Mire a tűzoltók kiértek, a negyedik és ötödik emeletek már égtek. Az emberek a felső szinteken sikoltoztak

„Nem volt itt senki. Hívták a tűzoltókat. Betörték az ablakokat. Egyesek nem tudták tovább elviselni a füstöt és a lángokat, és kiugrottak.”
„Szörnyű volt. Meg voltunk rémülve. Az emberek sikoltoztak. Különösen a gyerekek sírása érintett meg minket. Segíteni akartunk, de nem tudtunk mit tenni. Nem tudtam nézni, annyira iszonyatos volt.”
Az idézeteket Halime Çetin és Esra Karakisa, két ott dolgozó mondta az Euronewsnak arról a borzalmas tűzvészről, ami egy törökországi síhotel jelentős részét elpusztította kedden. Az épület felsőbb emeleteit elnyelő lángok és a füst eddig 79 emberéletet követeltek. Az okokat és felelősöket még keresik, de már megtörténtek az első őrizetbe vételek, és teóriák sokasága kering arról, miért lett ennyi áldozata a tűznek. Az viszont biztos, hogy a szálloda tűzbiztonsági rendszerei csődöt mondtak azon a hajnalon.
Síparadicsomból lángpokol
A bolui hegyvidék, azaz a Köroğlu-hegység félúton található Törökország két legnagyobb városa, Isztambul és Ankara között, a térség népszerű kiránduló- és üdülőhely. A kartalkayai Grand Kartal Hotel egy olyan síközpontban helyezkedik el, aminek a legalacsonyabb pontja is 1948 méteren van, 8 lift szállítja a síelőket a 20 kilométeres pályarendszer tetejére. Évente tízezrek fordulnak meg az üdülőhelyen, közülük sokan szállnak meg a 161 szobás hotelben. A szállodát a New York Times a felső-középosztály kedvelt helyének írta le, aminek saját úszómedencéje, kandallós közös helyiségei, wellnessrészlege, étterme és bárja volt.
A tűz hajnali fél 4-kor tört ki a 12 emeletes, külső faburkolattal ellátott épületben. A hotel egy kéthetes iskolaszünet miatt szinte tele volt, 234 regisztrált vendég aludt a falai között. A 79 halálos áldozat közül 36-an gyerekek. 51 sérültről tudni a török hatóságoktól, közülük egy embert intenzív osztályon kezelnek, 29-en viszont már elhagyhatták a kórházat. A BBC tudósítója találkozott olyan hozzátartozóval, aki azt mondta, hét rokon is az áldozatok között van.
Az Euronewsnak az egyik alkalmazott azt mondta, a tűzoltók megérkezéséig igyekeztek ellátni a túlélőket, vizet adtak nekik, valamint matracokat hordtak a hotel elé, hogy lehetőleg puhára essen bárki, aki a lángok elől menekülve próbálna kiugrani valamelyik ablakból. Ezen felül létrákat is hoztak, de mivel a tűz eleinte a negyedik emelettől felfelé égett, sokakat ezekkel sem érhették el. Sokan a felső emeletekről ugrottak a halálba.
Többen a füsttel telt folyosók és lépcsőházak helyett az épület homlokzatán akartak lejutni, egyesek ágyneműkön, lepedőkön próbáltak leereszkedni. A Daily Sabah szerint Fatih Güller nyugalmazott tornatanár az ágyneműk összekötözésével mentett meg 11 embert. A lepedőket még szerdán is lengette a szél az ablakok előtt. A mostani állapotokról az Anadolu hírügynökség készített egy drónfelvételt, a kiégett, válaszfalait is elvesztett, csontvázszerű épületbe is berepültek:
A tüzet végül 12 órába telt teljesen eloltani. Csak az háromnegyed óra volt, amíg az első öt tűzoltókocsiból álló konvoj megérkezett a nehezen megközelíthető hegyre.
