Több száz román zsoldos adta meg magát a tusziknak a Kongói Demokratikus Köztársaságban

Közel háromszáz zsoldos adta meg magát a Ruanda által támogatott M23 nevű csoportnak, ami lerohanta a Kongói Demokratikus Köztársaságot – írja a BBC. A kongói kormány nagyjából 2022 óta foglalkoztat külföldi zsoldosokat, hivatalosan kiképzőként.
Azonban a BBC információ szerint ennél sokkal több mindent csinálnak a zsoldosok, például létesítményeket őriznek. Ezért nagyjából havi 5 ezer dollárt kapnak, szemben a hivatásos kongói katonákkal, akik havi 100 dollárt kapnak – már ha megkapják egyáltalán, ugyanis sok katona mondta a BBC-nek, hogy gyakran késik a fizetésük, vagy egyszerűen nem jön meg.
Az M23 tuszi felkelői a héten elfoglalták Gomát, a Kongói Demokratikus Köztársaság egyik legnagyobb városát, és a visszavonuló kongói hadsereg katonái a román zsoldosokkal együtt egy ENSZ-bázisba menekültek. Telefonos felvételeken látható, hogy amint az M23 harcosai közel értek, a román zsoldosok megadták magukat, átsétáltak a ruandai oldalra és engedték, hogy megmotozzák őket.
A tuszi csoport egyik vezetője, Willy Ngoma franciául szúrta le az egyik román zsoldost egyrészt azért, hogy mennyivel többet kap, mint a kongóiak, másrészt azért, mert Ngoma úgy látja, hogy a szabadságukért küzdenek, és így nem nézi jó szemmel, ha valaki kalandvágyból megy a háborús térségbe.
A román kormány azt mondta a BBC-nek, hogy egy komplex tárgyalás után megegyeztek az M23-mal, hogy átadják a román zsoldosokat Ruandának. A külügyminiszter szerint is kiképzőnek bérelte fel őket a kongói kormány.
A BBC azt írja, hogy az Asociatia RALF, a román zsoldosközvetítő cég a második ilyen szervezet, amivel a kongói kormány leszerződött. Az elsőt, az Agemira RDC-t azzal bízták meg, hogy rendbe tegyék a légierő létesítményeit, reptereket, repülőket, és, hogy kialakítsák azok védelmét.
Az Asociatia RALF zsoldosai szerint a kongói vezetés rendezetlen volt, rossz körülmények között kellett dolgozniuk, és valójában csak egy kis részük dolgozott kiképzőként. A többiek sokszor 12 órás védelmi feladatokat láttak el, és volt, aki azt mondta, hogy szerinte nem kéne több románnak a régióba mennie hasonló küldetésre.