Amikor hátranéztem, három embert láttam a földön vérezve

Amikor hátranéztem, három embert láttam a földön vérezve
Rendőrök a Risbergska iskola előtt február 5-én – Fotó: Christine Olsson / TT News Agency / Reuters

Egész Svédországot megrázta az örebrói Risbergska iskola campusán 11 halálos áldozatot követelő keddi lövöldözés. Egyelőre még sok a kérdés, sok fontos részletet nem tudni az elkövetőről, a motivációjáról, sőt sokáig még a sebesültek pontos számát sem tudták megmondani a hatóságok.

A rendőrség kedden délután fél egykor kapta az első riasztást, nagy számban vonult ki mentőcsapatokkal együtt az iskolához. Hamar megállapították, hogy valaki automata fegyverrel lövöldözik. Felszólították a lakosságot, hogy kerüljék el a környéket. Három órával a riasztás után Roberto Eid Forest rendőrkapitány sok sérültről beszélt, és már akkor megemlítette, hogy lőtt sebet kapott a feltételezett elkövető is. A rendőrség lerohanta a férfi otthonát, majd pedig este bejelentették, hogy szerintük nem köthető semmilyen bűnbandához.

Szerda délután írtak arról a svéd lapok, hogy a 35 éves feltételezett elkövető a halottak közt van, magával végezhetett az iskola épületében. A férfit Rickard Anderssonnak hívták, és a Sydsvenskan regionális lap szerint egy egyszobás örebrói lakásban élt. A városban is nőtt fel, ide járt iskolába, középfokú tanulmányait a Wadköping Oktatási Központban végezte, bár leérettségiznie nem sikerült. A férfi később több matematikakurzusra is jelentkezett a felnőttképzési intézményben, ahol később lövöldözött – írta az Aftonbladet. Mióta 2021-ben félbehagyott egyet, nem próbálkozott újra.

Hat embert még kórházban ápolnak, köztük ketten az intenzív osztályon fekszenek. A Svenska Dagbladet szerint hat rendőr is kórházba került, azonban nem lőtt sérülésekkel, hanem füstmérgezés gyanújával. Őket azóta kiengedték. A füst okáról nem tudni semmit. A rendőrök jelezték, hogy sokáig azért nem mondták meg a halottak és sérültek pontos számát, mert az iskola hatalmas épület, amit apránként kellett átvizsgálniuk.

Rendőrök és szemtanúk

Lars Wirén örebrói körzeti rendőrfőnök azt mondta, a rendőrség három párhuzamos műveletet folytat az ügyben: az első, hogy felderítsék, mi hogyan történt, a második az elkövető motivációit célozza, a harmadik pedig a biztonság megteremtését. A rendőrség minden vonatkozó képet, videót és egyéb anyagokat vár a nyilvánosságtól, amik segíthetnek a nyomozásban.

A rendőrség szóvivője korábban azt közölte, az első lövések a Risbergska felnőttoktatási intézmény közösségi házában dördültek el. Örebrónak ezen a részén több iskola van egymás mellett, több iskolából érkeztek beszámolók, hogy a diákok és tanárok az iskolán kívülről hallottak lövéseket, és bezárkóztak a tantermekbe. A közösségi médiában olyan videók is terjedtek, amelyeken hallani lehet a lövéseket.

A BBC szemtanúk beszámolóit idézve kitért a 16 éves Linn visszaemlékezésére: „mindenhol vér volt” a környék egy másik iskolájába járó lány szerint. Linn káoszt tapasztalt a helyszínen, pánikoló és zokogó embereket látott. Egy Marwa nevű lány arról beszélt, hogy egy mellett álló fiút a vállán lőtt meg az elkövető. „Amikor hátranéztem, három embert láttam a földön vérezve” – mondta a fiatal, aki egy barátjával igyekezett ellátni az egyik sérültet, és egy kendővel elszorítani a nagyon vérző sebet.