A török Hürriyet szerint szerdán másodszor is bemerészkedtek a tűzoltók az épületbe. Vizsgálták, hogy strukturálisan mennyire sérült a tűzben az épület, aminek a tetőszerkezete is súlyosan megrongálódhatott. Az először felfelé terjedő tűz végül az épület alsóbb szintjeire is átterjedt, a lap szerint az alagsori konditerem és uszoda is üszkös romhalmazzá vált.
Gyász és kérdések
Szerdára nemzeti gyásznapot hirdettek Törökországban a tűzvész áldozataira emlékezve, a zászlókat is félárbocra eresztették még a külföldi képviseleteken is. Az első halálos áldozatokat eközben már el is temették, köztük egy 14 fős családot Ankarában.
A hatóságok vizsgálatot indítottak, hogy kiderítsék, miként keletkezett és hogy borította be ilyen gyorsan a tűz a hatalmas épületet, hat ügyész külön ezen dolgozik. Recep Tayyip Erdoğan elnök szerdán Boluba látogatott, és azt mondta, elő kell venni a felelősöket. A szálloda vezetése közölte, mindenben együttműködnek a hatóságokkal, és „mélyen elszomorította” őket a veszteség.
A BBC arról írt még szerdán napközben, hogy kilenc embert őrizetbe vettek a tűz miatt, a Reuters szerint csütörtökre már 11-re nőtt a számuk. A hírügynökség szerint
köztük van a hotel igazgatója és a tulajdonosa, Bolu polgármester-helyettese és a helyi tűzoltóság vezetője is.
Hogy mi történt pontosan, azt az említett vizsgálat előtt nehéz lenne megmondani, a média is ellentmondásos információkról adott hírt. Emiatt egy időre le is tiltottak minden riportot, tudósítást, kritikát, véleménycikket a tűzről. A Balkan Insight szerint jelezték, hogy komoly szankciókra számíthat, aki megszegi a tilalmat. A Hürriyet cikke alapján a tiltást szerdán már feloldották, de óvatosságra kérték a témával foglalkozó lapokat és tévéket.


Jelenleg az Abdulaziz Aydin bolui kormányzó által először felhozott elmélet a legelfogadottabb: eszerint a negyedik emeleti konyhában üthetett ki a tűz, innen terjedt szét. A turisztikai minisztertől úgy tudni, hogy a legutóbbi, 2024-es tűzvédelmi ellenőrzésen mindent rendben találtak – csakhogy a helyi polgármester szerint 2007 óta nem vizsgálták a szállodát.
A török mérnöki kamara szerint egy ilyen épületben automata tűzoltórendszernek kéne működnie, de ennek nem látták nyomát a fotókon. A figyelmeztető rendszerek sem működtek: normális esetben a kijáratok, menekülőutak felé vezető, áramszünet esetén is órákig világító jelek is segítettek volna vendégeket, akik azonban nem találtak el a vészkijáratokhoz. Több túlélő azt mondta, nem hallott semmilyen vészcsengőt, ami figyelmeztetett volna a tűzre.
„A feleségem érezte a tüzet. Hamarabb lementünk, mint a többiek. A tűzjelző nem működött... Egy-másfél órába telt, mire a tűzoltók megjöttek. Ez idő alatt a negyedik és ötödik emeletek már égtek. Az emberek a felső emeleteken sikoltoztak.”
Így idézte fel a történteket a BBC-nek egy túlélő, Atakan Yelkovan. Kazım Beceren, a török tűzvédelmi alap elnöke azt mondta, normál esetben egy tűz keletkezésekor bejeleznek a megfelelő berendezések, és az ezt 0-24 órában figyelő felelős személy azonnal intézkedik, így nem is lehet katasztrófa. Ezért is tartja sok szakértő döbbenetesnek, hogy 79 ember mégis meghalt.
