Péntektől szabadságra küldik a Musk által kipécézett amerikai segélyszervezet dolgozóit
2025. február 5. – 18:26
frissítve
Péntektől szabadságra küldik az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) dolgozóit, írja a BBC. A legnagyobb amerikai segélyszervezetet Donald Trump vette célba, amikor számos kormányzati szervezet finanszírozását megnyirbálta. Az elnök kormányzata szerint a USAID pénzt pazarol, és az új kormány politikai prioritásaihoz kellene igazodnia.
A USAID weboldalán látható közlemény szerint a rendelet minden „közvetlenül alkalmazott személyzetet” érint, kivéve azokat, akik a kritikus feladatokat és a speciálisan kijelölt programokat végzik, illetve akik a vezetéshez tartoznak.
Trump döntése a külföldi segítségnyújtás befagyasztásáról felforgatta a globális segélyrendszert, aminek hatásai már olyan országokban is érezhetők, mint Szíria vagy Afganisztán.
A USAID azt is írta: az ügynökség együttműködik az USA Külügyminisztériumával annak érdekében, hogy az Egyesült Államokon kívül dolgozók hazautazását megszervezzék egy hónapon belül.
A több mint 100 országban humanitárius segítséget nyújtó ügynökség világszerte 10 000 embert foglalkoztat, az adatok szerint kétharmaduk külföldön dolgozik.
Továbbra is kérdéses, hogy a Trump-adminisztrációnak jogában áll-e leállítani ilyen programokat a kongresszus megkérdezése nélkül. A demokrata képviselők illegális és alkotmányellenes lépésnek nevezték azt, hogy Trump beolvasztaná a USAID-et a Külügyminisztériumba.
Elon Musk, aki a Kormányzati Hatékonyság Hivatal (Department of Government Efficiency, avagy DOGE) nevű pszeudó-minisztériumot vezeti, korábban azt mondta: a USAID-et be kell zárni. Az amerikai szövetségi pénzügyminisztériumot már be is perelték azért, mert a DOGE számára elérhetővé tette a szövetségi állam fizetési rendszereit.
Sokan figyelmeztettek arra, hogy a USAID bezárása pusztító hatással lesz a sebezhető lakosságra világszerte. Az ügynökség tevékenységei közé tartozik például az Ukrajnában megsérült katonák végtagprotéziseinek biztosítása, taposóaknák eltakarítása vagy az ebola afrikai terjedésének megfékezése is. Az 1961-ben alapított szervezet 60 országban rendelkezik székhellyel, és több tucat másik országban működik. A 2023-as pénzügyi évben több mint 40 milliárd dollárt kezelt.