Kínai külügy: Oroszország ellenzi a tajvani függetlenség bármilyen formáját

392

Donald Trump amerikai elnök hétfői eskütétele után videóhívást tartott Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök. A két vezető a megbeszélés során a kétoldalú kapcsolatok magasabb szintre emelését ígérte. A hívás másfél órán át tartott – írta a BBC.

Putyin „kedves barátjának” nevezte a kínai elnököt, és azt mondta, hogy Oroszország és Kína a külső nyomás ellenére „a barátság, a kölcsönös bizalom és támogatás alapján” építi kapcsolatait. A TASZSZ orosz állami hírügynökség beszámolója szerint Putyin hangsúlyozta, hogy az orosz-kínai kapcsolatok a közös érdekeken, az egyenlőségen és a kölcsönös előnyökön alapulnak, megjegyezve, hogy „nem függnek a belpolitikai tényezőktől és a jelenlegi nemzetközi környezettől”.

„Közösen támogatjuk egy igazságosabb, többpólusú világrend kialakítását, és azon dolgozunk, hogy Eurázsiában és az egész világon oszthatatlan biztonságot biztosítsunk. Oroszország és Kína közös erőfeszítései fontos stabilizáló szerepet játszanak a globális ügyekben” – idézte Putyin szavait az AP hírügynökség.

Bár egyik vezető sem említette közvetlenül Trumpot a telefonbeszélgetésük televíziós részletében, a Kreml szerint érintették az új amerikai kormánnyal való várható kapcsolatfelvételt. „Putyin és Hszi megerősítette, hogy készek kölcsönösen előnyös és tiszteletteljes alapon építeni a kapcsolatokat az Egyesült Államokkal, ha Trump csapata érdeklődést mutat ez iránt” – mondta Jurij Uszakov orosz külügyi tanácsadó újságíróknak.

A kínai külügyminisztérium közleménye azt emelte ki a megbeszélésből, hogy Oroszország határozottan támogatja, hogy Tajvan Kína területének elidegeníthetetlen része, és határozottan ellenzik a tajvani függetlenség bármilyen formáját. Arra is kitértek, hogy Kínának és Oroszországnak idén közösen kell megünnepelnie a II. világháborúban aratott győzelem 80. évfordulóját, és „együtt kell megvédeniük a II. világháború eredményeit”.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!