Lena Warenmark, egy épp órát tartó tanár 10 lövést hallott, majd bezárkózott diákjaival a tanterembe, ahonnan csak egy óra múlva jöttek elő. Hellen Werme, az egyik felnőttkorú tanuló azt mondta, a lövések hallatán tanáruk arra kérte őket, feküdjenek a földre, és várjanak. Werme egy ideig azt hitte, nem tud majd hazamenni a gyerekeihez.

Az eset egyik különleges körülményéről a Svenska Dagbladet tudósítása írt: a helyszínre a rendőrség részéről először egy busznyi frissen végzett rendőrakadémista érkezett.

Mit tudunk még az elkövetőről?

Szerdán még folytatódott a rendőrségi helyszínelés a férfi lakásán. Egy rendőrautót lehetett látni a ház előtt, egy ablak pedig be volt törve. A kevés kezdeti érdemi információ egyike az volt, hogy a feltételezett elkövetőt valószínűleg nem terrorista vagy ideológiai indítékok vezérelték. A jelenlegi információk szerint egyedül követte el a keddi támadást, amihez a svéd állami tévé szerint egy engedéllyel tartott vadászfegyvert használt.

Az Expressen igyekezett utánajárni a 35 éves férfinak. Egy volt osztálytársa azt mondta, a férfi nagyon zárkózott lett a középiskola alatt, kapucniban járkált, sokszor eltakarta az arcát, nem beszélt senkivel. A lap szerint 2017-ben megváltoztatta a nevét, Jonas Simonból lett Rickard Andersson.

Egy azóta megszűnt örebrói képzési központban vegyes eredményekkel végzett: pszichológiából, történelemből és esztétikából átment a vizsgákon, de a vallástani, testnevelési és svéd tárgyakból elhasalt. Egy számítógép-kezelői papírt is szerzett. Az örebrói intézmény, ahol az elkövető lövöldözött, része egy olyan, több iskolából álló campusnak, ahol felnőttoktatás is zajlik olyanoknak, akik nem végezték el az általános vagy a középiskolát.

A férfi az elmúlt három adóévben, azaz azóta, hogy felhagyott a matekkurzusokra való jelentkezéssel, nulla koronát keresett, de ennek ellenére nem volt adóssága. A rendőrök előtt is ismeretlen volt egészen a támadásig, amelyben magával is végzett.

Sárga-kék gyász

Bejelentették, hogy Ulf Kristersson miniszterelnök és Gunnar Strömmer igazságügyi miniszter is Örebróba látogat, és részt vesznek egy, az áldozatok emlékére rendezett istentiszteleten is. Úgy tudni, a királyi pár is a városba érkezik majd.

A kormányfő egy kedd esti sajtótájékoztatón országa történetének leghalálosabb tömeges lövöldözéseként jellemezte az örebrói támadást. „Ami nem történhetett volna meg, megtörtént” – mondta Kristersson a svéd közmédia híroldala szerint. Egy tévéműsorban arról is beszélt, a svéd iskolák nem lettek kevésbé biztonságosak, mint korábban voltak. Végül hozzátette:

„Ne járuljunk hozzá a pletykák terjedéséhez, inkább hagyjuk a rendőrséget békében és csendben dolgozni, hogy megtudjuk az igazságot az egész mögött.”

Svédországban szerdán gyásznapot tartottak, az ország lobogóit félárbócra eresztették, az Öresund-szoroson átívelő tengeri hidat a svéd nemzeti színekkel világították ki.

A BBC felidézte, hogy Svédországban ugyan előfordultak már iskolai lövöldözések, de nem ilyen súlyosak. Tavaly szeptemberben Stockholmtól nem messze egy 15 éves diák megsebesítette egy osztálytársát. Az esetet a Svédországban elharapózó bandaháborúk részének nyilvánították. Nehezen kezelhető spirálba taszíthatják Svédországot a bandaháborúk, írtuk tavalyi elemzésünkben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!