Megkérdeztük a kormánytól, átnevezik-e Mexikói-öblöt

Magyarország nem nevezi át hivatalosan a Mexikói-öblöt Amerikai-öbölre, az illetékes szervezethez ilyen kérés nem érkezett, így nem foglalkoztak az üggyel – válaszolta megkeresésünkre a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium.

A minisztériumot azután kerestük meg, hogy Amerikában Donald Trump kezdeményezésére átnevezték a Mexikói-öblöt Amerikai-öbölre. A Google megjegyezte, hogy Trump és az Egyesült Államok nem minden esetben „globális döntőbíró” a helységnevek tekintetében. Ha az új neveket az Egyesült Államokon kívül nem ismerik el, akkor az adott országokban elfogadott nevek fognak megjelenni a Google Mapsen.

Végül ezt úgy oldották meg, hogy az amerikai felhasználók a „Gulf of America” megnevezést látják a térképen, a mexikói felhasználók a „Gulf of Mexico” nevet, és mindenki más a világon pedig mindkét megnevezést látja. Például Magyarországon ez így néz ki: Mexikói-öböl (Amerikai-öböl).

Fotó: Google Maps
Fotó: Google Maps

A földrajzinév-bizottságtól azt szerettük volna megtudni, hogy Magyarország is tervezi-e hivatalosan is átnevezni a területet. A minisztérium válaszában azt írta:

„A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium szervezeti keretei között működő Földrajzinév-bizottsághoz a Mexikói-öböl átnevezésével kapcsolatban nem érkezett semmilyen hivatalos megkeresés, így a testület nem foglalkozott a kérdéssel.”

A január 20-án beiktatott Trump az egyik első elnöki rendeletében utasította a leendő belügyminiszterét, Doug Burgum volt észak-dakotai kormányzót, hogy intézkedjen néhány szimbolikus földrajzi név átírásáról. Trumpnak azt is kifogásolta, hogy az Egyesült Államok legmagasabb hegycsúcsának indián eredetű neve van. A 6190 méter magas alaszkai hegyet korábban az Egyesült Államok volt elnökéről, William McKinley-ről nevezték el, Barack Obama kormányzása idejében viszont átnevezték Denalira, amivel az indián hagyományok előtt akartak tisztelegni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!