Ugyanis szakértők szerint ha rendben vannak a menekülőutak, valamint a füstelvezető és a vizet a mennyezetről spriccelő tűzoltórendszer is működik, akár haláleset nélkül is megúszhatták volna a vendégek és a személyzet. Ideális esetben maximum fél óra alatt evakuálható lett volna a hotelben tartózkodó összes ember. Az is gyanús, hogy az épület faburkolatú homlokzata nem volt tűzállóra kezelve.
Az ellenzéki vezetésű bolui önkormányzat és a turisztikai minisztérium közben egymásra mutogat, és a másikat hibáztatja a tűzvédelmi előírások be nem tartásáért. Tanju Özcan bolui polgármester azt mondta a Reuters szerint, hogy a hotel tulajdonosai decemberben folyamodtak tűzvédelmi engedélyért, de a szükséges kilenc kritériumból nyolcat nem teljesített az épület. Ehelyett a szálloda egy magáncéggel készíttetett magának egy kiegészítő biztonsági jelentést. Özcan állítja, a hotel pénzt akart spórolni, ezért nem felelt meg az állami előírásoknak, és vonta vissza kérelmét az engedélyre. A polgármester szerint a városhatárokon pont kívül esik a külterületi hotel, ezért nekik nem volt joghatóságuk eljárni, ez állami feladat lett volna. Mint írtuk, az illetékes minisztérium állítja, 2024 óta érvényes engedélyekkel rendelkezett a szálló.
Itt érdemes megemlíteni, hogy az utóbbi években nem először kerül a figyelem középpontjába az épületbiztonság és a problémás szabályozási környezet Törökországban. A 2023. februári, csak Törökországban több mint 53 ezer körüli halálos áldozatot követelő földrengés után nagyon komoly vádak érték a kormányt. Egyrészt azért, mert lazított az építészeti tervek földrengésbiztonsági kötelezettségein, illetve nem tartatta be azokat, ezért rengeteg ház kártyavárként dőlt össze – ahol betartották a szabályokat, nem is volt áldozat. A téma komolyságát jelezte, hogy egyes politikai szakértők azt tippelték, akár még Erdoğan elnökségébe is kerülhet a szabályozáslazítás (nem így lett).
Fekete ország
A BBC szerint sorra közlik az azonosított áldozatok neveit. Odaveszett a lángokban és a füstben Zehra Sena Gültekin és férje, Bilal Gültekin, valamint három gyerekük is. A tágabban vett családjuk tíz tagja halt meg. Az első családtagok temetésén Erdoğan elnök és felesége is megjelentek. Meghalt a fogorvos házaspár, Yasemen Boncuk Tüzgiray, a férje, Erhan Tüzgiray és két gyerekük is.

Ezen felül a különböző társadalmi szervezetek és vállalatok sorra jelentették be munkatársaik, fontos tagjaik halálát, így tett a török szélenergia-szövetség, a török neurológusok szövetsége vagy a Tarsusi Amerikai Főiskola is. A hotel személyzetéből is többen meghaltak, az áldozatok között van Eslem Uyanik séf is. Az áldozatok közt van még Atakan Yalçın közgazdasági professzor, Nedim Türkmen újságíró, Vedia Nil Apak, a Fenerbahçe tizenötéves igazolt úszója is.
A New York Times cikke felidézte a Türkmen család tragédiáját is. A családi WhatsApp-csoportba 5.30-kor írt be egy fiatal testvérpár, hogy segítséget kérjenek: „Mentsetek meg! Nem tudjuk elérni a szüleinket. Nincsenek tűzoltók” – írta a fiú és a lány. Órákon belül ők is, szüleik is életüket vesztették. Az apa holttestén látszott, hogy menekülés közben halt meg, csak a szoba kulcskártyája és némi pénz volt a zsebében. A gyerekek nagybátyja, Ozgur Türkmen azt mondta a lapnak, dühös, de még elnyomja magában a gyász miatt. Egyelőre Erdoğan is ezt hangoztatta, türelmet kért az egyik temetésen elmondott beszédében:
„Megsérültünk. A szívünk megégett. Kitartást kívánok a családnak és a nemzetnek.”