a házassági szerződését a férjével. Ez a húzása viszont biztonsági kockázatokat is felvetett. Hiába költözött be végül öt hónappal később Barronnal együtt, négy év alatt sem lett népszerűbb, sőt. Most viszont azt állítja, készen áll.
„Tudom, hová megyek. Ismerem a szobákat, ismerem a folyamatot. Az első alkalom kihívást jelentett, nem sok információnk volt, az előző kormányzat visszatartotta azokat. De most minden megvan”
– mondta Melania Trump a jobboldali tévének utalva a 2016-os elnöki átadás-átvételre, amikor Trumpék Barack Obamát és családját váltották a Fehér Házban.
Szokatlan, mégis hagyományos elnökfeleség
Katherine Jellison, az Ohio Egyetem történészprofesszora szerint Melania Trump a legkevésbé látható elnökfeleség volt eddig Bess Truman óta. A first ladyk szerepének változását kutató Jellison a Sky Newsnak azt mondta, az elnökfeleségek több mint száz éven át főként a háttérben maradva, hivatalos háziasszonyként támogatták férjeik munkáját, fogadásokat, teázásokat, jótékonysági esteket szerveztek.

A csendes közszolgálatba először 1933-ban Eleanor Roosevelt hozott változást azzal, hogy 12 éven át a nők egyenjogúságáért küzdött a férje oldalán. A professzor szerint innentől vált elvárássá, hogy a first ladynek legyen legalább egy nagyszabású, kiemelt közszolgálati projektje, és ezt a szokást egyedül Bess Truman szakította meg. A hagyományokat aztán Jacqueline Kennedy élesztette újjá a hatvanas években.
Kennedy elnök felesége egyébként az egyik legnépszerűbb amerikai elnökfeleség az USA történetében, és nem mellesleg Melania Trump példaképe is. Amikor ugyanis 1999-ben Donald Trump először utalt arra, hogy szívesen lenne amerikai elnök, újságírók megkérdezték akkori barátnőjét, az akkor modell Melania Knausst, milyen first lady lenne. „Nagyon hagyományos lennék, mint Betty Ford vagy Jackie Kennedy” – válaszolta.
Az amerikai alkotmányban nincs pontosan meghatározva az elnök feleségének szerepe, azt inkább maguk a first ladyk alakították a szokásaikkal. Az elnökfeleségekről kialakított képet hagyományosan elsősorban három dolog határozza meg:
- az imázs, amit közvetítenek magukról;
- az ügy, amit képviselnek;
- és a ruhák, amikben megjelennek.
Trump feleségét sok kritika érte az első elnöki ciklus alatt, és nem csak a ruhaválasztásai miatt. A ciklus végére a CNN/SSRS felmérése szerint 47 százalék ítélte meg negatívan, 42 százalék pozitívan, amikor távozott a Fehér Házból. A first ladyk korábban egyértelműen népszerűbbek voltak, függetlenül attól, hogy a férjük megítélése mennyire esett vissza a ciklusuk végére. Ez a trend pont Melaniával szakadt meg, de Jill Biden mutatói sem lettek kiugróak: a CNN/SSRS felmérésében 33 százalék pozitívan, 31 százalék negatívan nyilatkozott róla, míg 35 százalék nem tudta megmondani, hogyan érez.
Most egészen más a hangulat Melania Trump körül, még ha Laura Bush 85 százalékos népszerűségi indexét valószínűleg soha nem fogja senki túlszárnyalni, és Michelle Obama második helye (69 százalék) sincs veszélyben.
„Ő fogja eldönteni, hogy mit akar, és szerintem ez meghatározza a hangnemet” – mondta Anita McBride, Laura Bush egykori kabinetfőnöke, aki jelenleg a First Ladies Initiative nevű kezdeményezést vezeti a washingtoni Amerikai Egyetemen, és több könyvet is írt az elnöki feleségekről.
„Egy kicsit többet látunk belőle, több interjút ad, magabiztosabb. A Fehér Házban a napi feladatokat végző stáb nagy része változatlan, Melania ismeri a helyet, nincs az a nyomasztó érzés, hogy először kell végigmennie az egész folyamaton”
– mondta McBride. Szerinte Melania Trump nem hagyja, hogy meghatározzák a szerepével kapcsolatos elvárások.
„Amikor legutóbb itt járt, elég ellenséges környezetben volt, és ez nagyon megnehezítette a dolgát... még a karácsonyi dekorációját is kritizálták. Azt hiszem, most teljesen más ez a környezet” – mondta McBride. Szerinte azzal, hogy Melania a férje első elnöki ciklusa alatt is a maga útját járta, azt remélte, hogy precedenst teremt, és valamennyire meg is könnyíti az utódai dolgát. McBride példaként máris a most távozó elnök feleségét, Jill Bident hozta fel, aki az első olyan elnökfeleség volt, aki megtartotta az állását, és first ladyként is az Észak-Virginiai Főiskola angolprofesszora maradt.
A szakértő szerint 8 éve az amerikaiak még nem voltak felkészülve Trumpék mentalitására, arra számítottak, hogy a first lady nap mint nap a férje mellett áll majd, de Melania azzal is üzenni akar, hogy nincs mindig ott, nem kísérgeti a férjét. Joe Biden elnökjelölti vitán elszenvedett csúfos veresége után ennek már tudatos üzenetértéke is volt: „Az én férjemet nem kell támogatni, megáll a saját lábán” – üzente Melania Trump egyenesen Jill Bidennek.
A régi-új first lady azt viszont tűpontosan találta el, hogy mikor kell ott lennie: amikor például rálőttek Donald Trumpra, akkor kiposztolt az X-re egy levelet, amiben elítélte a támadást, és amiben egységre szólított fel. Ott volt a Republikánus Nemzeti Konvención is Milwaukee-ban.
