Kína reméli, hogy Panama megszabadul az amerikai beavatkozástól és helyes döntést hoz

Kína reméli, hogy Panama megszabadul a külső beavatkozástól, és helyes döntést hoz – közölte a kínai külügyi tárca pénteken, utalva arra, hogy Donald Trump kormányzata az utóbbi időben aktívan tesz azért, hogy az Egyesült Államok átvegye a Panama-csatornát, „mielőtt az rossz kezekbe kerülne.”

Kína és Panama ugyanis korábban együttműködési megállapodást kötött az Egy övezet, egy út kezdeményezés keretei között, a Panama-csatorna üzemeltetésében pedig hongkongi cégek is részt vesznek. A kínai külügy szóvivője pénteken közölte, határozottan ellenzi az Egyesült Államok fellépéseit, amelyek során nyomásgyakorlással és kényszerítéssel próbálja befeketíteni és szabotálni ezt az együttműködést.

Lin Csien szóvivő hozzátette, mélységesen sajnálja, hogy Panama nem fogja megújítani az együttműködésről szóló megállapodást Kínával, ugyanakkor reméli, hogy megszabadulnak a beavatkozástól és mégis döntést hoznak. Az MTI azt írja, együttműködés megszakításáról José Raúl Mulino panamai elnök beszélt vasárnapi, Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel tartott találkozóján.

Egy út egy övezet Kína gazdasági együttműködési kezdeményezése, amiben több mint 150, köztük 20 latin-amerikai ország is részt vesz. Az együttműködéssel Kína exportálja felesleges kapacitásait és globális kereskedelmi útvonalait fejleszti.

Marco Rubio, Donald Trump új kormányának nemrég kinevezett külügyminisztere pár napja Panamába utazott. Az utazás legfontosabb célja az volt, hogy tárgyalásokat folytasson a panamai kormánnyal, illetve a panamai elnökkel arról, hogy az Egyesült Államok átvenné a nemzetközi hajóforgalom egyik kulcsfontosságú pontjának számító Panama-csatornát.

Rubio a panamai látogatásán felszólította a közép-amerikai országot, hogy csökkentse Kína befolyását a Panama-csatorna felett, ellenkező esetben az Egyesült Államok megteszi a szükséges lépéseket. Az amerikai figyelmeztetés Donald Trump elnök azon kijelentése után érkezett, miszerint Washington akár vissza is veheti az 1999-ben Panamának átadott stratégiai vízi utat.

Rubio és José Raúl Mulino panamai elnök a tárgyalás után eltérően értelmezték a helyzetet. Mulino szerint nincs komoly esély amerikai katonai beavatkozásra, és technikai egyeztetéseket javasolt a csatornánál lévő kínai érdekeltségekről. A panamai államfő ugyanakkor kizárta a csatorna tulajdonjogáról szóló vitát. Mint mondta, a Panama-csatorna Panamáé, és ez nem tárgyalási alap.

Az találkozó után szerdán az amerikai külügy bejelentette, hogy az amerikai kormány hajói mostantól ingyen áthaladhatnak a Panama-csatornán – ezt Panama hamar cáfolta, hozzátéve, hogy készen állnak párbeszédet kezdeni az Egyesült Államokkal. Az amerikai kormány felelőtlen kijelentése és kínai-panamai együttműködés elleni támadás miatt Kína már szerdán is tiltakozását fejezte ki.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!