Szálka lettek Trump szemében, ezért megvonta tőlük a személyi védelmet

Szálka lettek Trump szemében, ezért megvonta tőlük a személyi védelmet
Donald Trump és Anthony Fauci 2020. április 22-én, a Covid világjárvány második hónapjában. Az elnök és a járványügyi főigazgató viszonya nagyon megromlott. Fotó: Mandel Ngan / AFP

623

Donald Trumpnak második elnöksége első hetében száznál is több elnöki rendelet aláírása mellett már piti bosszúra is jutott ideje: négy olyan volt amerikai tisztviselő biztonsági védelmét is visszavonta, akikkel az elmúlt években konfliktusba keveredett, írja a The Hill. Döntése szerint a jövőben nem jár személyi védelem Anthony Faucinak, aki negyven éven át, így a Covid idején is vezette a járványos betegségek amerikai központját, ahogy egykori nemzetbiztonsági főtanácsadójának, John Boltonnak, volt külügyminiszterének, Mike Pompeónak és Pompeo egykori hivatali segédjének, Brian Hooknak sem.

Mind a négyükben közös, hogy Trump sérelmezi viselkedésüket, főleg Boltonét, aki egyik leghangosabb republikánus bírálója lett. Boltonban, Pompeóban és Hookban közös továbbá, hogy egykori kormányzati szerepükből adódóan Irán ellenségként tekint rájuk, és hitelesnek tűnő fenyegetéseket is megfogalmazott velük szemben. Fauci pedig akkora szálka Trump szemében, hogy Joe Biden elnök távoztában még előzetes kegyelmet is adott neki, annyira reálisnak tűnt, hogy Trump a kampányában hangoztatottaknak megfelelően vádeljárást kezdeményez ellene.

Hogy Trump indítéka a személyes bosszú lehetett, arra a The Hill szerint az is utal, ahogy a döntését kommentálta. A felvetésre, hogy mind a négy érintettet fenyegették már az elmúlt években, észak-karolinai látogatásán pénteken annyit mondott, hogy nem érezné magát felelősnek azért, ha a személyi védelem megvonása után ártalom érné őket. „Csak azért nem jár életed végéig személyi védelem, mert valaha a kormánynak dolgoztál” – mondta Trump, és még azt is hozzátette, hogy mind a négyen „elég sok pénzt kerestek, akár saját biztonságiakat is fogadhatnak”. Sajtójelentések szerint Fauci, akit az oltásellenesek és vírustagadók legfőbb ellenségüknek tartanak, pontosan így is tett, magánbiztonságiakat fogadott a személyi védelem visszavonása után.

Trump bírálói szerint az elnök érvei nem őszinték. Mert bár valóban igaz, hogy alanyi jogon nem jár életük végéig személyi védelem az egykori kormányhivatalnokoknak – ez a választott tisztviselők közül is csak az elnököket és családjukat illeti meg –, de konkrét, vagy legalább hiteles fenyegetettség esetén, mint amit Fauci esetén a Covid-konteőkban hívők jelentenek, igenis szokás védelmet biztosítani azoknak, akik hivatali munkájuk miatt vannak fenyegetve.

A Hill cikke szerint 2022 augusztusában egy 57 éves amerikait, Thomas Patric Connally Jr.-t három év börtönre ítélték azért, mert emailben halálos fenyegetéseket küldött Faucinak és családjának. Tavaly pedig az FBI adott ki körözést egy iráni állampolgár ellen, akiről azt feltételezték, hogy titkosügynök, aki „egykori és aktív kormánytisztviselők elleni halálos támadások” elkövetésére toborzott embereket.

Bár ezt hivatalosan nem erősítette meg az FBI, de a sajtójelentések szerint Mike Pompeo volt külügyminiszter lehetett az egyik célpont, az irániak célja ugyanis Kaszim Szulejmáni, az Iráni Forradalmi Gárda elit alakulatának parancsnoka, Irán nagyhatalmú kémfőnöke meggyilkolásáért akartak bosszút állni. Szulejmanival 2020 legelején végeztek dróncsapással, a támadás idején Pompeo volt a külügyminiszter, és Bolton a nemzetbiztonsági főtanácsadó. Bolton ellen 2022-ben Iránban vádat is emeltek Szulejmáni megölése miatt.

Bolton amúgy azzal reagált Trump döntésére, hogy „csalódott, de nem meglepett”, egyben emlékeztetett rá, hogy bár Joe Biden tevékenységét is rendszeresen és élesen bírálta, az elmúlt négy évben mégis megkapta a védelmet. „Az amerikai nép maga is megítélheti, hogy melyik elnök járt el helyesen” – mondta.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!