Melania, a független nő
„Talán az emberek csak az elnök feleségének látnak, de én a saját lábamon állok, független vagyok. Saját gondolataim vannak”
– állította magáról Melania Trump a mostani beiktatás előtt. Nyilvánosan az elnök is többször kifejezte, hogy tiszteletben tartja Melania véleményét, és azt is, hogy ő egy független személy, aki önállóan alkot véleményt.
Melania többször is kinyilatkoztatta, hogy megvan a saját élete, mostanáig fia, Barron útját egyengette, New York és Florida, azaz Trump mar-a-lagói birtoka között ingázik, saját ékszermárkája és most már saját kriptovalutája is van. Trump első elnöksége alatt elindította a Be Best kezdeményezést, ami a fiatalok mentális jóllétére és a cyberbullying elleni küzdelemre összpontosít, ez volt a leginkább hozzá köthető ügy férje első elnöki ciklusa alatt. Októberben megjelent memoárjában azt írta, a témához az adta az indíttatást, hogy fiát, Barront azzal támadta be Rosie O’Donnell humorista, hogy autizmus spektrumon lehet.
A first lady most a program kibővítését tervezi, szerinte most még több a megoldandó feladat, és az első alkalommal számos kihívással szembesült. A Foxnak azt is megjegyezte, hogy nem sok támogatást kapott, pedig az összes platform képviselőjét meghívta a Fehér Házba. Az elnöki beiktatáson felvonuló techmilliárdosok közül várhatóan azért csak akad majd valaki, aki ezúttal mégis megsegíti a projektet.

Melania a memoárjában is azt állította, hogy több dologban sem ért egyet férjével, és ezt ki is mondja (korábban azt mondta, hogy a politikai nézeteltéréseket négyszemközt kezelik). Ilyen például az abortusz témája, amiről azt gondolja, hogy a nők alapvető joga, hogy megszakíthassák a terhességüket.
„Mindenképpen garantálni kell, hogy a nők autonóm módon dönthessenek a gyermekvállalásukról, a saját meggyőződésük alapján, a kormány minden beavatkozástól vagy nyomástól mentesen”
– írta Melania című könyvében egy olyan kampány során, amiben éppen Donald Trumpnak a nők reproduktív jogait érintő fenyegetései játszották az egyik főszerepet.
Kapcsolatuk és azon belüli esetleges ellentétek mindig a médiafigyelem középpontjában állt, és így volt ez mindkét elnöki beiktatáson is. Az elsőnél sokan kiemelték, amikor az egyik pillanatban a mosolygásból látványosan elkomorult, miután Trump hátrapillantott rá. A második beiktatás után pedig elárasztották az internetet azok a fotók, amelyeken látszik, hogy az elnök nem tudja megpuszilni a feleségét, mert nem fér az arcához a hatalmas karimájú Eric Javits-kalaptól. (A hangsúlyos kalapról és a first lady öltözékéről ebben a cikkben írtunk részletesen.)
Azt feltételezik, hogy Melania nem ugrott ki a bőréből a Trump beiktatása előtt tíz nappal lezárult hallgatási pénzes ügyétől, de nyilvánosan nem bírálta férjét. A People magazinnak nyilatkozó források 2023-ban azt mondták az ügyben, hogy Melania „dühös és nem akar hallani róla”. Hozzátették, hogy éli a saját életét, és tisztában van vele, hogy ki a férje.
A hallgatási pénzes ügy alapja az volt, hogy Trump hosszú évekkel ezelőtt állítólag lefeküdt egy Stormy Daniels művésznevű (polgári nevén Stephanie Clifford) pornószínésznővel, majd el akarta intézni, hogy a 2016-os elnökválasztási kampányban ez a téma ne kerüljön elő. Akkori ügyvédjén, Michael Cohenen keresztül intézkedett: a férfi zsebből fizetett Danielsnek 130 ezer dollárt. A hallgatási pénzek kifizetése önmagában még nem lenne bűncselekmény, de a vád szerint az exelnök megtérítette az összegeket Cohennek, majd ezután ügyvédi költségként számolta el azokat. Az ügyben Trumpot tavaly májusban 34 vádpontban bűnösnek találta az esküdtszék, de ennek ellenére tíz nappal a beiktatása előtt megúszta a büntetést.
Mit üzen Melania Trump?
Az Egyesült Államok történetének második külföldön született elnökfelesége (John Quincy Adams felesége, Louisa volt az első, ő Angliában született) viszont
egy dologban nagyon hasonlít a férjéhez: ő sem a játékszabályok szerint játszik.
Már többször is megmutatta, hogy azt csinál, amit akar, és úgy, ahogy ő akarja, de a hétfői elnöki beiktatáson megjelenésével is azt hangsúlyozta, hogy még mindig megközelíthetetlen, kifürkészhetetlen, és neki ez így jó.
Azt többször is kihangsúlyozta, hogy szerinte az erőszak nem megoldás. Ezt fejtette ki a Capitolium ostrománál (ami férje szerint a szeretet napja volt), és tavaly nyáron a Trump elleni merénylet után is, akkor egészen szentimentális húrokat is megpendített üzenetében. „Ne felejtsük el, hogy az eltérő vélemények, a politika és a politikai játszmák alá vannak rendelve a szeretetnek. Amikor eljön az idő, hogy a bal és a jobb, a piros és a kék pártokon túlra tekintsünk, mindannyian olyan családokból származunk, akiknek szenvedélye, hogy együtt harcoljanak egy jobb életért, amíg itt vagyunk ebben a földi birodalomban”.