Behúzta a kéziféket a magyar kormány az orosz szankciók meghosszabbításánál
Nem döntöttek pénteken az uniós nagykövetek az Oroszország elleni szankciók meghosszabbításáról fél évvel, írja a Süddeutsche Zeitung, amit a 444 szúrt ki. A tagállami Tanácsban a nagykövetek készítik elő a miniszterek ülését. A külügyi tárcavezetők hétfőn találkoznak, hogy meghozzák a döntést, amibe minden miniszternek bele kell egyeznie. A nagyköveti megállapodás azt jelentette volna, hogy már csak formaság lenne a jóváhagyás. A pénteki megegyezés hiánya még nem jelenti, hogy hétfőn ne mondhatnának rá igent, de szorít az idő, mert ha péntekig nincs döntés, lejárnak a szankciók.
A korlátozó intézkedések részeként lefoglalták az orosz jegybanki vagyon EU-ban tárolt részét. Így több mint 200 milliárd eurónyi értéken ülnek a belgiumi Euroclearnél. A vagyont Ukrajna megsegítésére használják, de nem közvetlenül, hanem a jövedelmet, amit a kamataiból nyertek. A G7-ekkel – azaz többek között az Egyesült Államokkal – megállapodtak egy 50 milliárd dolláros hitelről, amit a lefölözött profitból fizetnek vissza. Így gyakorlatilag az oroszokkal fizettetnék vissza a kölcsönt, magához a vagyonhoz se nyúlnak, miközben az ukránok és hosszú távon az uniós adófizetők nyakába se tennének többletterhet. Az uniós részt magyar elnökséggel, udvarias nemnek számító magyar és máltai tartózkodással fogadták el.
A magyar kormány eleve halogatta a szankciók meghosszabbítását az Egyesült Államok elnökválasztására hivatkozva. Orbán Viktor Donald Trump második megválasztása után kapásból azt feszegette, vajon Európa egyedül képes lesz-e az eddigi katonai és pénzügyi támogatás fenntartására Ukrajna irányába, a legnehezebb kérdésnek pedig azt tartotta, hogy mi lesz a G7-es hitel sorsa. Trump viszont hivatalba lépve keményebb szankciókkal fenyegette meg az oroszokat, ha nem vetnek véget a háborúnak.
Orbán erre a péntek reggeli rádióinterjújában egy másik szempontot is behozott. Az ukránok idén már nem hosszabbították meg a lejáró gázszállítási szerződéseiket az oroszokkal, így Ukrajnán – legalábbis ukrán cégeken – keresztül már nem jöhet gáz Magyarországra és Szlovákiába. „Azt kérjük, hogy mondassák ki az ukránokkal, hogy vissza fogják állítani a gázútvonalat”, mert ez egy európai probléma. Most napirenden van a szankciók meghosszabbításának a kérdése, és
„én behúztam a kéziféket”. „Ha az ukránok segítséget akarnak, például hogy szankcionáljuk az oroszokat, akkor tessék újra kinyitni” a vezetéket.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szinte szó szerint Orbánt ismételte péntek délután Párizsból. A tárcavezető ugyanakkor nem zárta ki élből, hogy hétfőn beleegyezzen a döntésbe, vagy hogy cserébe azt várná az ukránoktól, hogy a hétvégén már döntsenek is a visszavonásról. „Világos válaszokat és világos garanciákat akarunk annak érdekében, hogy hétfőn a külügyminiszteri tanácsülésen majd felelős döntést lehessen hozni.” Egyelőre az ülés január 10-i dátumozású napirendjét sem cserélték le, ami szerint hétfőn döntést hoznak.